Procesory

Intel po 11 miesiącach kończy z produkcją procesorów Kaby Lake-X

przeczytasz w 1 min.

Decyzja producenta nie jest specjalnym zaskoczeniem. Modele Kaby Lake-X nie należały do specjalnie udanych konstrukcji, szczególnie po premierze jednostek Coffee Lake.

Prawie rok temu na rynku zadebiutowały procesory Intel Core X – wśród nich słabsze modele Kaby Lake-X oraz wydajniejsze Skylake-X. Te pierwsze nie spotkały się ze zbyt ciepłym przyjęciem branżowych mediów, więc producent zdecydował o zakończeniu ich produkcji.

Mowa o modelach Core i5-7640X i Core i7-7740X, które swoje korzenie właściwie miały w serii Kaby Lake – otrzymaliśmy cztery rdzenie, dwukanałowy kontroler pamięci, kontroler PCIe 3.0 z 16 liniami i dosyć wysokie TDP. Połączenie mainstreamowego procesora i topowej platformy okazało się średnio trafionym pomysłem (o czym też pisaliśmy w naszym teście 7740X).

Obydwa układy otrzymały status EOL (End of Life), ale ich produkcja jeszcze będzie trwała przez kilka miesięcy. Zamówienia na procesory będzie można składać do 30 listopada 2018 roku, natomiast ostatnie dostawy planowane są na 31 maja 2019 roku. Po tym czasie już nie będą sprzedawane przez producenta.

Źródło: Intel

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  6
  Wystarczyło im dać pamięć L4 jak w Broadwellach i były by bardzo atrakcyjne
  • avatar
   BariGT
   4
   Wystarczyło dać np 44 linie PCI (kontroler na płycie) albo chociaz lutowanie. A tak to chyba nawet producent nie do końca wiedzial co robi XD
   • avatar
    urejt
    3
    Dzięki bogu jest amd. Gdyby nie ryzen to intel dalej by czekał z ósmą generacją i ssał by konsumentów z tego badziewia.
    • avatar
     eltra
     2
     widzę z procami jak z telefonami xD co rok nowe aby wyciągnąć kasę :D kiedyś tak nie było :P wydanie nowego proca to było coś a już nowe serii to wielkie wydarzenie :)
     • avatar
      Dudi4Fr
      2
      Przecież oni sami nie wiedzieli po co te procki robią...

      Gdyby jeszcze to większe TDP i lepsze mobo coś dały, ale 7740X zamykał zegar po OC 100 czasem 200MHz więcej niż zwykły 7700k...
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       @Redakcja - "Modele Kaby Lake-X nie należały do specjalnie udanych konstrukcji" - kilka słów wyjaśnienia : KBL-X to nie była jakaś osobna, specjalna konstrukcja To po prostu odrzuty produkcyjne SKL-X, w których część rdzeni nie pracowało prawidłowo i zostały wyłączone. W ten sposób zwiększa się uzysk z jednego wafla. Ten procek miałby dłuższe życie jakby Intel zdecydował się na pozostawienie większej ilości linii PCIe co umożliwiłoby tworzenie bardziej rozbudowanych konstrukcji.
       • avatar
        ammarmar
        0
        Przez moment był to najszybszy CPU do gier, ze względu na zegar. I do paru innych rzeczy, gdzie 1 wątek ma kluczowe znaczenie, np. dekodowanie obrazów. Ale tylko przez moment, bo zaraz wyszedł 8700K.

        Jedyna pociecha, że sama platforma ma duże możliwości rozwoju. Tam, gdzie Z170 się kończył, X299 się dopiero zaczyna.
        • avatar
         htm72
         0
         10 % a piszą x2 (wydajność ) .