Procesory

Intel nie chce płacić 1,3 mld $ kary za praktyki monopolistyczne - odwołał się od decyzji KE

z dnia
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
144 komentarze Dyskutuj z nami

Intel znów wojuje z Komisją Europejską

Kiedy Komisja Europejska w 2008 roku uznała firmę Intel winną stosowaniu praktyk monopolistycznych i nałożyła na nią rekordową karę finansową w wysokości 1,3 miliarda dolarów, świat branży elektronicznej przecierał oczy ze zdumienia. Teraz jednak prawnicy Intela postanowili pójść niedawnym śladem Microsoftu - składając odwołanie od decyzji.

intel odowłanie decyzja komisja europejska budenek firmy siedzibaFirma Intel w swoim dorobku ma już wiele procesów, głównie które przegrała, w których była oskarżana o nieuczciwe praktyki monopolistyczne zarówno w Europie, Stanach Zjednoczonych czy też Japonii oraz o złamanie stanowych i federalnych przepisów, uczestniczyła w pozwach zbiorowych, czy nawet została uznanna za winną w sporze o działanie celowego zaniżania wydajności rozwiązań konkurencji w postaci AMD.

Sprawa o której mowa toczyła się w 2008 roku przez Komisją Europejską, a swój finał znalazła rok później. Komisja Europejska na której czele stała wówczas - Neelie Kroes, piastująca stanowisko komisarza ds. konkurencji.

Firma z Santa Clara otrzymała karę w wysokości 1,3 mld dolarów, za wieloletnie stosowanie nieuczciwych praktyk monopolistycznych wobec swojego największego konkurenta AMD.

Firma Intel została uznana za winną płacenia sprzedawcom pieniędzy za celowe opóźnienie wprowadzania do sprzedaży urządzeń z procesorami AMD, udzielanie łapówek producentom za stosowanie w produktach wyłącznie procesorów Intela, czy też oferowanie rabatów globalnym sklepom w zamian za wyrzucenie z oferty produktów AMD. 

intel kara odwołanie neelie kroes komisja europejska
Neelie Kroes - ówczesna komisarz ds. konkurencji

Intel obserwując ostatnie poczynania Microsoftu który niedawno bezskutecznie próbował odwoływać się od wymierzonej mu kary, postanowił zrobić to samo. Prawnicy firmy z Santa Clara złożyli już odwołanie do sądu głównego w Luksemburgu, twierdząc, że firma jest niewinna, a Komisja nie przestawiła wystarczająco ciężkich dowodów w sprawie.

Sprawą Intela która otrzymała już własny numer "T-286/09, Intel vs Commission" ma zająć się piątka sędziów, podczas czterodniowych obrad.

intel odwołanie paul otellini ceo intel
Paul Otellini - CEO firmy Intel, napis w tle odzwierciedla korupcyjne poczynania firmy?

Decyzję sądu w sprawie Intela poznamy najprawdopodobniej w przeciągu najbliższych miesięcy, należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku ostatniej sprawy Microsoftu, tak i Intela, orzeczenie sądu nie będzie prawomocne i stronom będzie przysługiwała możliwość odwołania do organu II instancji, w tym przypadku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jesteśmy ciekawi jak potoczą się losy odwołania w bieżącej sprawie jak i innych m.in. nałożonej w Stanach Zjednoczonych przez komisję ds. handlu o wysokości 10 milionów dolarów, za celowe zaniżania wydajności procesorów AMD w aplikacjach wykonanych z użyciem kompilatorów Intela.


Więcej o procesach firmy Intel:

