Procesory

Już nie ubezpieczysz się od podkręcania - Intel porzuca program dla overclockerów

przeczytasz w 1 min.

Coś się kończy, coś się zaczyna. W tym przypadku mówimy jednak o końcu – po 9 latach dostępności, Intel postanowił zrezygnować z usługi Performance Tuning Protection Plan. Jaki będzie to miało wpływ na podkręcanie procesorów?

Performance Tuning Protection Plan (PTPP) został wprowadzony w 2012 roku jako dodatkowa usługa dla osób podkręcających procesor.

PTPP teoretycznie był dobrą opcją dla entuzjastów, którzy chcieli przyspieszyć komputer, ale bali się uszkodzenia sprzętu - za niewielką opłatą (za 20 lub 30 dolarów) można było wykupić ubezpieczenie od awarii układu w wyniku overclockingu (podkręcanie procesora wiąże się z utratą gwarancji, a producent deklarował tutaj możliwość jednokrotnej wymiany danego modelu na nową sztukę). W rzeczywistości jednak mało kto decydował się wykupienie usługi.

Intel rezygnuje z usługi Performance Tuning Protection Plan

Zainteresowanie programem Performance Tuning Protection Plan było coraz mniejsze, więc Intel wraz z początkiem marca zrezygnował z usługi – w oficjalnym oświadczeniu czytamy:

Użytkownicy coraz częściej czują się pewnie przy podkręcaniu procesorów, w związku z czym obserwujemy coraz mniejsze zainteresowanie programem Performance Tuning Protection Plan (PTPP). W rezultacie Intel od 1 marca 2021 roku nie będzie już oferować nowych planów PTPP. [...] Wszystkie wykupione usługi będą honorowane przez cały okres trwania gwarancji na procesor.

Jest tutaj jednak pewien wyjątek. W przypadku procesora Intel Xeon W-3175X usługa była oferowana bezpłatnie, więc jego posiadacze będą mogli skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia z automatu (nie będzie wymagane zamawianie dodatkowej usługi).

Brak ubezpieczenia na podkręcanie – co to oznacza dla overclockerów?

Mogłoby się wydawać, że porzucenie Performance Tuning Protection Plan może zaszkodzić overclockerom. W rzeczywistości nie powinna to znacząco wpłynąć na użytkowników, bo tak naprawdę trudno jest uszkodzić procesor w wyniku podkręcania (a jeżeli zdarzały się takie przypadku, producent i tak zwykle wymieniał sprzęt w ramach standardowej gwarancji).

Źródło: VideoCardz

Zobacz więcej o podkręcaniu:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  Podkręcanie już dawno straciło sens. Układy są już tak wyżyłowane że jedyne co pozostało to bicie rekordów w benchmarkach. Ja po podkręceniu GPU i CPU zyskałem średnio 2 klatki to dałem sobie spokój bo szkoda sprzętu.
  • avatar
   Reyqer
   1
   Intel: procesory z dopiskiem "K" mają odblokowany mnożnik, co znacząco ułatwia podkręcanie!
   też Intel: jak podkręcisz to stracisz gwarancję.

   A w praktyce jak padł cpu to niby jak ktoś sprawdzi w wyniku czego. Dochodzenie byłoby droższe, niż wymiana na nowy, więc nawet po delid'zie procki były wymieniane w ramach gwarancji.
   • avatar
    guru43
    1
    Coś się kończy, coś się zaczyna...
    Reszty nie muszę dopisywać ;)
    • avatar
     BariGT
     1
     Raz w życiu zjarałem procesor - jakiegos starego Pentiuma 1 - bo wtedy się podkręcao przez zworki a nie w biosie XD, zero zabazpieczeń jakichkolwiek - pełne yolo. Teraz to serio trzeba chcieć uszkodzic procesor i wszystkie bezpieczniki powyłączać.
     • avatar
      danieloslaw1
      -1
      ja podkręcam tak o 100mhz mniej niz może procek i jest ok. Karty np o 10mhz mniej rdzen i 100mhz na ram. Temp niskie i nie ma dziwnych crashy. Taki 9900k leci mi na 5.1ghz@4.9ghz avx. W grach mam do 10% wieksza wydajnosc. myśle że srednio z 2-4%. karte podkrecisz i ram a wydajnosci masz 10-20% wiecej. Oplaca sie podkrecac panie StaryZgred