Procesory

Wyciekł tajny artykuł Intela - producent obawia się konkurencji ze strony AMD

przeczytasz w 2 min.

Intel ma postrzegać AMD jako mocnego konkurenta, a największych zagrożeń dopatruje się w produktach z segmentu high-end... a przynajmniej na to ma wskazywać nieoficjalny przeciek z zamkniętego portalu producenta.

Nowe procesory AMD przełamały status quo na rynku komputerów, laptopów i serwerów, a kolejne generacje układów mają szansę poprawić sytuację giganta z Sunnyvale. Intel oficjalnie bagatelizuje konkurencję. Nie każdy jednak wie, że jest również nieoficjalna komunikacja, gdzie producent ma odmienne zdanie o AMD.

W serwisie Reddit opublikowano komunikat producenta, który rzekomo ma pochodzić z wewnętrznego portalu „niebieskich”. Trudno potwierdzić autentyczność przecieku (jakiś czas temu został on usunięty z serwisu), ale zawarte w nim informacje wydają się zaskakujące.

Intel zauważa, że zagrożenie ze strony AMD jest największe od lat. Mało tego, będzie musiał też stawić czoła trudnym wyzwaniom konkurencji. Głównym powodem takiemu stanu rzeczy ma być nowa generacja procesorów na bazie mikroarchitektury Zen, która zmieniła strategię rynku i nadała tempa rozwojowi wydajnych jednostek dla komputerów, serwerów i centrów danych. Potwierdzeniem dobrej kondycji „czerwonych” są świetne wyniki finansowe i wzrost cen akcji.

AMD Ryzen 9 3950X
AMD Ryzen 9 3950X - 16-rdzeniowy procesor pod gniazdo AM4

„Niebiescy” mocno obawiają się trzeciej generacji procesorów Ryzen, które niebawem mają pojawić się na rynku. Układy wykorzystują budowę na bazie chipletów i są produkowane w nowym procesie technologicznym, dzięki czemu konkurencja może łatwo skalować liczbę rdzeni, a przy tym uzyskać wyższą częstotliwość i efektywność energetyczną. Dodatkowym atutem nowych jednostek ma być niższa cena.

Producent zauważa mocną konkurencję w segmencie profesjonalnym, gdzie pojawiły się jednostki AMD Epyc (niedługo ma zostać zaprezentowana ich druga generacja). Procesory szczególnie sprawdzają się w segmencie wysokowydajnych obliczeń, gdzie liczy się większa liczba rdzeni i przepustowość pamięci – pod obydwoma względami jednostki Intela nie są już tak bardzo konkurencyjne.

AMD Epyc Rome
Lisa Su prezentuje procesor AMD Epyc z nowej generacji Rome

Poza rynkiem komputerów i serwerów, Intel zwraca również uwagę na segment mobilny. Na tym polu producent czuje się dużo pewniej, a klienci wskazują na lepszą wydajność, żywotność baterii i łatwość zarządzania. Niebawem mają tutaj zadebiutować procesory Ice Lake, które powinny zwiększyć przewagę nad „czerwonymi”.

Intel chwali się też oprogramowaniem, które ma dostarczyć lepszych wrażeń użytkownikom końcowym i klientom. Nad rozwojem „softu” czuwa ponad 15 000 programistów, a więc więcej niż wszystkich pracowników AMD.

AMD Epyc

Jeżeli wierzyć w ujawnione informacje, można wysnuć jeden główny wniosek z artykułu - Intel postrzega AMD jako bardzo mocnego konkurenta. Mało tego, największe zagrożenie odczuwa w segmencie high-endowym, gdzie jeszcze przez jakiś czas nie będzie oferował nowych generacji produktów (większość zapowiedzianych jednostek to właściwie usprawnienie poprzednich konstrukcji).

