Internet

Internet przewodowy: limity transferu wrócą, a bezprzewodowy pozostanie ograniczony

przeczytasz w 3 min.

Internet cofnie się w czasie?

W dobie powszechniejącego dostępu do Internetu stacjonarnego i ciągle poszerzającego swoje granice i prędkości transferu danych mobilnego internetu, wiele osób z pewnością zastanawia się kiedy podobnie jak z internetu stacjonarnego znikną limity transferu danych. Otóż niestety nie mamy co liczyć na zniesienie limitów, a co gorsza mają powrócić limity również na stacjonarny Internet.

Według najnowszych analiz Polska zajmuje 9 pozycję wśród państw członkowskich Unii Europejskiej w kwestii mobilnego Internetu, co przekłada się na 3 miliony osób korzystających z tego typu świadczenia Internetu. Wspomniany wynik, przekłada się na 8% penetrację całego polskiego rynku Internetowego.

internet bezprzedodowy przewodowy mobilny stacjonarny limity

Bezprzewodowy Internet w Polsce z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz większe grono użytkowników. Operatorzy prześcigają się w tworzeniu kolejnych marketingowych prezentacji, reklam czy promocji. Od dłuższego czasu jesteśmy bombardowani sloganami LTE, 3G, 4G, wysokimi prędkościami transferu czy coraz szybszym transferem danych.

Nie dziwi więc fakt coraz większego zainteresowania mobilnym Internetem, jednak wiele osób skutecznie potrafi odstraszyć od niego nałożony przez dostawcę limit transferu.

internet limity sieć bezprzewodowa mobilna przewodowa kula ziemska

Dlatego wiele osób zgodnie wskazuje, że następnym krokiem w popularyzacji bezprzewodowego dostępu sieci powinno być zniesienie limitów transferu danych. Tak niestety się nie stanie, a niesławne limity pozostaną. Pod słowem limity z pewnością można rozumieć wszelkiego rodzaju ograniczenia szybkości transferu danych do znacznie niższego pułapu, po wyczerpaniu ustalonej w umowie wartości oraz w wielu innych przypadkach pobierania dodatkowych opłat za pobrane pakiety po wyczerpaniu deklarowanej sumy transferu.

Zdaniem Jacka Niewęgłowskiego z P4 - operatora sieci Play - możemy nie doczekać się zniesienia limitów na bezprzewodowy Internet. W zamian za to, operatorzy będą stale poprawiać jakość swoich usług, dodając kolejne funkcje, zwiększając prędkość transferu, poprawiając zasięg, a także oddając do dyspozycji użytkowników większe liczby pakietów na transfer.

Według niego rynek mobilnych urządzeń jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się i dopóki sprzedaż smartfonów i tabletów będzie utrzymywała się na tak wysokim poziomie to nie powinniśmy liczyć na zniesienie limitów transferu danych. Operatorzy sieci komórkowych po prostu nie będą w stanie poradzić sobie z ciągle zwiększającym się ruchem sieciowym.

" Pójdziemy w zwiększenie jakości usług i w dalszym ciągu, może nie tak znacząco, jak w przeszłości, ale poprawimy wartość tych usług dla konsumenta, czyli zaproponujemy możliwość korzystania z jeszcze większej ilości transmisji danych - tutaj jeszcze operatorzy mają coś do zaoferowania".

internet limity dawniej operatorzy neostrada tp sa multimedia polska upc toya
Pamiętacie? Takie tabelki niedługo mogą wrócić

Niestety wraz w najbliższych latach nieciekawa sytuacja może wydarzyć się również na rynku przewodowego Internetu. Otóż zdaniem członka zarządu P4 limity na Internet stacjonarny są coraz bardziej realne i już niektórzy światowi operatorzy albo częściowo je wprowadzają albo zastanawiają się nad takim krokiem. Jego zdaniem winne temu wszystkiemu jest zatrzęsienie przesyłanych strumieniowo usług multimedialnych wysokiej jakości, chociażby takich jak: wideo na życzenie, popularne chmury czy też wirtualne dyski.

"Trendy rynkowe idą w zupełnie innym kierunku. Jeżeli chodzi o rynki europejskie, konsumenci raczej pożegnali się z nielimitowanymi usługami transmisji danych w sieciach mobilnych. Coraz więcej jest przykładów i pierwszych sygnałów, że operatorzy stacjonarni zaczynają wprowadzać limity transmisji danych".

