Smartfony

iOS 16 pożera baterię w iPhone. Powód? Zbyt dużo piszesz

przeczytasz w 2 min.

Tegoroczna aktualizacja systemu operacyjnego iPhone’ów do iOS 16 wprowadziła kilka ciekawych zmian. Jedną z nich jest haptyczna reakcja klawiatury podczas pisania, która okazała się problematyczna dla baterii.

Problemy z baterią na iOS 16? Wyłącz haptyczną reakcję klawiatury

Najnowsza wersja systemu iOS 16 jest już dostępna dla wszystkich od 12 września. Upłynęło już wystarczająco dużo czasu, aby użytkownicy wyrobili sobie zdanie o zmianach dokonanych przez Apple. Wśród nowości znalazły się takie, które zwiększają użyteczność iPhone’ów, ale też takie, które są wyłącznie kosmetyczne i poprawiają to, co Amerykanie zwykli nazywać user experience.

Jedną z tych nowinek, które przyczyniają się tylko do poprawy wrażeń płynących z obsługi telefonu jest haptyczna reakcja klawiatury podczas pisania. Każdy wprowadzony na ekranie znak wywołuje delikatną wibrację będącą swoistym potwierdzeniem, że litera, cyfra lub emotikona została wprowadzona.

Funkcja haptycznej reakcji klawiatury jest nowością w iOS 16. Okazuje się jednak, że przysparza użytkownikom problemy związane z czasem pracy na baterii.

To właśnie ta funkcja jest winowajcą pogorszenia się kondycji baterii w iPhone’ach z iOS 16. Użytkownicy w sieci coraz częściej narzekają na znikające w zastraszającym tempie procenty baterii mimo braku zmiany sposobu korzystania z telefonu w porównaniu z iOS 15.

Funkcję włącza i wyłącza się w menu Ustawienia > Dźwięki i haptyka > Czucie klawiatury > Haptyka. Domyślnie po aktualizacji jest ona wyłączona.

Jeśli nie chcesz wyłączyć haptycznej reakcji klawiatury, to… pisz mniej

Haptyczna reakcja zwrotna klawiatury podczas pisania jest bez wątpienia czymś, co Apple śmiało może nazwać legendarnym emejzingiem. I jeśli Ciebie owy emejzing wciągnął i nie wyobrażasz sobie życia bez haptyki podczas wymian wiadomości w komunikatorach, to… po prostu pisz mniej.

Dla zobrazowania: cały ten tekst, który właśnie czytasz ma jakieś 2500 znaków, a nie wygląda na długi, prawa? Istnieje duża szansa, że więcej znaków dziennie wysyłamy w eter nawet nie zdając sobie z tego sprawy, a silniczek haptyczny w iPhone musi te kilka tysięcy razy się włączyć. Pożeranie baterii jest w tym przypadku zatem w pełni zrozumiałe i trudno kierować zarzuty w kierunku Apple jakoby system nie został zoptymalizowany.

Daj znać w komentarzu, czy korzystasz z haptycznej reakcji klawiatury w nowym iOS 16 i czy odczuwasz w związku z tą funkcją zmiany w czasie pracy na baterii.

Źródło: inf. własna

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  13
  Szybkie konczenie baterii - wiele cykli ladowania - zdechla bateria - nowy telefon. Czego tu mozna nie rozumiec. Jak sie zamiast klientow ma fanatykow to trzeba z tego korzystac XD
  • avatar
   Dragonik
   7
   Premium iphone za w uj kasy ale to ty jesteś problemem nie telefon, w sumie nie szkoda mi ajfoniarzy, tak samo jak w którymś modelu było, że źle trzymasz telefon dlatego zasięgu niema, no bardziej z ludzi idiotów to chyba tylko pis potrafi zrobić.
   • avatar
    levusek1992
    4
    To takiego czegoś nie było w iPhonach? Pierwsze telefony z androidem miały wibrację w klawiaturze :D
    • avatar
     Mandalorian
     3
     Czy chcecie mi powiedzieć, że aktualnie fanboie Appla spuszczają się nad "emejzing ficzer" która jest dostępna na androidzie od co najmniej 2013 roku?
     • avatar
      pawluto
      2
      Jak to ??? Takie rzeczy w telefonie za 5-7 tys ??? hahahahaha
      • avatar
       Kropeczka
       2
       A zwykłe klik słyszalne po kliknięciu literki nie wystarczy ??? Musi wibrować ??? Sorry, ale dla mnie to kolejna amerykańska funkcja...
       • avatar
        losiaczek1
        1
        Już jest aktualizacja 16.0.2
        • avatar
         Zuberator
         0
         Kurczę za każdym razem, jak jest jakiś artykuł o iPhonie, to z komentarzy dowiaduje się, że jestem gejem, idiotą, fanatykiem, sekcistą, frajerem, który nie zasługuje na to, aby żyć - A nie po prostu człowiekiem, który mając wybór, wybrał akurat dany telefon. Dwa, że faktycznie w telefonie za 5 tysięcy uruchamianie silniczka haptycznego nie powinno powodować szybszego rozładowywania baterii. W tańszych tak, ale w droższych silniczek powinien działać na powietrze. Ogólnie szkoda, że iOS jest zamknięty, ponieważ raczej nie zrezygnuję z tego systemu, ale gdyby inne firmy mogły tworzyć smartfony z tym systemem, to z pewnością kupiłbym lepszy i tańszy telefon od firmy innej, niż Apple
         • avatar
          kitamo
          0
          Ogolnie jestem pod wrazeniem - najwiekszy problem iphonow dalej nie zostal rozwiazany pomimo tylu generacji.
          Sam posiadam teraz telefon z 7000mah i ładuje go 2-3 razy w tygodniu a nie codziennie :D
          • avatar
           tomi67
           0
           Wątpię że to wina haptyki bo bateria bez żadnej wibracji po updacie do ios 16 schodzi niemiłosiernie