Procesory

Intel dopłaci za Atom w tablecie

przeczytasz w 2 min.

Dla Intela, który dominuje na rynku procesorów, porażka w walce z układami ARM w segmencie mobilnych rozwiązań jest bardzo dotkliwa. Firma nie chce się z tym pogodzić i wpadła na pomysł systemu dopłat, aby zachęcić producentów do wyboru jego rozwiązania.

Platforma ARM bezsprzecznie rządzi na rynku mobilnych układów wykorzystywanych w smartfonach i tabletach. Również i AMD widzi w tym rynku łakomy kąsek. Wróćmy jednak do Intela. Firma w końcu przystąpiła do ataku na rynku tabletów za pomocą platformy Oak Trail. Ten najnowszy układ SoC (system-on-a-chip) z rodziny Intel Atom miał swoją oficjalną premierę pod koniec marca.

Warto przeczytać:
Intel: dziewięć procesorów na emeryturę
Texas Instruments wzmacnia swoja pozycję

Procesory te w chwili obecnej wchodzą w skład rodziny Atom isą to pierwsze układy Intela, dla tabletów pracujących pod kontrolą Androida 3.0 Honeycomb. Wsparcie dla platformy zapowiedzieli tacy giganci jak Samsung i Lenovo, a sam dawny Oak Trail ma trafić, aż do 35 modeli tabletów oraz hybryd tabletów i notebooków.

Okazuje się jednak, że Intel jest tak zdesperowany i głodny sukcesu, że będzie dopłacał 10 dolarów do każdego tabletu, który wykorzysta jego platformę. Dopłaty oczywiście lądować będą w kieszeni producentów. Warto zaznaczyć że według nieoficjalnych informacji Atom Z670 kosztuje aż 75 dolarów w przypadku producentów OEM. Drogo jak na jednordzeniowy procesor o częstotliwości 1,5 GHz. Dla porównania Nivia Tegra 2 to wydatek zaledwie 20 dolarów (oczywiście mowa o zakupach hurtowych).

Ale nie tylko dopłata ma zachęcać do wsparcia platformy Intela. Układy tego producenta mają wpierać różnorodne platformy - Android, MeeGo oraz Windows. Pozostałe cechy - obsługa wideo w rozdzielczości 1080p, wysokiej jakości dźwięk, złącze HDMI oraz USB 2.0 oraz długi czas pracy na baterii nie są czymś unikatowym, ale z pewnością można je zaliczyć do zalet mobilnych Atomów.
 

Źródło: TechSpot

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian Szymański
  0
  Coś mi się wydaje, że ta dopłata zainteresuje międzynarodowe komisje ds. handlu (komisja europejska, amerykańska federalna komisja handlu, azjatycka itp...) które już nie raz karały Intela za takie praktyki.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Poco oni chcą ten szajs ciągnąć zamiast wymyślić coś nowego intel jak zwykle i jego polityka monopolistyczna byle żeby zerwać grosz z człowieka...
   • avatar
    jewgienij
    0
    intel to jacys sabotazysci...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     BŁOND
     "Nivia Tegra 2"

     Po za tym 10 dolarów mniej, przy tych 75 to i tak za mało...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      jestem ciekaw na ile AMD wycenia Brazos oraz co zrobi na takie zagrywki, o ile dobrze pamiętam umowa z AMD zabraniała takiego dumpingu,
      czyżby Intel kopał pod sobą dołek?