Smartfony

Przetarg na iPhone 5 dla instytucji podległej MSW?

przeczytasz w 2 min.

Centralny Ośrodek Informatyki będący instytucją podległą MSW ogłosił przetarg na smartfony, w którym zwyciężyć może tylko oferta z iPhone 5.

iphone 5 smartfony apple dla pracowników centralny ośrodek informatyki przetarg

Centralny Ośrodek Informatyki (COI) będący instytucją bezpośrednio podległą pod resort Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) rozpisał ostatnio przetarg na zamówienia publiczne w ramach, których dostarczone mają zostać aparaty telefoniczne wraz ze świadczeniem usług telefonii komórkowej. Problem tylko taki, że zwyciężyć może tylko i wyłączenie oferta, w której znajdą się smartfony iPhone 5. Wygląda na to, że w Centralnym Ośrodku Informatyki pozazdrościli posłom iPadów 2.

W ogłoszonym przetargu, który pojawił się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) czytamy, że przedmiotem świadczenia ma być 110 aparatów telefonicznych wraz z oferowaniem dla nich usług telefonii komórkowej. Kryterium rozstrzygnięcia przetargu ma być najniższa cena. Ot do tej pory, przetarg jak przetarg nic nadzwyczajnego, dopiero kiedy spojrzymy na szczegóły techniczne zamawianych aparatów telefonicznych, wówczas odnajdziemy dosyć istotne elementy.

Otóż w dokumentacji pojawiło się wyraźne wymaganie dostarczenia najnowszego modelu smartfona iPhone 5. Wskazują na to zapisy o systemie operacyjnym, którym ma być iOS minimum w wersji 6 lub równoważny. To już wskazuje, że w ofercie mogą wziąć udział jedynie produkty firmy Apple. Czytając dalej można zauważyć, że ów telefon nie może ważyć więcej niż 115 g. Tym samym rozpisujący przetarg wskazał, że w ofercie może wziąć jedynie udział najnowszy model smartfona Apple, a mianowicie iPhone 5.

iphone 5 przetarg COI porównanie wymiary

Cały szkopuł w tym, że w dobie kryzysu, kiedy wszyscy mówią o oszczędzaniu i konieczności poczynienia zmian, które pozwolą bardziej efektywnie dysponować środkami publicznymi, pojawiają się zamówienia – finansowe oczywiście z pieniędzy podatników, w których wskazuje się od razu produkt, który ma być dostarczony i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że tym produktem jest jeden z najdroższych na rynku smartfonów.

przetarg coi iphone 5 załącznik wymagania

Jak informuje dziennik Gazetaprawna, w Centralnym Ośrodku Informatyki nie widzą w ofercie nic nadzwyczajnego. Jak sami przekonują, dzięki zakupieniu 110 smartfonów wraz z abonamentem ich cena będzie znacznie niższa nic cena detaliczna. Dodatkowo wybrano system iOS, gdyż według ich opinii na ten system istnieje mniej wirusów i jest platformą zamkniętą, gwarantującą skuteczniejsze szyfrowanie danych.

Źródło: Gazetaprawna, BIP, gizmag (foto)

Komentarze

59
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  majormajewski
  18
  Czyli co, dalej trzeba głosować na PO, bo to jest "mniejsze zło"?
  Pozdrawiam myślących.
  • avatar
   mail_papieza
   9
   Jak skomentujecie opinię INFORMATYKÓW z MSW:
   Dodatkowo wybrano system iOS, gdyż według ich opinii na ten system istnieje mniej wirusów i jest platformą zamkniętą, ***gwarantującą skuteczniejsze szyfrowanie danych****.