"Wiąże się to z niezwykle dynamicznie rozwijającymi się usługami transmisji, zwłaszcza usług audiowizualnych w sieciach internetowych, zarówno stacjonarnych, jak i komórkowych. Z obsłużeniem tego ruchu nawet operatorzy stacjonarni w dzisiejszych czasach mają coraz większe problemy" - powiedział Jacek Niewęgłowski członek zarządu P4 ds. strategii.

Stanowisko przedstawiciela operatora P4 podziela również Maciej Witucki szef Orange w Polsce. W wywiadzie dla gazety Rzeczpospolita powiedział, że limity w łączach stacjonarnych wrócą w ciągu 3 do 5 lat. Jego zdaniem sieci szkieletowe głównych operatorów w wielu miejscach nie wyrabiają, a operatorzy nie są w stanie obsłużyć wszystkich użytkowników. Tradycyjnie sprawcą wszystkiego mają być usługi przesyłanej w wysokiej rozdzielczości telewizji internetowej.

Cofniemy się więc w czasie, gdzie chociażby jedna z najpopularniejszych usług w naszym kraju Neostrada oferowała limity transferu danych, po przekroczeniu których prędkość transferu była znacząco ograniczana, a jeżeli komuś to nie odpowiadało mógł uiścić dodatkową opłatę i w dalszym ciągu cieszyć się szybkim dostępem do sieci. Jak to mówią, historia lubi zataczać koło i już niedługo możemy być ponownie świadkami podobnej sytuacji.

internet limity obciążenie usługi przyczyna wykres
Co najbardziej obciąża sieć

-"Zakładam, że za 3 do 5 lat za 200-250 zł będziemy oferować tej przykładowej rodzinie komplet usług w ryczałcie tj. kilka telefonów komórkowych, telewizję, pakiet 10 GB na mobilny dostęp do Internetu i 100-150 GB na dostęp stacjonarny o prędkości kilkudziesięciu Mb/s. To wszystko z opcją przenoszenia limitów pomiędzy telefonami, także pomiędzy numerami stacjonarnymi i mobilnymi oraz z opcjami dokupowania limitów lub większej przepływności w modelu on-line. [...] To już zaczyna się dziać np. w Stanach Zjednoczonych. Operatorzy przestają sobie radzić z obsługa ruchu, jaką generuję np. telewizja internetowa. Sieć po prostu się zapycha. Jedynym sposobem będzie wprowadzenie limitów i oferty na kolejne pakiety danych do kupienia". - powiedział prezes Orange Maciej Witucki.

internet obciążenie spowolnienie limity klawiatura ślimak

To stanowisko dużych operatorów, nie wiadomo jak na limity zareagowaliby alternatywni dostawcy Internetu, być może za wszelką cenę staraliby się utrzymywać brak limitów aby w ten sposób rywalizować z konkurencją.

Nie wiemy jednak czy ten czarny scenariusz zostanie zrealizowany, miejmy jednak nadzieję, że operatorzy poradzą sobie ze zwiększającym ruchem sieciowym w inny sposób niż nakładanie na użytkowników limitów. Mimo wszystko może zamiast usługodawcy nieustannie zwiększać prędkości transferów powinni zająć się rozbudowywaniem swoich magistrali i modernizacją tych przestarzałych, tak aby nie było konieczne wprowadzanie limitów?

Co sądzicie o wizji wprowadzenia limutu transferów danych w sieciach przewodowych?


Więcej o Internecie:

Źródło: Newsteria, Rzeczpospolita, HotMoney, GSMOnline

Komentarze

112
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  32
  Wszystko to gówno prawda. Operatorów po prostu skręca, że abonenci w dupie mają ich pakiety TV i dzięki "ICH" internetowi mogą sobie oglądać co chcą.

  Już dziś TV kablowe tracą klientów na abonament telewizyjny, któy zawsze był skomponowany tak, że tylko najwyższy pakiet zawierał sensowne kanały.

  Dzięki limitom będą mogli zarabiać na oglądaniu mediów strumieniowych. TO JEST CAŁA PRAWDA na temat prób wprowadzenia limitów. Miejmy nadzieję, że konkurencja w postaci chociażby sieci osiedlowych zniszczy te plany.
  • avatar
   shadowman333
   21
   Kojarzy mi się to z taką sytuacją, gdzie dziurawej drogi się nie łata/ nie kładzie się nowego asfaltu tylko stawia się ograniczenie prędkości. ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    18
    acta nie weszło to też nie wejdzie -,- :/
    • avatar
     Vyzygota
     18
     Ograniczenie transferu bo infrastruktura nie daje rady. Ale jak zapłacisz to już będzie dawać radę, tak???

