Aplikacje mobilne

Otwierasz mObywatel, a tam Blik. O co chodzi?

przeczytasz w 2 min.

Aktualizacja aplikacji mObywatel zbliża się nieuchronnie. Oprócz mDowodu pojawi się się w niej funkcja płatności, którą obsługiwać będzie BLIK.  

Za kilka dni aplikacja mObywatel zyska zupełnie nowe oblicze. W wersji 2.0 zadebiutuje w niej pierwszy polski cyfrowy dowód tożsamości. Aktualizacja sprawi też, że szereg spraw administracyjnych załatwimy z telefonem w dłoni. W tym celu rządowa aplikacja zyska funkcję płatności BLIKiem

Płatności BLIK w aplikacji mObywatel 

BLIK to jeden z najpopularniejszych w Polsce systemów płatności. Pozwala na bezgotówkową finalizację zakupów w sklepach, wypłaty gotówki w bankomatach oraz realizację przelewów na numer telefonu. Współpracując z aplikacją mObywatel BLIK nie zmieni swoich możliwości, ale przybędzie mu zadań.  

Rządowa aplikacja będzie zintegrowana z: 

 • Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), 
 • Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), 
 • Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, 
 • Rejestrem Komorników i Notariuszy. 

BLIK będzie więc obsługiać transakcje towarzyszące opłatom administracyjnym oraz niektórych podatków. Dla użytkownika oznacza to, że z nową aplikacją mObywatel rzeczywiście od ręki załatwi szereg spraw urzędowych. Wystarczy mu bowiem smartfon w dłoni. 

Kiedy płatności BLIK pojawią się w aplikacji mObywatel? 

Aktualizacja aplikacji mObywatel planowana jest na 14 lipca br. Wtedy też każdy jej użytkownik będzie mógł posługiwać się mDowodem oraz użyć kodu BLIK na chwałę administracji państwowej. Niecierpliwi mogą też wykorzystać fakt, że mObywatel 2.0 jest od kilku dni w fazie testów publicznych.  

Posługując się wskazówkami z treści tweeta Ministerstwa Cyfryzacji możemy osobiście “poczuć” nowy interfejs oraz funkcjonalności. Jako beta testerzy nie skorzystamy z nich jednak w pełni. Na przykład mDowód możemy już pobrać, ale formalnie może on nie być jeszcze honorowany wszędzie, gdzie powinien.  

Źródło: gov.pl, Twitter

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Cinas
  3
  Jak rząd robi apkę to trzeba ją olać. Rząd nie dał mi nic, natomiast zabrał sporo. Cała ta apka pachnie mi wstępem do cyfrowej waluty i jedynej słusznej aplikacji do kontroli obywatela.
  • avatar
   piterk2006
   2
   Aha no to rzeczywiście szok i niedowierzanie. Trzeba wejść w aplikację i kliknąć zapłać żeby pośród dostępnych metod płatności zobaczyć blik. No po prostu nieprawdopodobne, dobrze, że powstał ten artykuł, bo jeszcze ktoś padłby na zawał!
   • avatar
    mebelman
    2
    Szanowny autorze, masz już swoje lata więc nie wypada się podpisywać Kasia.
    • avatar
     Sneer
     2
     Co to znaczy „onbording” „dashbordu”. Ministerstwo polskie powinno pisać po polsku, ale to nie oficjalne informacje tylko jakiś socialsyf typu twitter to tam można kaleczyć język.
     Ten Blik to wygląda na jedyny sposób płatności, tak to jest tu przedstawione. Sam Blik jest dość mało zaufanym sposobem płatności, wraz z mało zaufaną aplikacją mObywatel to wygląda na poważne zagrożenie bezpieczeństwa i sprawia złe wrażenie. Ciekawe do kogo trafiają dane do analizy.
     • avatar
      zbyt64
      1
      "Otwierasz mObywatel....."
      Chyba otwierasz mObywatela. Co to za moda? Język polski jest językiem fleksyjnym! Niektóre matoły zabraniają odmiany swojego nazwiska mimo, że można je odmienić. Nie mówimy spotkałem pana ixiński tylko ixińskiego.
      • avatar
       sn00p
       0
       Dzieciaki chciały mieć dowód osobisty w telefonie a Rząd wpadł na ciekawy pomysł..... Mama nie pomoże :)