   Czy algorytm AES uruchomiony na iPhone bezpieczniej szyfruje niż AES uruchomiony na innym urządzeniu?
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    Najlepiej na nikogo nie glosowac tylko wysadzic ten Caly parlament jak maja obrady I zalozyc nowy :P
    • avatar
     radioactiv3
     6
     Zakup iPhone'ów przez naszych posłów=dobrowolne przystąpienie do PRISM?
     • avatar
      Konto usunięte
      6
      Przetarg z wyborem jedynego słusznego systemu operacyjnego to jak: Kto jest twoim bohaterem i dlaczego Stalin ?
      • avatar
       Konto usunięte
       4
       Kto wskaże polską wersję Margaret Thatcher?
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        Czyli krótko mówiąc specyfikacja przetargu nieprawidłowo skonstruowana, bo faworyzuje wybór jednego producenta. Chyba ten kto to tworzył nie doczytał updateów do specyfikacji sprzętu na rok 2013 :P
        • avatar
         majormajewski
         3
         Nikogo nie namawiam do głosowania, ale JKM ma od zawsze takie same i niezmienne poglądy, jak był w sejmie to chciał wprowadzać ustawy bardzo ważne m.in brak możności ustalania budżetu z deficytem, ustawa lustracyjna(powodem tego było to że dzisiaj byli SB'cy są szantażowani)
         Bardzo niskie podatki, wolny rynek. Pomyślicie niskie podatki, coś nie tak, państwo musi zarabiać. Otóz, teraz gdzieś 70% waszych dochodów zabiera państwo, pomyślcie że jeżeli byście zarabiali 70% więcej to byłoby was stać na prywatne leczenie, prywatne szkoły itp. Prywatne=bardziej konkurencyjne, słabe szpitale i słabe szkoły by plajtowały. Ograniczenie ilości urzędników, ograniczenie ilości minsterstw do 6-7. Zniesienie podatku dochodoweg-dlaczego masz płacić karę za dobrze wykonaną pracę i dostawać nagrodę w postaci zasiłku za niepracowanie? To tak po krótce.
         • avatar
          3
          Dziura w budżecie, Vincent goli kogo się da, a tu proszę, zachciało się biednym pracownikom jabłuszek. Jakby mieli odrobinę honoru to wzięliby coś tańszego. Jednak gonimy Europę, to nic że boso. Naród niech płaci, w końcu jakby obywatelom było źle to by nie siedzieli cicho.
          • avatar
           michael85
           2
           Krętacze i d-włady Tuska kupują sobie nowe sprzęty, Waltz za porażki daje wielomilionowe nagrody, a nam szykuje się kolejne wyższe POdatki. POlska!!!
           Nie podoba się? To zgniniesz jak gen. Petelicki, Wróbel, Lepper, Adwent, Flazman i inni niewygodni którzy zbyt wiele wiedzieli. Jednym slowem dopadnie cię seryjny samobójca.

           P.S.
           Ciekawe czy przetarg na te urządzenia będzie w takich standardzie w jakim swego czasu brały udział firmy HP i IBM, przez co informatyzacja wielu urzędów kuleje do dziś.
           • avatar
            tanakov
            2
            NSA się ucieszy... z całą pewnościa
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             da się to zakwestionować? wystarczy im telefon za złotówkę w abonamencie i wgranie rom-ów z blokadami i zabezpieczeniami.
             • avatar
              jkbrenna
              1
              Osobiscie uwazam ,instytucke budzetowe troche w Unii znajac, ze smierdzi to duza lapowka...a w tym Aplle i tez MSFT mistrzami sa...
              • avatar
               Michur
               1
               Już kiedyś słyszałem o podobnym przetargu na auta. Miały mieć min. 200 km i napęd na tył tym samym zawężając wybór do mercedesa i bmw.
               • avatar
                sober
                1
                POLSKA - uwielbiam ten kraj. :D Cały czas są jakieś jaja, nie idzie się nudzić. :]
                • avatar
                 Konto usunięte
                 1
                 MSW, powierzy swoje dane amerykańskiej firmie Apple a ta w ramach PRISM udostępni wszystko na tych telefonach komu trzeba (kto, co z kim, kiedy, gdzie itp)... Bardzo rozsądne.
                 • avatar
                  am333
                  1
                  Żal.pl
                  • avatar
                   Leesiuu
                   -3
                   Ludzieeeeeeee....

                   Jakby to był przetarg o jakiegoś andka to wszyscy by się zachwalali jakie to mądre głowy wymyśliły, a jak jest Apple to od razu hejt...

                   Przetarg nie jest na telefon tylko na jego dostawcę z abonamentem! Czy prosto - operatorzy muszą pomyśleć nad dobrą ofertą aby wygrać przetarg...
                   • avatar
                    topiq
                    -4
                    Raczej ten co to pisał już się z kimś dogadał ;)
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     > platformą zamkniętą, gwarantującą skuteczniejsze szyfrowanie danych

                     I tacy debile zajmują się polską informatyką? to nic dziwnego że nic się nie udaje... Każdy ekspert od bezpieczeństwa wie że naprawdę dobre są otwarte metody szyfrowania. Są tak dobre że nawet znając algorytm nie da się ich łamać...

                     A możne po prostu mają prikaz s góry żeby używać Apple? żeby nasi sojusznicy z USA byli dokładnie poinformowani co nasi "specjaliści" robią?
                     • avatar
                      pg123
                      0
                      Nie wiesz co ma do tego PO?! A nie słyszałeś, że ryba psuje się od głowy? Ta banda zaczęła od kręcenia lodów przez Sawicką, a potem była afera za aferą. Do spółki mają chłopków z PSLu którzy od 25 lat zajmują się wyłącznie robieniem śmierdzących interesów. Ta sitwa PO-PSL zepsuła państwo jak nikt wcześniej, nawet komuchy. I oczywiście wszystkiemu od 6 lat jest winny Kaczyński, PiS i CBA Kamińskiego - a ciemny lud te brednie ciągle kupuje. No ale "każdy naród ma takich władców na jakich zasługuje" - nie ja to wymyśliłem.