     To dość dziwne.
     • avatar
      BariGT
      14
      Hahaha, w sytuacji kiedt zaden liczacy sie ISP nie limitu, ten ktory wpadnie na ten pomysl pierwszy popelnia swoiste sepuku. Sadze ze bardziej logicznym wyjsciem sa nowoczesne sieci swiatlowodwe.
      • avatar
       Mighn
       12
       A może by tak w infrastrukturę za pieniążki abonentów zainwestować, a nie na nowe fury dla prezesów??
       • avatar
        MatiQ
        11
        Co za bzdura! Wprowadzą limity na transfer, ale jakby sie przypadkiem skończył to można sobie dokupić i bedzie hulał dalej. Maszynka do wyciągania od ludzi pieniędzy..
        • avatar
         Konto usunięte
         7
         "Pamiętacie? Takie tabelki niedługi mogą wrócić"

         byk ;)
         • avatar
          Konto usunięte
          7
          Ta jasne, najwięksi dostawcy internetu mobilnego twierdzą że na stacjonarny powróci limit... a może po prostu chcieliby żeby tak było więc sobie spekulują i cicho śnią żeby więcej kasy wyciągnąć.
          • avatar
           Wojtek50008
           7
           Ale glupoty mowia przedstawiciele P4 i Orange. Co z tego, ze ludzie korzystaja z tego na co uslugodawcy ich bardzo namiawiaja, a wiec telewizji IP, telefoni voip i internetu rzedu kilkadziesieciu Mbitow - przeciez jakby nie mieli odpowiedniej infrastruktury to by takich uslug nie proponowali. Ponadto nawet na łamach benchmarka bylo pisane o nowych technologiach swiatlowodow - oferujacych o wiele wieksze szybkosci transferu niz dotychczas. Mysle, ze za te 3-5 lat owe technologie beda wdrozone i juz nie bedzie waskiego gardla wezlow komunikacyjnych, tylko wystapi chec dostawcow na jeszcze wieksze zyski poprzez dodanie limitow transferu. Jak mozna sie spodziewac limity te na bardzo szybkich laczach i przy wszelakich uslugach streamingu video i chmurze, beda w blyskawicznym tempie wykorzystane, a wiec uoeratorzy zyskaja, a klienci beda placili podwojnie za internet. Prezesowi Orange proponowalbym zainwestowac w swiatlowody laczace glowice kablowe z centralami, poniewaz mimo modernizacji central, stare linie sygnalowe - szczegolnie na wiejskich terenach ograniczaja transfery danych i mimo centrali obslugujacej szybkosci do 20mbit - uzytkownicy korzystajacy z uslug mieszkajacy juz ponad 1km od centrali zmuszeni sa do uzywania wolnego internetu i czesto do migracji uslugi do nizszej niz Orange proponuje - to skandal. Lepiej rozbudowywac siec niz nakladac limity na starych kablach.
           • avatar
            Konto usunięte
            5
            Ten gościu mówi w 56 sekundzie o rozmowach między dostawcami usług audiowizualnych a ISP. O nic tu innego nie chodzi, żadne problemy z wydajnością sieci, chodzi o zarabianie na oglądaniu IP TV, co jest przyszłością telewizji, gdzie nie dostawca decyduje kiedy i co oglądasz, ale widz.
            • avatar
             Reyqer
             3
             Jak zawsze, zamiast zająć się przyczyną chcą tylko złagodzić skutki, ale oczywiście kosztem klientów...
             Gdyby wreszcie nasi kochani usługodawcy zaczęli modernizować linie, nie byłoby takiej potrzeby.
             Ale taka logika jest im dobrze znana.
             Rozmowa z pomocą techniczną (dawnej) TP:
             " - Mam problem z transferami i pingiem, który jest strasznie wysoki.
             - O... Pan jest z tego okręgu. No więc... mamy specjalne zniżki..."
             • avatar
              marioking
              3
              Juz ja widze jak operatorzy kablowk to wprowadza... z miejsca im mowie spadowka. Jak mam mobilny miec ograniczony to moge to przezyc skoro w tym wzgledzie nic sie nie zmieni, ale napewno reki nie przyloze w przywracaniu takiego ciemnogrodu na kablu. Z miejsca przestaje korzystac jak cos takiego ktoremus opowi sie zalegnie.,
              • avatar
               blajo
               3
               zamiast wprowadzać durne limity niech wezmą się za poprawę infrastruktury sieci wtedy problemy będą znikać, a nie najlepiej pujść na łatwiznę wprowadzić limit i mieć wszystko w d***
               co z tego, że będą zwiększać prędkości łączy chyba tylko po by szybko zeżreć te gigabajty i dokupować pakiety transferu... żenada !!!!
               • avatar
                Raider0001
                3
                Haha członek zarządu P4 ma problemy ze swoimi usługami i myśli że to samo dotyczy łącz kablowych, nie ma szans na powrót do limitów transferu, historia uczyła nas że limity są złe i oferty alternatywne istnieją i będą istnieć
                • avatar
                 Konto usunięte
                 3
                 Niech nie straszą,a ten Pan Niewęgłowski to chyba epoki pomylił.Spał czy może go zamrozili 20 lat wcześniej.
                 Jak powszechnie wiadomo zawsze chodzi o kasę aby jej jak najwięcej wyciągnąć od użytkownika końcowego.Dlaczego?Po to aby prezesi takich firm pławili się w "mamonie" częściej zmieniali samochody,samoloty,łodzie turystyczne itp.
                 Niech wprowadzą limity a zobaczymy co się będzie działo.
                 Nieziemsko mnie to ciekawi.
                 A co z abonamentem na komputery PC?Jakoś nie widać i słychać.

