• benchmark.pl
 • Komputery
 • Intel przygotowuje pierwszy eksaskalarny superkomputer - to tutaj trafią nowe karty Intel Xe
Komputery

Intel przygotowuje pierwszy eksaskalarny superkomputer - to tutaj trafią nowe karty Intel Xe

przeczytasz w 1 min.

System Aurora ma bazować na autorskiej konstrukcji. Superkomputer trafi do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i będzie wykorzystywany do badań naukowych z zakresu HPC oraz AI.

Firma Intel nie zamierza odpuszczać na rynku superkomputerów. Producent zapowiedział stworzenie systemu Aurora - pierwszego eksaskalarnego superkomputera, który ma bazować na autorskiej konstrukcji.

Nowy superkomputer powstanie w Argonne National Laboratory w Chicago, a więc jednej z placówek naukowo-rozwojowych przynależnych do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Skonstruowania jednostki podejmie się firma Cray, a umowa opiewa na kwotę ponad 500 milionów dolarów. System zostanie dostarczony w 2021 roku.

Superkomputer Aurora zaoferuje moc obliczeniową rzędu 1 eksaflopsa (pozwoli na wykonywanie tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) i będzie wykorzystywany do badań naukowych z zakresu wysokowydajnych obliczeń (HPC) oraz sztucznej inteligencji (AI).

Ciekawostką jest specyfikacja techniczna maszyny, bo ma ona bazować na nowej generacji procesorów Intel Xeon Scalable, akceleratorach obliczeniowych Intel Xe i nowych pamięciach Intel Optane DC, a całość będzie działać pod obsługą autorskiego oprogramowania Intel One API. Mamy zatem do czynienia z najnowszymi produktami Intela, które zaprojektowano specjalnie z myślą o branży HPC i AI.

Źródło: Intel

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Czy intel to ten CPU który można shakować za pomocą Java Script tj każdej istniejącej przeglądarki?

  Czy właściciele intel modlą się przed odpaleniem przeglądarki?

  Intel Spoiler ...
  • avatar
   mjwhite
   2
   Intel? czy to nie ta firma która miała upaść przez Ryzeny?
   • avatar
    FunkyKoval
    1
    Widać kto ma prawdziwą władzę w USA, gdyby zrobili na serwerowych CPU od AMD (EPYC i pochodne) mieliby i bardziej oszczędną maszynę i nowocześniejszą i bardziej przyszłościową ... no ale jak INTEL inwetsuje w fabrykę w Izraelu 6 mld dolarów (modernizacja linii produkcyjnych dla nowych procesów) to nie mam pytań (tam jest strefa wojny, rakiety, bomby - kto beż ważnych powodów i/lub interesów grup, inwestuje w tak ryzykownym miejscu ???).
    Teraz INTEL znowu będzie się chwalił jaki to dochodowy jest ich dział HPC a na jednym deal-u 0,5mld USD.