SSD

Intel: plany wydawnicze SSD - przyszłość to pamięci 3D NAND i 3D XPoint

przeczytasz w 2 min.

Intel planuje całkowicie porzucić standardowe kości pamięci TLC i MLC NAND, a w nowych nośnikach będzie stosować jedynie 3D TLC i 3D XPoint.

Intel dysk SSD

Firma Intel jest jednym z głównych graczy na rynku nośników półprzewodnikowych, ale ostatnio nie prezentowała żadnych rewolucyjnych konstrukcji. Wychodzi jednak na to, że była to tylko cisza przed burzą, bo do sieci wyciekły  plany wydawnicze dysków z segmentu konsumenckiego i profesjonalnego – na przełomie bieżącego i następnego roku producent szykuje mocne uderzenie pamięciami 3D NAND i nowymi 3D XPoint.

Mniej więcej na przełomie września i października powinny zadebiutować dwie serie nośników ze średniej półki – konsumenckie SSD 600p oraz profesjonalne SSD Pro 6000p (obydwa typu M.2). Producent zastosuje w nich kontroler wykorzystujący interfejs PCI-Express 3.0 x4 i protokół NVM-Express oraz kości 3D TLC NAND. Premiera dysków powinna się zgrać w czasie z wprowadzeniem procesorów Kaby Lake.

Intel Micron 3D XPoint - porównanie
Pamięć 3D XPoint połączy najważniejsze cechy pamięci NAND i DRAM

Z kolei na przełomie 2016 i 2017 roku mają zadebiutować pierwsze nośniki wykorzystujące technologię Optane, a więc bazujące na nowym standardzie pamięci 3D XPoint (opracowanym przez firmy Intel i Micron). Dokładne oznaczenia poszczególnych modeli jeszcze nie są znane – wiadomo jedynie, że w segmencie dla entuzjastów i stacji roboczych pojawią się modele o nazwach kodowych Mansion Beach i Brighton Beach, ale oprócz tego producent planuje zaprezentować nośniki służące akceleracji działania systemu o nazwie kodowej Stoney Beach. Wszystkie trzy serie będą korzystać z interfejsu PCI-Express 3.0 x2 i protokołu NVM-Express.

To jednak nie koniec planów, bo producent już pracuje nad nowymi dyskami, które mają zadebiutować wraz z procesorami Cannon Lake – w segmencie konsumenckim pojawią się modele bazujące na 2. generacji kości 3D TLC NAND (wersje budżetowe z interfejsem SATA i wydajniejsze pod PCI-Express), natomiast konstrukcje wykorzystujące technologie Optane zostaną odświeżone lub udoskonalone.

Intel - plany wydawnicze SSD

Wygląda więc na to, że w popularnym segmencie konsumenckim producent przestawi się na pamięć 3D TLC NAND, natomiast technologia Optane trafi tylko do wydajniejszych zastosowań z segmentu półprofesjonalnego i profesjonalnego. Trochę zastanawia nas rezygnacja z pamięci MLC NAND, ale najwyraźniej nie pozwoliłaby ona osiągnąć odpowiedniej konkurencyjności i/lub wydajności.

Źródło: BenchLife

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aendrju
  9
  TLC widać że za wolno sprzęt się nam zużywa.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Śpieszmy się kupować MLC puki są dostępne. Za chwilę na rynku pozostaną same TLC o wielokrotnie mniejszej trwałości, wątpliwej wydajności i wcale nie mniejszej cenie dla konsumentów...
   • avatar
    BluePandoraBox
    3
    3D XPoint miały być rewolucyjne i szybkie, a chcą je dać tylko na karty ze złączem na dwie linie PCIe, czyli przepustowość będzie o połowę niższa niż najszybszych obecnie dostępnych nośników M.2 4x PCIe 3.0
    coś tu nie gra ...
    na ściemniali z tą rewolucją chyba
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Pamięci typu TLC w nośnikach klasy profesjonalnej? Coś mi tu nie pasuje.
     • avatar
      TomPo75
      3
      Biorą przykład z producentów żarówek i baterii.
      Ta cywilizacja nie ma szans przetrwać, gdy rozwój hamuje chęć większego zysku.
      • avatar
       Konto usunięte
       -47
       Nie wiem co ludzie widzą w tym SSD. HDD jest do wszystkich zastosowań odpowieni a SSD to tylko DROŻYZNA i nie warto dopłacać!!! Ja tam nie zamienie swojego HDD dopóki ceny się nie zrównają!!!
       Acha i SSD nie wolno defragmentować, więc z czasem na Windows wydajność spada drastycznie a pamiętajmy że Windows ma przestarzałe NTFS i ten system plików nigdy nie będzie w pełni obsługiwał nośników SSD!!!
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        i konsumenci są bezradni.. smutne to..
        na nowo za parę lat odkryją mlc a potem nawet może odkryją slc!! Może wyda się to smutne dla niektórych ale ostatnio miałem okazję być przy wyrzucenia do śmieci 200 ssd na wirtulaki z serwera - każdy po 20 tyś zł.. Widziałem że w necie dyski tej firmy są też możliwe do kupienia dla konsumenta (wspierają windę i linuxy)