Źródło: Sweclockers, TechPowerUp

Warto zobaczyć również:

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  Bez względu na to czy ten przeciek jest prawdziwy czy nie, intel jest jednocześnie najbardziej zakłamaną a jednocześnie najbardziej partacką firmą w dziejach IT. Mieli WSZYSTKO czego trzeba do pełnego sukcesu:

  - cały sektor X86 korzysta z ich własnego kompilatora (bądź kompilatora Microsoftu który i tak bazuje na ich własnym)
  - otrzymywali ogromne dotacje rządowe poprzednich rządów USA
  - lukratywne kontrakty na wyłączność z wojskiem i sektorem medycznym
  - dominująca pozycja w lukratywnym rynku serwerowym i superkomputerów
  - ogromna supremacja na konsumenckim rynku desktop i mobile
  - kolosalne fundusze operacyjne

  Mieli wszystko o czym może marzyć każda firma i nawet to "wszystko" im nie wystarczyło. Wnioskuję zatem że przez ostatnie 6 lat 95% funduszy firmy poszła na dziwki i kokainę.
  Mieli najlepszą pozycję jaką można sobie wymarzyć a mimo to dali ciała. To jest właśnie książkowa definicja partacza, porażka przy najniższym poziomie trudności.

  Karma. Kto oszukuje, sam zostanie oszukany.
  • avatar
   Agresor
   11
   No i się właśnie nazywa konkurencja. Mam nadzieję, iż tak też będzie w segmencie kart graficznych.
   • avatar
    luk108
    7
    Własnie poskładalem nowego kompa na AMD. Cóż Intel'u.
    • avatar
     losiaczek1
     4
     Jak wspaniale być monopolistą
     • avatar
      mufasa
      4
      he he he jednak miło jest gdy szary lud ma wybór.
      • avatar
       raffal81
       2
       Kocham te przecieki :D:D:D
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Wszystkie dziury załatane?.... Czy aby napewno?
        • avatar
         rlistek
         2
         Intel w 2019 LUL
         • avatar
          Kas1978
          2
          AMD fanboy : Zen 2 jest super , intel ma pozamiatane :D

          INTEL fanboy : BUAHAHAH intel ma ukryta technologie 14++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ktora zaraz wyciagnie bot to INTEL przecierz a nie jakies biedne AMD ktore ma 0.5% udzialow w rynku.

          INTEL HQ : mamy pozamiatane i mozemy konkurowac z naszym 10nm tylko na rynku laptopow - sorki boyZ :(

          INTEL fanboy: zamknij sie intel ja wiem lepiej, ze macie ukryte 14+++++++++++++++++++++++++++ ktore rozpyka zakichane AMD na lopatki .To pewnie zmylka aby uspic czujnosc AMD ^ ^
          • avatar
           noname7x
           2
           AMD zawszemieli lepszych inżynierów to oni stworzyli pierwszy dwurdzeniowy procesor z pomocą Intela ale zasługi przypisujesię im a jedynie podpierniczył technologię łączenia rdzeni napoziomie cache on AMD i wystrzelili do góry a teraz AMD znów pokazuje że są lepsi
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            jeśli ktoś uważa że intel jest na tyle głupi że nie bierze pod uwagi dokonań swojego jedynego konkurenta, niech sam idzie po rozum. to co robi intel to nic innego jak dobra mina do złej gry. lecz w segmencie mobilnym intel też nie jest mocarzem. niby się chwalą swoją energo oszczędnością, jednak to jest pół prawdy. a cała jest taka, że w procesorze segment CPU ma porównywalną efektywność energetyczną, za to w przypadku GPU intel po prostu przegrywa. tak zgadza się, intel też ma w ofercie bardzo oszczędne procki x86, ale one bazują na arch. intel atom, są to jednostki o tragicznej wydajności. równie dobrze AMD może wrzucić sam profil nisko wydajny żeby zaoszczędzić moc.
            • avatar
             TicTac
             -4
             Intel przegrał na rynku konsol z AMD :( ... i dla tego konsole są zawsze w tyle za teraźniejszością :) :)