Nauka

Jak nie lądować rakietą (poradnik SpaceX)

przeczytasz w 1 min.

SpaceX pracuje nad rakietą wielokrotnego użytku. Teraz Falcon 9 ląduje właściwie za każdym razem, ale nie zawsze tak było.

Ekipa SpaceX lądowanie rakietami opanowała już właściwie do perfekcji. Zanim jednak osiągnęła ona ten poziom …cóż, bywało różnie. Zespół pod wodzą Elona Muska podchodzi do tego z ogromnym dystansem. Dowód? Film opublikowany na oficjalnym kanale kosmicznego przedsiębiorstwa.

Dwuminutowy klip jest jedyną w swoim rodzaju kompilacją prób lądowania rakietami wielokrotnego użytku, które nie zakończyły się powodzeniem. W tle – The Liberty Bell (marsz, który zdecydowanie nie jest obcy fanom Monty Pythona).

SpaceX przez lata niszczył swoje rakiety na wiele różnych sposobów i ten film pozwala się o tym przekonać. Choć całość jest przedstawiona iście komicznie, pokazuje też (zupełnie poważnie) jak wielki postęp dokonał się w wielkim projekcie Muska i jak trudnym zadaniem jest stworzenie rakiety wielokrotnego użytku.

Wypada dodać, że od ponad roku każda podjęta przez SpaceX próba lądowania kończy się sukcesem. A dlaczego ten projekt jest taki ważny? Ponieważ rakiety wielokrotnego użytku mogą zmniejszyć koszty misji o 30 proc. Więcej na ten temat w newsie: Czy SpaceX naprawdę oszczędza na odzyskiwaniu rakiet?.

Źródło: The Verge, SpaceX

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Sharimsejn
    1
    Pieniądze to chyba najgorszy wróg rozwoju ludzkości,który niewoli. Rozumiem, że trzeba jeść itp. ale zbyt uzależniliśmy się od pieniędzy. Gdyby nie one już dawno byśmy może opuścili nawet naszą galaktykę :C