                 • avatar
                  Konto usunięte
                  3
                  Straszyć to sobie mogą babcię prądem :-)
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   2
                   limit danych = mniej Internautów = mniejsze zyski ze stron Internetowych (+ mniejsza oglądalność yt = google przyjdzie) = cofnięcie limitów.
                   Jednym słowem: niemożliwe

                   Chociaż w tych czasach kto wie..
                   • avatar
                    Bambo1983
                    2
                    Hm, w sumie długo się zastanawiałem nad tym zdaniem...
                    "(...) wysokimi prędkościami transferu czy coraz szybszym transferem danych."

                    Ale żeby nie było - możliwe, że poniedziałkowy poweekendowy szok jeszcze przeżywam :)
                    • avatar
                     Sasior
                     2
                     Limity internetu mobilnego mi nie przeszkadzają. Przy normalnym użytkowaniu takiej sieci na telefonie i tablecie rzadko przekraczam 1,5gb/miesięcznie. Zazwyczaj jest to nieco poniżej 1 gb. Jednak limit na internet stacjonarny to parodia.. skoro nie są w stanie obsłużyć takiego to ruchu, to zamiast go ograniczyć powinni unowocześnić infrastrukturę.
                     • avatar
                      c0lin.
                      1
                      To ja się pytam: dlaczego mielibyśmy się wszyscy cofać do tamtych czasów? Wystarczy, że kilka większych sieci powie "nie" i reszta nie będzie miała z tego żadnych korzyści, albo upadną albo to zniosą. :)
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       1
                       Dialog inwestuje w światłowody i ciągle modernizuje swoją sieć i wychodzi na tym bardzo dobrze. W mojej okolicy z TP (aktualnie orange) neta ma chyba kilka % reszta to albo Dialog albo lokalny dostawca.

                       Więc wydaje mi się, że ten kto pierwszy zmodernizuje swoją linię i zostawi TP (orange) w tyle z ich infrastrukturą ma szansę na naprawdę sporą część rynku. 100 Gb danych miesięcznie to wystarczy komuś kto korzysta tylko z radia i gadu przez neta, wystarczy że ściągasz film albo muzykę do tego granie przez neta i jeszcze jakieś video na YT w full HD i mamy po łączu.
                       • avatar
                        karon
                        1
                        jakby to trafiło to niezły shit by się zrobił, ale wątpię by to gówno weszło w życie.
                        • avatar
                         maker
                         1
                         Jak uslugodawcy chca sobie strzelac samobuja to prosze niech zaczna wprowadzac swoje limity ;]
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          1
                          to powstaje pytanie po co udostępniają tak duże transfery skoro nie są w stanie ich ogarnąć czyli zakładają że wszyscy użytkownicy nie będą oglądać czegoś (filmy) w tej samej chwili to może będziemy czekać w kolejkach będzie jak za komuny tylko że będzie internet na kartki :D
                          • avatar
                           pomidor
                           1
                           Szkoda się przejmować co tam chlapie jakiś matołek. Konkurencja nie dopuści do żadnych limitów. A do wielkich sieci komórkowych trzeba nasłać urząd rozbijający zmowy cenowe.
                           • avatar
                            misiek12_sdz
                            1
                            Tp/Orange chce chyba koniecznie upaść na naszym rynku. Nie wiem jakie to byłyby limity ale od 10Mb/s to musiałoby być 100GB+. Mam licznik na pulpicie i po dniu chodzenia w necie bez ściągania gier i filmów mogę spokojnie dobić do 5GB. Jeśli pobieram coś więcej to zdaża się dobić do ponad 20GB dziennie. Np BF3 + spatchowanie tego wszystkiego.
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             1
                             Abonament na to, tamto, limit danych na to i to a jakość usług wciąż mierna. Jak tak dalej będzie to ja to pierd*le!
                             • avatar
                              Cacek93
                              1
                              Ja miałem nadzieję na zniesienie limitów dla internetu mobilnego w niedługim czasie, a tu taka niespodzianka:p
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               Kiedyś słyszałem taką opinię o bezprzewodowym internecie w USA - "strasznie wolny, ale tani, działa wszędzie i nie ma limitów".
                               Co do technologii LTE, tego słynnego 100Mbps to jest bez sensu, bo 4GB zniknie w 5 minut, a takie pakiety tego są.

