Procesory

Intel prezentuje 10 nm procesor Ice Lake (ale na premierę jeszcze trochę poczekamy)

przeczytasz w 1 min.

Podczas konferencji nie tylko ujawniono nowe szczegóły na temat procesorów, ale też zaprezentowano ich potencjał przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Nadal czekamy na premierę procesorów Intel Ice Lake, a więc pierwszych układów produkowanych w 10-nm litografii. Podczas targów CES 2019 producent jednak uchylił rąbka tajemnicy odnośnie nowych jednostek.

Procesory Ice Lake znajdą zastosowanie w komputerach stacjonarnych i laptopach. Producent zastosuje tutaj całkowicie nową mikroarchitekturę Sunny Cove, a produkcja będzie prowadzona w niższym, 10-nanometrowym procesie technologicznym.

Intel Ice Lake-U

Podczas konferencji ujawniono, że układy Ice Lake zostaną wyposażone nie tylko w układ graficzny 11. generacji, ale też kontroler Thunderbolt 3 i Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6 wg nowego systemu oznaczeń). Mozemy zatem liczyć na jeszcze lepszą funkcjonalność jeżeli chodzi o łączność.

Na uwagę zasługuje również zintegrowano dodatkowego układu odpowiedzialnego za sztuczną inteligencję (AI). Na konferencji zademonstrowano potencjał tego rozwiązania przy wyszukiwaniu zdjęć z daną zawartością – nowy procesor okazał się tutaj nawet o 50% szybszy (możecie to zobaczyć na nagraniu powyżej mniej więcej w czasie 15:20).

Intel Ice Lake-U
Gregory Bryant prezentuje procesor Ice Lake-U

Pierwsze urządzenia z procesorami Intel Ice Lake mają być dostępne dopiero pod koniec roku. Początkowo będą to zapewne kompaktowe laptopy (kilka inżynieryjnych egzemplarzy wystawiono nawet na scenie).

Źródło: Intel

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jarekzon
  3
  Ciekawy jestem ile z tego jest prawdy, a ile przyniesie jakiekolwiek korzyści w realu, a nie na papierze. Jak wiadomo, rozpaczliwie potrzebują sukcesu, więc podobnie jak politycy, powiedzą wszystko co trzeba, a nawet więcej.
  • avatar
   awesome1337
   1
   ciekawe kiedy zobaczymy jakies przecieki dot realnej wydajnosci

   zmienił bym w koncu 2600k bo z68 to za stara platforma
   • avatar
    kitamo
    0
    pokazówka ok ale jakie to będzie miało przełożenie na realną wydajność i energooszczednosc.
    • avatar
     FennPL
     0
     z tą nową architekturą to z tego co wiem nie chodzi im o zupełnie nową architekturę, tylko o nową iterację mikroarchitektury core, tak jak skylake czy sandy bridge
     • avatar
      Dudi4Fr
      0
      Robią co mogą żeby inwestorzy nie uciekli.

      Intel dobrze wie że Zen 2 jest już tuż za rogiem, a oni dalej są z ręką w nocniku.

      2019 zapowiada kolejnym bardzo ciekawym rokiem dla rynku CPU!
      • avatar
       xxx.514
       0
       Zapowiadają 10nm na wakacje, a mają problemy z produkcją w 14nm. AMD naprawdę zadało im ćwieka Ryzenami, że tak się spieszą.
       • avatar
        DragonRed
        -1
        Przecież odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące równi pochyłem u Intela cały czas zwiększającej kont dostaniemy tylko w ciągu kilku lat.Inwestorzy nie patrzą tylko w teraźniejszość ale także w przyszłość i czasami oni się mylą lokując swój kapitał tu gdzie nie trzeba bo zakładali lepszy scenariusz niż jest w rzeczywistości.Każda mijająca sekunda staje się teraźniejszością więc za rok czasu to już będzie teraźniejszość.
        Rok 2019 to wielka próba wytrzymałości tej wielkiej firmy jaką jest Intel.
        Patrząc na zestawienie średniego IQ i szkoda brakujących danych na temat ludzi z tym współczynnikiem powyżej 130 pokazuje jakie szanse Intel ma z tego szanse wyjść cało.
        https://imgur.com/a/XtA2SBt
        Jeszcze 10 lat temu taka sytuacja jaka jest teraz w Intelu czy choćby w Apple nie wpłynęła by w ogóle na firmę a teraz niestety grunt pod nogami jest grząski więc wiele może tutaj się zmienić.
        Nikt z nas nie wie czy AMD przypadkiem nie ma zewnętrznego wsparcia bo to prawie nie możliwe by firma z takich budżetem mogła nagle odmienić rynek.
        Pamiętajmy jeszcze u lukach bezpieczeństwa w procesorach gdzie w przypadku Intela jest ich pod dostatkiem.Jeżeli w tym roku pojawią się informacje , że włamywacze wykorzystują luki do wykradania newralgicznych danych to rynek może całkowicie się odmienić na niekorzyść liderów.
        Niepokojące w działaniach Intela a widoczne od dawna jest coś czego wiele osób nie dostrzega a co nie świadczy dobrze o tym jak rozwiązać ten problem bo chwalenie się produkcją układów o mocy 15W w przypadku tej firmy to kolejna porażka.Pytaniem jeszcze czy Intel jest w stanie wydać układ o mocy 95W w tej litografii 10nm UHP czy HP chociaż oraz ilość linii produkcyjnych zdolnych starą metodą produkcji ARF wykonywać sporą ilość tych układów i zarabiać na tym.
        • avatar
         Yosar
         -1
         Panie redaktorze, 'holidays' to po amerykańsku okres po święcie dziękczynienia a przed początkiem stycznia. A nie żadne tam wakacje. Przydałoby się to poprawić, bo aż boli przy czytaniu ta kalka językowa.
         Czyli te układy będą mniej więcej za rok, desktop najwcześniej w przyszłym roku. Jeśli. W tą informację o HMV to nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy, bo jakby już produkowali to nie potrzeba by im było roku na wypuszczenie ich na rynek.
         Czyli standardowo Intel puszcza dużo dymu (zapowiedzi), żeby nic nie było widać.
         • avatar
          forerun668
          0
          AMD ma teraz przecież spółkę z chińczykami napewno chiny pomują w nich po cichaczu kasę a może też swoich naukowców.