Ciekawostki

Interfejs SATA Express zastąpi niedługo SATA III

z dnia
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian Szymański
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Ciągły rozwój technologiczny, poparty pojawianiem się urządzeń wykorzystujących nowe interfejsy przesyłu danych, wymusza na inżynierach ulepszanie i wymyślanie nowych standardów. Tym razem chodzi o interfejs SATA, co prawda większość dostępnych urządzeń jeszcze nie jest w stanie wykorzystać w pełni SATA 6 Gb/s, a dyski SSD zbliżają się do granic możliwość tego interfejsu. Dlatego organizacja SATA-IO już pracuje nad jego kolejną wersją.

Pracownicy SATA-IO pracują nad nowym standardem, który pozwoliłby na osiągnięcie znacznie wyższymi transferami danych przy jednoczesnym zachowaniu wstecznej kompatybilności z dotychczas stosowanymi portami. Z tego co do tej pory udało nam się dowiedzieć, nowy interfejs będzie składał się z dwóch połączonych ze sobą gniazd SATA oraz z dwóch linii PCI-Express.

schemat połączeń interfejsu sata express

Stworzone w ten sposób gniazdo będzie stanowiło podstawę dla interfejsu mogącego się pochwalić transferami oscylującymi między 8 a nawet 16 Gb/s. Co ciekawe interfejs zachowa pełną wsteczną kompatybilność. Niestety w tej chwili nie znamy, celu zastosowania dodatkowych linii zaczerpniętych ze slotu PCI-Express, być może mają one posłużyć za źródło zasilania - ale to jedynie nasze domysły.

Interfejs nazwany jeszcze roboczo SATA Express będzie systematycznie wdrażany od 2012 roku i wedle zapowiedzi powinien stanowić ciekawą alternatywę dla profesjonalnego interfejsu CAS.

schemat działania sata express
 

Więcej o interfejsie SATA i PCI-Express:

Źródło: VR-Zone, SATA-IO, TechSpot

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  Czyżby powoli wracano do rozmiarów taśm ATA?
 • avatar
  Konto usunięte
  16 GB/s to dużo.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Transfer danych?
 • avatar
  force
  16Gb/s i po dwóch latach od wdrożenia okaże się ze zaczyna być za mało i będzie trzeba wymyślać nowe... nie zrobią od razu 160 tylko to są pewnie pazerne na siano świnki.
 • avatar
  pwoznicki
  SATA III nie miała prawa długo pożyć. Teoretyczna max wydajność to ok 750MB/s a jak dobrze wiemy dyski SSD już zbliżają się do tej granicy. Jeszcze rok i ten standard stanie się wąskim gardłem.

  Prawdę powiedziawszy to coś mi się nie widzi by to gniazdo było wstecznie j kompatybilne.
  Coś tu jest pokazane nie tak. Może na płycie głównej to i tak będzie wyglądało wiec ok ale jak na dyskach? Nijak nie mogę sobie tego dopasować.
  Gniazdo SATA Express w lepszej jakości:
  http://www.komputerswiat.pl/media/2011/223/1989976/sata_express_1_jpg.png
  Typowe gniazdo na dyskach:
  http://www.komputerswiat.pl/media/356108/problem-z-dyskiem-twardym-i-zlaczem-sata-1.jpg

  Rozumiem że dodadzą druga wtyczkę koło tej obecnej. Ciekawe tylko gdzie ją upchną w dyskach 2.5" bez wywalania pinów serwisowych:D
 • avatar
  Konto usunięte
  Zauważcie że jedna z wersji tego złącza ma specjalne wytłoczenia które blokują wtyczki SATA.

  Mi to wygląda raczej na kabel PCIe, z możliwością dołączenia SATA/SAS.

  Pomarańczowe złącze: 1x lub 2x PCIE, bez obsługi SATA
  Niebieskie złącze: 1x lun 2xPCIE, lub 2x SATA.

  Zresztą na górnym obrazku ta szeroka wtyczka ma tylko oznaczenie PCIe, nie SATA.
 • avatar
  terkad
  Niby nowy standard a tak naprawde dwa stare standardy połączone w jeden, i na dodatek zesztukowane. ;)

  Ja myśle że to kres możliwości SATA, i albo pozostaje łączenie dwóch dysków w RAID, albo trzeba opracować rzeczywiście coś sensowengo.
 • avatar
  Szymon331
  Hę? Dyski SSD ledwo potrafią wykorzystać SATA III. Większość SSD spokojnie bez ograniczeń pracuje z interfejsem SATA II.

  Do zapchania trójki jeszcze kilka lat zostało...
 • avatar
  Hakuren
  Nie nalezy patrzec na transfery w przypadku systemow magazynowania danych przez pojedyncze dyski SSD, HDD i zastosowania domowe dla graczy.

  Dzisiaj nawet w warunkach domowych mozna bez problemu stworzyc macierz RAID 6/60, ktora wyciagnie ok 1GB/s transferu i to z HDD nie z SSD. Owszem trzeba wylozyc sporo kasy na odpowiedni osprzet.

  PCI-Ex. 3.0 ma juz zastosowanie dzisiaj w przypadku magazynowania danych. Nawet kontrolery uzywajace zlacz PCI-Ex Gen.2 dostaja przynajmniej kilkunastoprocentowego kopa w wydajnosci.

  Jedynym problemem jest potencjalna krotkowzroczosc. 16Gb/s nie wystarczy na dlugo, o ile wogole, przy naprawde powaznych transferach... Zgadzam sie ze stwierdzeniami powyzej, ze powinni zaczac od minimum 100 Gb/s.
 • avatar
  Konto usunięte
  awesome gdzie jesteś? menelu
 • avatar
  xraykd
  Dziwię się że ktokolwiek jeszcze reaguje na wypowiedzi Awesomemana... Oczywista prowokacja. Nie dotykaj syfa a sam zniknie.pzdr
 • avatar
  Darkness
  Dyski nie wykorzystują sata 3 a już do Sata Express się szykują...
  Wolałbym żeby producenci wycisnęli z dysków ile się da , bo jak na razie sata 3 jest dobrze wykorzystywane ale przez ssd , które są drogie .
 • avatar
  ^RaxJoris^
  Mogli zrobic następce SATA 4 a nie jakies takie chwyty marketingowe ;)