                               Co do dostawców internetu stacjonarnego to dostawcy mogli pomyśleć o infrastrukturze, a nie tylko o zwiększanie Mbps, co w niedzielę po południu i tak na nic się nie przekształca. Jakoś uczelnie, akademiki potrafią zrobić taką infrastrukturę, żeby wszędzie był szybki internet i nic się nie zacinało, a w godzinach szczytu prędkość internetu spada do 150Mbps...
                               Prawda jest taka, że duzi operatorzy ciągną druta, żeby mieć jak najwięcej klientów, a o utrzymaniu tego nie myślą.
                               We Wrocławiu jest firma, która dostarcza internet do 1200Mbps (symetrycznie), a na prezentacji tej usługi, osoba z tej firmy na pytanie po co taka usługa, odpowiedział, bo możemy, bo nie ma żadnych technicznych przeszkód, żeby ludzie mieli dostęp do szybkiego, symetrycznego łącza.
                               • avatar
                                Kuba Mily JDM
                                0
                                Buhahaha niech tyko spróbują muflony głupie. Już widzę jak to wprowadzają hahaha. Wszyscy od razu dziękujemy, przerywamy umowę i do widzenia
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 0
                                 te bezprzewodowe badziewia wybierają ludzie na zadupiach gdzie nie mogą mieć normalnego i klną na to niewyrażalnie, druga grupa to biedaki extremalne co dla zaoszczędzenia trochę kasy wybierają bezprzewodowe badziewia i także klną. Tak czy siak to zboczenie rozwija się niejako na siłę żeruje na biedzie i zacofaniu dużych obszarów polski wiadomo że te kapitalistyczne dupki będą wymyślać żeby nas upodlić i do poziomu tego czegoś zdeptać ale nie damy się
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  -1
                                  Pierdzielenie tp albo jak kto woli orange by się usprawiedliwić ... Nie dość że mają neta o kant .... potłuc to wciąż im mało. Btw co w zestawieniu robi UPC z jakimiś śmiesznymi nie istniejącymi transferami ? Skoro najniższa oferta to 10Mbitps i nawet ta niema żadnego limitu. Ot Limity to przyszłość u ..ch operatorów.
                                  • avatar
                                   Thorin49
                                   -1
                                   Skok na kasę i nic więcej...
                                   Już widzę jak się Anonymous za nich wezmą - będzię to samo co z ACTA :P
                                   • avatar
                                    Konto usunięte
                                    -1
                                    Co za idiotyzm! Nie zdecydowałem się na jedną z komercyjnych sieci tylko ze względu na idiotyczne limity. Mam radiówkę 5 GHz od lokalnego ISP (Syriusz-Net) BEZ LIMITÓW i jestem zadowolony. Limity na przewodówkę to cofnięcie się do epoki kamienia łupanego. Jestem przeciwny, przy moim korzystaniu potrzebowałbym około 35-40 GB miesięcznie minimum ( a nie ściągam żadnych gier i filmów)
                                    • avatar
                                     Konto usunięte
                                     -1
                                     To mało coś zużywacie dziennego transferu.

                                     Ja dziennie przeszło 30GB przejebie. WoW i patche do niego, DCUO, filmy FHD na yt, download gier itp.
                                     • avatar
                                      wdowa94
                                      -1
                                      Zetnijcie grzywkę i zacznijcie ssać do oporu.
                                      Ja lecim na 120MB osiedlówce, więc kij im w oko- Jam jest nietykalny, a innym też nic nie zrobię
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       -2
                                       Tak w ogóle, to wielu ISP na całym świecie wprowadza limity danych - w USA, Australii, Nowej Zelandii, odpowiednie limity to rzecz normalna i często ludzie psioczą na forach, że już "wypili" cały miesięczny zapas.