Źródło: Reuters, TechPowerUP, TechSpot

Komentarze

144
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  I dobrze. Lepiej niech odda ta kase na biedne dzieci w UE. Np. dla mnie...
  19
 • avatar
  "Firma Intel w swoim dorobku ma już wiele procesorów.." powinno być procesów ;) chociaż procesorów też ma sporo :D
  17
 • avatar
  Kasa powinna trafić do poszkodowanych firm!
  15
 • avatar
  Mam nadzieję że podobny los niedługo spotka firmę ze zgniłym 'japkiem' w logo.
  11
 • avatar
  Intel już strzelił sobie w stopę własnym sloganem : "sponsors of tomorrow" Nie lubię Intela, ale jestem na niego skazany, gdyż AMD od dawna nie potrafi robić wydajnych CPU. Gdyby nie przejęcie ATI to AMD już dzisiaj znami by nie było...
 • avatar
  Zupa już się wylała. Intel już nie ma konkurencji a 1 mld dla urzędasów z Brukseli to oczywisty haracz za tolerownie sprawy od wielu lat. Via i Nvidia też wygrały.....ale nie ma już chipsetów do płyt głownych tych firm a Z77(zwykły kontroler usb, pci, sata) kosztuje tyle ile procesor AMD
 • avatar
  Intel ma płacić unii za to że przeszkadzał w sprzedaży procesorów AMD?
  To tak jakbym komuś złamał rękę i musiał za to zapłacić policji a on zostanie ze złamaną ręką i bez pieniędzy na leczenie.
 • avatar
  Skoro Intel Już był w stanie przekupić producentów sprzętu itd. to raczej z KE też sobie poradzi. Kwestia tylko ceny.
 • avatar
  Nie ma co tu dużo pisać, rządy władz w państwach pokroju Polski i ta unia ze swoją polityką pogrzebią wszystko. Od Grecji się zaczęło i na niej na pewno się nie skończy.
 • avatar
  cóż intel jest rekinem, AMD co najwyżej płotką i do tego dość marną w ostatnim czasie :] czasy Athlona XP już dawno minęły i póki co nie zapowiada się żeby coś się w tej kwestii zmieniło u AMD niewypał goni niewypał :/ pisze to były wieloletni użytkownik AMD, którego postęp zmusił do przesiadki na po prostu wydajniejsze produkty konkurencji (nie koniecznie tańsze :/ )
  -4
 • avatar
  "Firma z Santa Clara otrzymała karę w wysokości 1,3 mln dolarów, za wieloletnie stosowanie nieuczciwych praktyk monopolistycznych wobec swojego największego konkurenta AMD."

  to 1.3 mln czy 1.3 mld? W każdym newsie macie błąd dosłownie w każdym jak się to czyta to się aż rzygać chce wielcy redaktorzy którzy nie czytają co piszą -.- ;/
  -6
 • avatar
  To w końcu kara jest w milionach czy w miliardach? Bo się treść z tematem trochę nie zgadza.
 • avatar
  Niech płacą, stać ich.
 • avatar
  Monopol trzeba tępić. Intel nie wątpliwie stosuje takie praktyki. Już od dawna dało się to zauważyć, szczególnie na rynku laptopów. Szkoda tylko, że te 1,3 mld trafi zapewne w ręce greków.... Pozwólcie im oficjalnie zbankrutować do cholery!
 • avatar
  Co im szkodzi zapłacić? dla nich to tylko grosze ;)
 • avatar
  Intel od zawsze sypał kase marketom aby tylko ich procki były w sprzedawanych lapkach. Pracowałem kiedyś w "sklepie dla idiotów" to wiem to od "środka". 99% kompów ma intela na pokładzie bo kierownicy są opłacani po cichu przez intela.
 • avatar
  Intel nie chce tego płacić? Dziwacy... ja tam bym bardzo chciał zapłacić takie 1,3 mld dol... Sama przyjemność.
 • avatar
  mogli by rozdac wszystkim Polakom 1 mln zl i jeszcze by tej kasy w **uj zostalo
 • avatar
  Powiedzmy sobie szczerze. Koszty odwołania są symboliczne w porównaniu do odsetek od kwoty 1,3 mln $ :-) Sam dobrze wiem, że czasami, kiedy sprawa jest przegrana, to warto napisać odwołanie na kilkadziesiąt stron, w którym nie ma ani jednego konkretu, po to, żeby sąd się długo do odwołania odnosił :-) Zasądzona kwota nie ulega zmianie, następuje wtedy jedynie odroczenie terminu zapłaty tej kwoty. A skoro kwota zostaje "w kieszeni" to można nią obracać - nawet gdyby wrzucić ją na konto, to odsetki są czystą wartością dodaną, której by nie było, gdyby wyrok był już prawomocny :-) Jaki z tego wniosek? Nie ma co czekać z "niecierpliwością" na wynik odwołania - wszyscy wiemy, że gdyby Intel miał mocne argumenty, to jego prawnicy przekonaliby już wcześniej orzekających. Teraz Intel przełożył sobie jedynie termin zapłaty...
 • avatar
  Skończy się na tym że starsze układy przez 2 miesiące dłużej niż sobie zakładali nie będą tanieć. A oberwie się konsumentom. Ale to i tak lepsze niż dać intelowi monopol.
 • avatar
  Problem jest taki że FX nie celował w taką grupę odbiorców jak i7.
  I teraz jest problem bo ceny i7 idą w górę jak chcą.Jedynie i5 trzyma znośną cenę.
 • avatar
  Niestety nie ma wyboru ,pomiedzy np 40 stoma firmami produkujacymi wydajne procesory. Jestesmy skazani na tych manipulantow i koniec :(
 • avatar
  Niech płaci!