Ciekawostki

Z wizytą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - 16 lat załogowych misji (wideo 4K)

przeczytasz w 2 min.

Nastrojowe nagranie zarejestrowane z pomocą obiektywu typu fisheye pokazuje mroczne wnętrza ISS, która dokładnie od 16 lat gości załogę.

Lubicie mroczne klimaty filmów fantastyczno-naukowych? NASA przygotowała ciekawe nagranie, które na kilkanaście minut przenosi nas do wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Film najlepiej oglądać przy zgaszonych światłach, ze słuchawkami na uszach i obrazie powiększonym na pełny ekran. Obraz został zarejestrowany z pomocą obiektywu typu fisheye co nadaje nagraniu wyjątkową perspektywę.

Oglądając film zwiedzamy wszystkie najważniejsze przedziały Stacji Kosmicznej, co pewien czas jesteśmy informowani za pomocą odpowiedniej grafiki, w którym miejscu się znajdujemy. Poczucie pustki potęguje muzyka i brak astronautów w kadrze.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - kilka liczb z historii

ISS czyli International Space Station, największe w historii przedsięwzięcie kosmiczne, już od 16 lat przyjmuje stałe załogowe misje. Pierwsza z nich, na jeszcze niedokończonej stacji, rozpoczęła się dokładnie 2 listopada 2000 roku.

ISS w roku 1998
ISS w roku 1998

Wkład w budowę i funkcjonowanie ISS może odnotować około 70 krajów. Pierwszy moduł (rosyjska Zaria) na orbitę trafił już w 1998 roku, a rozbudowa zakończyła się 5 lat temu. W ciągu całej historii ISS, na jej pokładzie gościło ponad 200 astronautów z 15 krajów (w 2009 roku na stacji przebywało jednocześnie 13 osób). Stacja składa się z modułów, za których funkcjonowanie odpowiadają różne agencje kosmiczne. Dla przykładu, Tranquility to jeden z 3 modułów NASA, Columbus to moduł badawczy nadzorowany przez ESA, a Kibō to laboratorium japońskie.

ISS w roku 2011
ISS w roku 2011

Cała stacja waży prawie 400 ton, a jej wymiary są porównywalne z wymiarami boiska do futbolu amerykańskiego. Przestrzeń, którą mają do dyspozycji astronauci, a którą zwiedziliśmy dzięki powyższemu wideo, jest porównywalna z przestrzenią wewnątrz Boeinga 747.

ISS to już bardzo stary kawał kosmicznego śmiecia

Choć ISS, kolokwialnie rzecz ujmując, dopiero niedawno osiągnęła pełnoletniość (licząc od daty umieszczenia pierwszego modułu), jest już bardzo starym obiektem i temat jej przyszłości jest coraz częściej poruszany. Dla porównania, laboratorium Skylab w latach 70. XX wieku znajdowało się na orbicie przez 6 lat (3 załogowe misje miały miejsce w 1973 i 1974 roku), a radziecka stacja MIR przez 15 lat (od 1986 do 2001 roku). Oprócz ISS na orbicie znajdują się teraz jedynie chińskie stacje - Tiangong 1 obecna na orbicie od 2011 roku zakończyła swoją pracę i niedługo spłonie w atmosferze, a Tinagong 2 trafiła na orbitę i przyjęła w październiku pierwszą załogową misję.

ISS wnętrze

Mimo zaawansowanego wieku ISS jest nadal miejscem ciekawych projektów. Niektóre z nich, jak na przykład nadmuchiwany moduł Bigelow Aerospace, czy roczna misja dwóch załogantów (Scott Kelly z NASA i Michaił Kornienko z agencji Roscosmos) mają pomóc w planowaniu misji Marsjańskich.

ISS i moduł Sojuz

Niedługo na ISS mają rozpocząć się także załogowe loty realizowane przez komercyjne instytucje (SpaceX oraz Boeing). Dotychczas po zamknięciu programu wahadłowców kosmicznych, jedyną opcją dla transportu załogi są rosyjskie statki Sojuz. Stacja powinna funkcjonować jeszcze przynajmniej przez najbliższe kilka lat.

Źródło: youtube, NASA

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Patrząc na załamania w obiektywie, to tam musi byc cholernie wąsko.
  • avatar
   shakal84
   2
   Ciekawy temat jak dla mnie, proszę o więcej ;)
   • avatar
    r_e_s_e_t
    1
    Niezbyt rozumiem pisania na temat wieku ISS w negatywnym kontekście. Przecież nie palą w niej węglem, a w dziedzinie inżynierii materiałowej i technologiach kosmicznych niewiele się zmieniło w tym czasie. Np. sondy Voyager z lat 70 mają się dobrze.
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Słabo zrobili to CGI. Widać glitche graficzne. Co im da to 4K, jak większość monitorów tego nie wyświetla? Nawet ludzkie oko nie jest w stanie tego zobaczyć.

     ISS to kolejne oszustwo, a NASA myśli, że jak nam dadzą piękne grafiki komputerowe, to uwierzymy w ich brednie. Jeszcze ten obiektyw fisheye.
     • avatar
      Mroczny_Brokul
      0
      Wszystko ładnie pięknie. Ale zauważyliście, że astronauci to fleje? Okna w tej kopule pomazane i żaden przed nagraniem nawet ich nie umył. ;)