                                       • avatar
                                        Konto usunięte
                                        -2
                                        HAHAHAHAHHAHAHAHA MEGA LOGIKA !!!!!!!!!!!!!! A JAK WSZYSCY KTÓRZY MAJĄ LIMIT (100GB)BĘDĄ OGLĄDAĆ W TYM SAMYM CZASIE FILMY HD? TO SIEĆ SIĘ WCALE NIE ZMULI? MUAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAH !!!!!!!!!!!!!!! AJAK BĘDĄ OGLĄDAĆ TO SWOJE 100GB BEZ PRZERWY? WSZYSCY NARAZ? CZYLIJEDNAK POTRZEBNA INFRASTRUKTURA I LIMITY CH0JA DADZĄ? OJEJ...
                                        • avatar
                                         xfire25
                                         -4
                                         tam w tabelce zamiast GB pisze BG :P czyżby big bajty?
                                         nie wiem jaki to ma sens
                                         • avatar
                                          Konto usunięte
                                          -9
                                          Przestańcie się oburzać, tylko zrozumcie na jakim świecie żyjecie. Nie po to się zakłada firmę telekomunikacyjną, żeby dostarczać wam internet. Celem KAŻDEJ firmy jest maksymalizacja zysku, a usługi oferowane przez firmę są tylko środkiem do zrealizowania tego celu.
                                          • avatar
                                           Konto usunięte
                                           -51
                                           I b. dobrze. Skonczy sie dystrubucja cyfrowa, te całe MMO, torrenty, a dzieciarnie z przed komputerów zapędzić na pole kopać ziemniaki !!!
                                           • avatar
                                            Ziuta
                                            0
                                            Gdzie mają analityków?? Przecież to było wiadome że z roku na rok wzrośnie ilość klientów, a co za tym idzie większy ruch sieciowy. Zwiększając prędkość transferów jeszcze bardziej siebie dobijają... Coraz popularniejsze stają się opisane w artykule dyski internetowe, wideo wysokiej jakości itp. więc coraz więcej danych jest przesyłane, ale co z tego jak im chodzi tylko o ilość konsumentów... Robią tylko to aby w tych 50% zapewnić to co w umowie piszą... Nie wiem po co internet w TV (z tego co czytałem to coraz więcej danych jest przez to przesyłanych, chyba za sprawą VOD), wolę ten film ściągnąć sobie na np. lapka, podłączyć go do telewizora i sobie oglądać go kiedy chcę, robić przerwy kiedy mnie się to podoba... Wymyślają coraz więcej durnych pomysłów zamiast unowocześniać infrastrukturę...

                                            Jeśli wprowadzą te limity to szybko przekonają się że to był bardzo zły pomysł...
                                            • avatar
                                             Lord_NeReVaR
                                             0
                                             No tak zamiast inwestować w sieć i zwiększać z roku na rok możliwości przesyłowe(skoro już wiedza co będzie u nas za parę lat opierając się na sytuacji na zachodzie) wolą wprowadzić limity i jeszcze na tym więcej zarobić...
                                             • avatar
                                              Hakuren
                                              0
                                              I to jest Polska wlasnie. Uslugi nie dotrzymuja kroku rzeczywistosci. Rozwiazanie - spowolnijmy i ograniczmy rzeczywistosc!
                                              • avatar
                                               Dideq
                                               0
                                               Operatorzy nie wyrabiają nie dlatego, że rośnie popularność streamingu czy TV online. Nie wyrabiają bo nie inwestują w infrastrukturę. Ot, co...
                                               • avatar
                                                Damian_jo
                                                0
                                                Nie ma szans że to wprowadzą
                                                Po pierwsze - ludzie by się nie wypłacili za transfery
                                                Po drugie - co 2 by potargał umowę jeśli wprowadziliby pakiety
                                                Po trzecie - jak Dideq wspomniał - powinni ruszyć 4 litery i doposażyć infrastrukturę,serwery itd a nie "zakładać blokady"
                                                Ja w ciągu 3 minut korzystając z laptopa (network meter) wykorzystuję bez problemu 100MB pisząc tylko ten post i słuchając muzyki na YouTube
                                                Nie wyobrażam sobie takich blokad jaką jest pakiet/pakiety
                                                • avatar
                                                 piotrek8x
                                                 0
                                                 Tam co jest TP SA do 6144kbs jest limit na 50bg (bigagajtom?:D). A tak swoją drogą to ja mogę pomarzyć nawet o internecie 2mb/s. Max jaki oferuję mój dostawca to 1mb przy umowie na 2 lata i miesięcznie 80zł... A przy umowie którą mam ja (na czas nie określony) za tą samą kwotę jest 640kbs wiec nie narzekajcie:D
                                                 • avatar
                                                  SuchyX
                                                  0
                                                  Ja to bym chyba musiał mieć 1TB na limit danych. Zaglądałem na router i mam 24kwietnia-14maja 104GB. :D W sieci 4 komputery bez ściągania gier itd YT HD i inne strony z filmikami od oglądania w locie nie wspomnę o 2 TV które mają IPLA, IPLEX i TVN Player.
                                                  • avatar
                                                   sceri
                                                   0
                                                   Dziadostwo. Chodzi tylko i wyłącznie o to aby zarobić jeszcze więcej.
                                                   A operatorzy mobilni podsycają sytuację aby osłabić pozycję internetu stacjonarnego.
                                                   • avatar
                                                    arekdbz
                                                    0
                                                    Ja im dam limity. Inwestować w infrastrukture a nie limity... 100GB to ja zużyję w oka mgnieniu. Nie mam zamiaru płacić za coś takiego.
                                                    • avatar
                                                     Konto usunięte
                                                     0
                                                     Najlepiej, zamiast sie rozwijac i inwestowac - lepiej ograniczyc, tak latwiej - a przeca ludzie i tak beda, gdyz potrzebuja polaczenie z internetem.

