Procesory

Procesory Intel Itanium ostatecznie odchodzą na emeryturę

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
7 komentarzy Dyskutuj z nami

Koniec ery Intel Itanium był zapowiadany już przez samego producenta. Teraz definitywnie zrezygnowano z produkcji jednostek.

Procesory Intel Itanium zapowiadano jako rewolucję dla systemów HPC. Niestety, w praktyce nie odniosły one takiego sukcesu, a producenci sprzętu i oprogramowania wycofali swoje wsparcie. Zdecydowano zatem o porzuceniu technologii i zakończeniu produkcji jednostek.

Procesory Itanium 9700 zadebiutowały w połowie 2017 roku (w praktyce były tylko lekko odświeżonymi modelami z poprzedniej generacji Itanium 9500 „Poulson”). Producent już wtedy wiedział, że układy nie należały do zbyt udanych konstrukcji, bo niedługo później poinformował o całkowitym porzuceniu projektu Itanium.

Kilka dni temu na stronie producenta pojawiło się ogłoszenie o zakończeniu produkcji jednostek z rodzin Itanium 9700 - ostatnie zamówienia na układy będzie można składać do 31 stycznia 2020 roku, natomiast ostatnie dostawy trafią do klientów 29 lipca 2021 roku.

Czy ktoś będzie płakał za modelami Intel Itanium? Raczej nie. Segment profesjonalny już dawno przesiadł się na akceleratory GPU.

Źródło: Intel

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Juan Sanchez Villa-Lobos Ramir
  Chlup w ten głupi dziób,było nie było wlewamy ile wlezie w ryło :)
  4
 • avatar
  Melman1980
  Piątek, Piąteczek, Piątunio :)
  2
 • avatar
  klosz007
  Cały artykuł miał sens aż do ostatniego zdania kiedy to autor (podobnie jak niedawno przy artykule o A2DP i AVRCP) postanowił dodać coś od siebie i walnąć coś bez sensu.
  1
 • avatar
  dzezik
  A co ma wspolnego Itanium z GPU. Itanium to Intelowska technilogi 64bitowych procesorów które miały wyprzec procesory RISC. W tym swiecie 64 bitowe procesory były standardem juz w połowie lat 90tych. itanium to IA64 w idroznieniu od IA32 czyli x86, nie mylić z x86_64 czyli AMD64. Intel produkował te procesory na zamówienie i przy wspolpracy HP, HP porzuciło produckję RISCów w odroznieniu od Sun/Oracle i IBMa.