Procesory

Xeon W-3175X - Intel zapowiada najpotężniejszy 28-rdzeniowy procesor dla entuzjastów

przeczytasz w 1 min.

Xeon W-3175X to propozycja dla najbardziej wymagających i majętnych klientów, którzy budują rozbudowaną stację roboczą.

Nowe procesory Intel Core X powinny zainteresować najbardziej wymagających klientów i entuzjastów. Co jednak w sytuacji, gdy nie zadowoli nas nawet 18-rdzeniowy Core i9-9980XE? Intel przygotował coś specjalnego!

Mowa o modelu Xeon W-3175X – układ został wyposażony w 28 rdzeni/56 wątków o taktowaniu 3,1 GHz (w trybie Turbo Boost 2.0 może ono wzrosnąć maksymalnie do 4,3 GHz). Oprócz tego udostępniono 6-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2666 ECC, 38,5 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz kontroler PCIe 3.0 z 48 liniami transmisyjnymi. De facto mamy do czynienia z podkręconym modelem Xeon Platinum 8180.

Intel Xeon W-3175W

Procesor ma odblokowany mnożnik, więc można go dodatkowo podkręcić. Warto jednak zauważyć, że już w standardzie jego współczynnik TDP oszacowano na 255 W, co sugeruje konieczność zastosowania topowego chłodzenia powietrznego lub nawet chłodzenia cieczą (ewentualnie water chillera, jak to miało miejsce na pokazie podczas targów Computex :-) ).

ASUS ROG Dominus Extreme
ASUS ROG Dominus Extreme

Gigabyte - płyta pod LGA 3647

Drugim problemem może być płyta główna, bo Xeon W-3175X korzysta z serwerowej podstawki LGA 3647. Podczas konferencji zaprezentowano dwie prototypowe konstrukcje od firm ASUS i Gigabyte – ich funkcjonalność robi wrażenie i powinna spełnić oczekiwania entuzjastów, ale konieczne tutaj jest podpięcie nawet dwóch zasilaczy (!).

Intel Xeon W-3175W - platforma

Producent jeszcze nie ujawnił szczegółów na temat dostępności procesora Xeon W-3175X. Możemy jednak być pewni, że to sprzęt nie tylko dla najbardziej wymagających, ale też najbardziej majętnych klientów. Nie obejdzie się bez naprawdę grubego portfela.

Źródło: Intel, ServeTheHome, Tom's Hardware, Legit Reviews

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  12
  Widać że intel nie ma czym odpowiedzieć na 2990WX. Wolą poświęcić własne procki serwerowe byle tylko powiedzieć że mają wiecej punktów w Cinebench nawet za absurdalne pieniądze...
  • avatar
   DragonRed
   -2
   Mają jeszcze czas więc muszą wykorzystać ostatnie chwile istnienia z obecną architekturą Core na rynku póki AMD jeszcze Zen 2 nie ujawniło.
   Porównania FX-8350 versus 8wątkowy Coffee Lake Refresh versus 8 wątkowy Zen 2 będą z pewnością interesujące dla każdego entuzjasty.
   • avatar
    Aquagen
    -4
    Intel prezentując Xeona W-3175X z TDP wynoszącym 255 W oficjalnie zainaugurował sezon grzewczy 2018/19 ;-)

    Rozumiem, że ten limit na RAM, max. 512 GiB, to po prostu błąd na prezentacji i finalnie obsłuży jednak 768 GiB (a nie jest to jakieś sztuczne ograniczenie, mające na celu ochronę przez kanibalizacją ich czysto serwerowej linii).

    Jeżeli chodzi o płyty pod ten procesor, to chyba Asus miał dobry pomysł z łączeniem dwóch zasilaczy fabrycznie na płycie, przez co użytkownicy nie będą musieli zachodzić w głowę czy CPU + 4 GPU nie balansują na granicy wytrzymałości zasilacza. Moim zdaniem to lepsze rozwiązanie niż jakieś zewnętrzne typu Add2Psu.
    • avatar
     levusek1992
     -23
     A na co to komu. Gry i tak max 4 rdzenie obsługują. I to nie wszystkie.