Internet

Jak Facebook łączy świat z Internetem

przeczytasz w 1 min.

Postępy Facebook Connectivity Lab w pracach na internetem dla wszystkich.

Facebook Internet
foto: Press Trust Of India/Associated Press

Jednym z najważniejszych, ale i najbardziej ambitnych projektów Facebooka jest Internet.org – inicjatywa, której celem jest dostarczenie Internetu 4 miliardom osób na całym świecie, które do tej pory pozostają bez dostępu do sieci. Ekipa Marka Zuckerberga postanowiła (słusznie zresztą) pochwalić się swoimi osiągnięciami, jak również podzielić się planami na najbliższa przyszłość. Tym bardziej, że właśnie nadszedł przełom – a imię jego: Aquila.

W ciągu ostatniego roku inicjatywa Internet.org pojawiła się w 17 krajach (głównie Afryki i Ameryki Południowej), dzięki czemu setki milionów osób otrzymały dostęp do podstawowych usług internetowych (informatorów miejskich, prognozy pogody, lokalnych dzienników, komunikatora itp.). Było to możliwe, ponieważ na tych terenach istniała już podstawowa infrastruktura sieciowa – przynajmniej zasięg 3G. Co jednak z krajami, które nie mają nawet tego.

Tu wkracza właśnie tajemnicza Aquila. Jest to nazwa prototypowego, bezzałogowego samolotu, który jest już gotowy do testów w przestrzeni. Ten dalekozasięgowy „dron” jest zdolny do lotów na dużych wysokościach (powyżej 20 km). Zaprojektowany przez ekipę Facebooka w Wielkiej Brytanii ma taką samą rozpiętość skrzydeł jak Boeing 737 (ponad 30 m), a jednocześnie jest lżejszy, dzięki zastosowaniu włókna węglowego. Po wdrożeniu Aquila będzie w stanie krążyć nad odległym obszarem nawet przez trzy miesiące.

Facebook Aquila

Zajmujący się laserową formą łączności zespół Facebooka w Kalifornii zdołał natomiast znacząco zwiększyć wydajność. Zaprojektował i przetestował laser, który cechuje się prędkością przesyłu danych na poziomie dziesiątek gigbajtów na sekundę. Co więcej, to wszystko do celu wielkości dziesięciocentówki oddalonej o ponad 15 kilometrów. To mniej więcej 10 razy szybciej niż poprzednie najnowocześniejsze rozwiązania przemysłowe.

 

 

Take a look inside Facebook's Connectivity Lab - an important part of our effort to bring connectivity to the billions of people who are unconnected today.

Posted by Facebook Engineering on 30 lipca 2015

 

Źródło: Facebook

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Nie mam facebooka ale za takie, nawet komercyjne, inicjatywy szacun. Dostep do sieci daje jakby nie bylo wiele mozliwosci, nie tylko tych rozrywkowych.
  • avatar
   Fiona
   2
   Strzeżcie się greków przynoszących dary...

   To powiedzenie mimo tysięcy lat nadal aktualne...