                                                     Polska, kraj wiesniakow.
                                                     • avatar
                                                      ukmen
                                                      0
                                                      Jestem stałym abonentem w sieci Era/T-mobile. Dostałem 20zł zniżkę na internet mobilny o prędkości 7.2Mb/s z limitem 7Gb, który kończy mi się po 2 tygodniach. Jeszcze tą ograniczoną prędkość da się znieść w miastach, ale na takich wsiach gdzie ja mieszkam jest to nie do pojęcia w szczególności, że TP od 5lat zakłada nam internet stacjonarny....
                                                      • avatar
                                                       ukmen
                                                       0
                                                       Kurczę nie to chciałem akurat napisać, no ale. Chodziło mi o to, że nowi klienci tej sieci mają lepszą ofertę niż stali użytkownicy i nie mam pojęcia czemu tak jest, co mnie osobiście bardzo denerwuje...
                                                       • avatar
                                                        Kobrar
                                                        0
                                                        Boję się, ze to realne. W końcu kto z nas odmówi sobie internetu po tylu latach przyzwyczajenia? Niewielu. A część będzie dopłacać na zwiększenie limitu i tylko o to chodzi. Ta część da im większy zysk. Pomijając kwestię telewizji i popularyzacji również mobilnego internetu, skoro i tak i tak są limity.
                                                        • avatar
                                                         Konto usunięte
                                                         0
                                                         Jeszcze pół roku i żegnam sie z TP i ich żałośne 2Mb/s bo więcej nie pójdzie. Telekomunikacja Polska - To ludzka rzecz... Okradać
                                                         • avatar
                                                          vidio
                                                          0
                                                          "limity w łączach stacjonarnych wrócą w ciągu 3 do 5 lat" no to ja w ciągu 3 do 5 lat likwiduję telefon stacjonarny i internet przewodowy
                                                          • avatar
                                                           KrzychuG
                                                           0
                                                           Mozecie sie smiac, ale Polska i tak dlugo opierala sie wprowadzeniu limitow. Wystarczy spojrzec na sytuacje w pozostalej czesci Europy czy na Stany badz Kanade. Tam limity sa na porzadku dziennym od dluzszego czasu. Co wiecej, potrafia nakladac limity dzienne, ktorych wykorzystanie skutkuje powrotem do epoki kamienia lupanego i daje niezle w kosc graczom MMO. Orange ani sie tu nie wybija ani niczego nowego nie wynajduje. Ot taki swiatowy trend, ktoremu po czesci winna jest infrastruktura, ale nie tylko tu nalezy szukac problemu.

