Internet

Internet zwalnia (…w pewnym sensie)

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
32 komentarze Dyskutuj z nami

Przeciętna strona internetowa waży dziś 2,1 MB – to dwa razy więcej niż jeszcze trzy lata temu.

strona ładowanie

Operatorzy i firmy technologiczne robią co mogą, by przyspieszać łącza internetowe i faktycznie transfery na całym świecie są coraz szybsze. Mimo to sieć wcale nie działa sprawniej: wręcz przeciwnie – ładowanie stron trwa obecnie nawet dłużej niż wcześniej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przeciętna strona „waży” dziś 2,1 MB – to dwa razy więcej niż jeszcze trzy lata temu. 

Strony mają dziś większe rozmiary, ponieważ ich właściciele chcą, by były one dla nas maksymalnie atrakcyjne. Znajdujemy więc na nich mnóstwo wysokiej jakości obrazów, filmiki (czasem z funkcją autoodtwarzania) i inne wodotryski. Jak informuje CNN, same te elementy graficzne i multimedialne stanowią 75 proc. całego rozmiaru strony. 

Wbudowane algorytmy śledzące aktywność użytkowników także dodają nieco cennych ułamków sekund do czasu ładowania. Są też opcje wykrywania urządzenia i dostosowywania ustawień witryny. Jeśli strona chce sobie zyskać uznanie użytkowników, nie może również zabraknąć narzędzi szyfrujących.

strona treści

Zatem webmasterzy i programiści robią co mogą, by zadowolić użytkowników. Usługodawcy starają się natomiast modernizować sieci, by sprostać wymaganiom. Niestety te rosną zbyt szybko i efekt jest taki, że Internet zwalnia. Ale zwalnia, bo chce, być dla ciebie jak najlepszy.

Źródło: Digital Trends, CNN

Komentarze

32
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  No i jeszcze kupa reklam na stronie.
  47
 • avatar
  Strony ważą coraz więcej dzięki watahom reklam flash.
  17
 • avatar
  Mi jak zwalnia to podłączam do modemu pedały i kręcę od razu szybciej się ładują :D
  12
 • avatar
  Przydałby się Pied Piper.
 • avatar
  To autoodtwarzanie filmów na stronach wkurza mnie najbardziej. Jest jakiś sposób, żeby to wyłączyć w Operze?
 • avatar
  Srednia 2.1 mb.. nikt nie wspomni o Wordpressie gdzie średnia wynosi kilkadziesiąt mb..
 • avatar
  Zależy od operatora. W mojej miejscowości (ok. 20 000 osób) jeden z lokalnych operatorów właśnie świadczy usługę max 400Mbit /s i do każdego domu doprowadza światłowód a koszt założenia to 1 zł
 • avatar
  Czy da sie wyłączyć rekalmy na youtube raz a dobrze?
 • avatar
  Ja mam internet z Netii (na łączu TP ) do 20 Mbit/s - realnie ~12 Mbit/s. Pobierając kiedyś betę Titanfall na Originie byłem jednak miło zaskoczony bo o ile przez pierwsze 10 minut prędkość internetu był standardowa, to po tym czasie wzrosła do 100 Mbit/s aby w połowie pobierania spaść do 50 Mbit/s.
  A to wszystko na łączu które według TP ma maksymalną przepustowość 10 Mbit/s :)
  -2
 • avatar
  Ja mieszkam w małej gminnej miejscowości i niedawno zakopali już jakiś super szybki światłowód, nie wiadomo tylko jak dalej zamierzają to ciągnąć po domach ale pewnie też światłem bo kable telefoniczne już nie wyrabiają.