Procesory

Upsss... Compal ujawnił plany wydawnicze procesorów Intela

przeczytasz w 2 min.

Myśleliście, że Intel odpuścił rynek procesorów? Nic bardziej mylnego! Nadchodzące miesiące przyniosą kilka ważnych premier, które mogą mocno namieszać na rynku laptopów.

Ostatnie premiery procesorów Intela nie zrobiły na nas szczególnego wrażenia. Wiemy jednak, że producent nie zamierza na tym poprzestawać i pracuje nad kilkoma nowymi generacjami CPU.

Czego możemy się spodziewać? Producent raczej niechętnie ujawnia szczegóły na temat nadchodzących procesorów, ale sporo ciekawych informacji odnaleźliśmy w… raporcie firmy Compal (jednego z największych producentów komponentów do laptopów).

Intel - plany wydawnicze procesorów
Compal przypadkowo ujawnił plany wydawnicze nowych procesorów Intel

Intel pracuje nad nowymi procesorami – znamy plany producenta

Wiemy, że już na początku września producent planuje zaprezentować niskonapięciowe procesory Tiger Lake-U, które znajdą zastosowanie w kompaktowych laptopach (np. nowym Acer Swift 5).

Jednostki tchną powiew świeżości w mobilnym segmencie. Producent wprowadzi tutaj rdzenie bazujące na mikroarchitketurze Willow Cove, grafikę z generacji Xe, a także kontroler pamięci LPDDR5. Gdyby tego było mało, do produkcji układów zostanie wykorzystany 10-nanometrowy, ulepszony proces technologiczny.

Intel Tiger Lake - procesor
Gregory Bryant prezentuje procesor Tiger Lake na targach CES 2020 (foto: Marcin Jaskólski)

Nowe procesory dla wydajnych laptopów

Jeżeli czekacie na nowe modele dla wydajniejszych laptopów, to będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość. Według informacji firmy Compal, pod koniec roku czeka nas premiera układów Rocket Lake-H, które właściwie będą tylko odświeżeniem obecnych, średniopółkowch modeli Comet Lake-H. Będą to ostatnie tego typu modele w 14-nanometrowej litografii.

Premiera nowych układów - Tiger Lake w wersji H spodziewana jest dopiero w pierwszym kwartale 2021 roku (zakładamy, że 2011 rok to literówka i chodzi o 2021 rok). Jednostki zaoferują nawet 8 rdzeni Willow Cove i grafikę Xe, ale będą dysponować tylko starym kontrolerem pamięci DDR4 RAM.

To jednak nie koniec premier, bo w 2021 roku czeka nas także debiut układów Alder Lake-H. Compal nie ujawnia szczegółów technicznych jednostek, ale wcześniejsze przecieki wskazywały na hybrydową budowę procesorów (połączenie wydajniejszych i słabszych rdzeni). Do produkcji układów oczywiście zostanie wykorzystany 10-nanometrowy proces technologiczny.

Intel - procesor dla laptopów

Czy nowe procesory pozwolą Intelowi odzyskać utracone udziały? Co prawda AMD coraz mocniej atakuje na rynku laptopów, ale wprowadzenie nowych konstrukcji może podnieść atrakcyjność oferty producenta i pokrzyżować szyki konkurencji.

Źródło: Compal, VideoCardz

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  14
  w nazewnictwie procesorów Intela szczególnie tych mobilnych jest taki burdel, ze dla kogoś kto nie jest prezesem Intela te dodatkowe kilkanaście modeli nic nie zmieni, bo i tak już tego nikt nie ogarnia.
  • avatar
   danieloslaw1
   8
   Wszystko o 2 lata za pozno, ale dobre i to. Musza jaknajszybciej zrezygnować z 10nm i przejsc na 7 albo 5 bo teraz amd odskoczy
   • avatar
    felix8024
    5
    tym towarem w niczym nie namiesza. ot przedłuży utrzymanie się na powierzchni. bardziej to stanie w miejscu niż ucieczka do przodu. a konkurencja nie śpi.
    • avatar
     sn00p
     0
     Już sobie wyobrażam ceny tych nowych 10-nanometrowy procesorów :) 10 tysięcy za najtańszy model :) Intel musi się jeszcze bardzo dużo nauczyć od AMD. To będzie bardzo bolesny i długotrwały proces. Myślę że jeśli te plany się ziszczą to topowe procesory Intela zaczną być konkurencyjne dla AMD gdzieś w...... 2025 :)
     • avatar
      BariGT
      -1
      14nm+++++++ jest, nowy czipset jest - co się może nie udać? XD
      • avatar
       AMDK11
       0
       Plotki:
       Mikroarchitektura x86 GoldenCove może być odejściem od x86 i dla tego Alderlake będzie miał mieszane rdzenie(GoldenCove + Gracemont). Według tych plotek gdyby układ Alderlake miał tylko rdzenie GoldenCove nie zapewnił by kompatybilności z x86 a tak gdy dodadzą rdzenie x86 Gracemont przejście będzie w miare "płynne". Według plotek x86 Gracemont ma mieć IPC mniej więcej na poziomie x86 Skylake.

       Pokrywało by się z dawnymi plotkami/przeciekami o tym że ostatnia opracowywana mikroarchitektura EPIC Itanium która nigdy nie została wprowadzona do produkcji zostanie rozwinięta i wykorzystana w GoldenCove. GoldenCove może być hybrydą CRISC-VLIV. Inaczej mówiąc GoldenCove może być miksem wszystkiego co najlepsze z x86, RISC i Itanium ale bez starych naleciałości x86 przez co może mieć ograniczoną kompatybilność z x86. Tą 100% kompatybilność z x86 mają zapewnić rdzenie x86 Gracemont.