                                                           Wiele zalezy od tego na jakim poziomie limity zostana ustalone. Ludzie nie zdaja sobie sprawy ile danych faktycznie miesiecznie sciagaja. Jednemu starczy 50GB, innemu 100, kolejny zmiesci sie w 300. W terabajtach dla klientow indywidualnych to nie idzie, nawet jesli ktos wisi na IPTV 24/7.
                                                           • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            0
                                                            Ostatni okres "limitowania" transferu w stacjonarnym internecie poważnie nadszarpnął pozycję TP, a obecnie niezależni dostawcy tak się umocnili, że nie powinien być to problem - Dialog (P4) i TP zostaną po prostu zepchnięci do drugiej ligi i tyle. W EU sprawę rozwiąże zresztą KE - już pracują nad regulacjami, które poważnie dadzą po łapach operatorom (mówi się nawet, że paru może przestać istnieć) ze względu na to, że nakładane są limity przy jednoczesnym świadczeniu (nielimitowanym) własnych usług VOD i telewizyjnych co jest poważnym naruszeniem zasad wolnej konkurencji. Mówi się, że tylko Sarkozy bronił Orange przed co najmniej 0,5mld ojro kary ale ten sromotnie przegrał wybory z Holandem, który nie bardzo lubi tego telekoma...
                                                            • avatar
                                                             Konto usunięte
                                                             0
                                                             Cała nadzieja w alternatywnych ISP. Miałem staż w pewnej firmie w Rzeszowie, która jest właśnie ISP. Firma inwestuje pieniądze w światłowód - i to jest rozwiązanie. Nie dość, że net tańszy to i jeszcze szybszy.

                                                             Kolejna sprawa. Więksi ISP mogą mieć żal tylko i wyłącznie do siebie, bo to tylko oni oferują neta do 20mbps do punktu oddzielonego od centrali sporym dystansem a później dziwią się, że użytkownicy narzekają. Ale niestety lepiej jest narzucić limity prędkości niż rozbudować własną infrastrukturę i zbierać nowych klientów... Smutna ta nasza Polska.
                                                             • avatar
                                                              Obiektor
                                                              0
                                                              ale zablokuja wszystkim panstwom czy tylko tym najbardziej pirtackim z europy??
                                                              czytalem ze to pomysl orange tak orange od zawsze nas okradalo i bylo tylko po to
                                                              • avatar
                                                               Obiektor
                                                               0
                                                               nadejda znowu takie czasy ze wszyscy beda wiedziec co sie dzieje w polsce tylko nie my polacy xD
                                                               • avatar
                                                                kokosnh
                                                                0
                                                                Wielkość limitów na internet mobilny jest śmieszna, pamiętam jak ja potrafiłem w jeden dzień wykorzystać ponad 1 GB limitu, na 1Mb/s łączu na Iphonie
                                                                • avatar
                                                                 Michur
                                                                 0
                                                                 Spokojnie nie napinajcie się tak, są dwie opcje albo gość mówi to za co mu płacą i jednocześnie broni nieudolności swojej firmy (4g hahaha pokażcie mi prawdziwe 4g sieci komórkowej w Polsce to wódkę stawiam) albo jest lekkim retardem i to jeszcze na takim stanowisku. Do mnie do domu dochodzą dwa cieniutkie kabelki i z tego jest od biedy 6MB a w piątek zrywanie to norma więc co oni chcą ograniczać? Jak by była sieć z prawdziwego zdarzenia to YT na lajcie w fhd 3d by śmigał. Z taka polityką nie wróżę im dobrej przyszłości jeżeli chodzi o net wygrają lokalne sieci to nie te czasy, że tylko najwięksi, najbogatsi mają dostęp do nowych technologi i urządzeń.
                                                                 • avatar
                                                                  Konto usunięte
                                                                  0
                                                                  to jakaś bzdura jest, cała infrastruktura sieciowa idzie do przodu, obecnie gigabitowe przełączniki są standardem, a operatorzy oraz firmy często decydują się na zakup urządzeń 10 gigabitowych, a co za tym idzie szybkość przepływu danych też się zwiększa więc mówienie o wprowadzeniu jakiś limitów w sieciach kablowych na ilość ściągniętych danych to jest pic na wodę...
                                                                  • avatar
                                                                   Konto usunięte
                                                                   0
                                                                   Nie wiem czy operatorzy zdają sobie sprawę z tego, że wprowadzenie takich limitów zahamuje rozwój ich własnych usług. Polsat i inni nie będą mogli rozwijać mobilnej internetowej telewizji, co aktualnie jest dla np. Polsatu priorytetem (między innemu po to kupił Plusa). Ponieważ życie nie znosi próżni znajdą się takie firmy, które to obejdą, chyba że administracyjne ograniczy się konkurencję.
                                                                   • avatar
                                                                    Konto usunięte
                                                                    0
                                                                    Im szybciej zdechnie idea chmury tym lepiej. Nie mówię że wszędzie ale póki co robi więcej złego niż dobrego.

                                                                    Witaj!

                                                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                                    Połącz konto już teraz.

                                                                    Zaloguj przez 1Login