Dyski

Jak podzielić dysk na partycje?

przeczytasz w 2 min.

Przygotowaliśmy poradnik, który wyjaśnia w jaki sposób w systemie Windows podzielić dysk na partycje oraz jak połączyć dwie partycje w jedną.

Dyski twarde oferują coraz większe pojemności i przy okazji coraz trudniej zachować na nich porządek. Jak rozwiązać ten problem? Najłatwiejszym sposobem jest więc podzielenie dysku na partycje.

Co to jest partycja? Najprościej mówiąc, jest to wydzielony obszar dysku twardego, który jest widziany przez system operacyjny jako osobny katalog. Stworzenie kilku partycji ułatwia zachowanie porządku wśród zgromadzonych plików, poprawia bezpieczeństwo danych i umożliwia zainstalowanie kilku systemów operacyjnych.

Jak podzielić dysk na partycje?

Do podstawowej operacji podzielenia dysku na partycje nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania – w zupełności wystarczą tutaj funkcje wbudowane w system operacyjny Windows (poradnik przedstawia to na przykładzie najnowszej wersji Windows 10, ale w starszych wersjach Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 wygląda to bardzo podobnie).

W celu podzielenia dysku na partycje należy przejść do odpowiedniego panelu: Panel Sterowania → Narzędzia Administracyjne → Zarządzanie Komputerem → Magazyn → Zarządzanie dyskami. Panel zarządzania dyskami można otworzyć również bezpośrednio poprzez uruchomienie programu „diskmgmt.msc”.

Jak podzielić dysk na partycje

Na ekranie powinno pojawić się okno, gdzie będą wyszczególnione wszystkie zamontowane dyski i stworzone na nich partycje (wśród nich mogą być też uwzględnione partycje zastrzeżone przez system i partycje odzyskiwania – ich lepiej nie ruszać).

Jak podzielić dysk na partycje

W celu podzielenia dysku na partycje należy wybrać opcję „Zmniejsz wolumin”. Po zbadaniu struktury dysku, aplikacja podpowie jaki maksymalny rozmiar może mieć nowa partycja (jest on uzależniony od ilości wolnego miejsca na dysku).

Jak podzielić dysk na partycje

Po wybraniu nowego rozmiaru partycji (w MB), wybieramy opcję „Zmniejsz” - system samodzielnie wydzieli miejsce na dysku (operacja może potrwać kilka minut). Wydzielone miejsce jeszcze nie jest partycją.

Jak podzielić dysk na partycje

Konieczne jest stworzenie nowego woluminu. W tym celu wybieramy opcję „Nowy wolumin prosty”…

Jak podzielić dysk na partycje

...a następnie ustalamy rozmiar woluminu…

Jak podzielić dysk na partycje

...i przypisujemy literę dysku (najlepiej wybierać po kolei D, E, F itd.).

Jak podzielić dysk na partycje

Jak podzielić dysk na partycje

Konieczne jest jeszcze sformatowanie dysku. W ostatnim punkcie można też od razu nazwać nową partycję.

Jak podzielić dysk na partycje

Gotowe, dysk został podzielony na partycje.

Jak połączyć dwie partycje?

System daje również możliwość połączenia dwóch partycji w jedną. W tym celu przechodzimy do panelu „Zarządzanie dyskami”.

Jak podzielić dysk na partycje

Wybieramy partycję, która jest niepotrzebna (wcześniej należy ją oczyścić z danych - te istotne można przenieść na inną partycję) i usuwamy z niej wolumin...

Jak podzielić dysk na partycje

...a następnie usuwamy partycję.

Jak podzielić dysk na partycje

Wybrany wolumin możemy powiększyć o nieprzydzielony obszar z usuniętej partycji.

Jak podzielić dysk na partycje

Jak podzielić dysk na partycje

W tym celu wybieramy obszar i ustalamy ilość miejsca do rozszerzenia.

Jak podzielić dysk na partycje

Jak podzielić dysk na partycje

Po zaakceptowaniu operacji, wybrana partycja jest rozszerzona o ustaloną ilość miejsca.

Programy do dzielenia dysku na partycje

Acronis True Image

Do bardziej skomplikowanych operacji polecamy wykorzystać dodatkowe oprogramowanie. Często daje ono też możliwość wykonania kopii bezpieczeństwa lub sklonowania partycji bądź całego dysku. Wartym uwagi są darmowe programy: Acronis True Image (dostępny w wersji 30-dniowej), EaseUS Partition Master i GParted.

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Melman1980
  7
  Jak usmażyć jajecznicę....?
  • avatar
   rlistek
   4
   Mam lepsze pytanie - po co?
   • avatar
    sebmania
    1
    Dobrze sobie podzielić na system i śmiecie, ale nie każdy umie utrzymać porządek na dysku systemowym.
    W czasach dysków ssd częste formatowanie nie jest już takie wymagane więc i chomikowanie śmieci na innych partycjach nie jest już takie potrzebne.

    Przesuniecie folderów dokumentów itp. na inną partycje/dysk pomaga jeśli ktoś często czyści zmienia dysk systemowy.
    • avatar
     digitmaster
     1
     od dawna wyrzucam /home /var i /usr na osobne partycje. Zwiększa to kontrolę nad systemem i zarządzanie kopiami bezpieczeństwa.
     • avatar
      marianb
      0
      Ja tam wolę katalogi.
      • avatar
       Kenjiro
       -2
       Jak podzielić dysk na partycje? Odpowiedź jest prosta: Dobrze! ;-)
       • avatar
        dziks
        -2
        Poradzcie prosze jak bezpiecznie skopiowac glowna systemowa partycje (w moim przypadku to stary SSD ~120GB) na nowy nosnik z gniazdem M.2. Zalezy mi na tym zeby zastapic stary nowym bez przeinstalowania wszystkeigo. Macie jakis sprawdzony program? Czy ten wbudowany w win10 (z tego artykulu) to wykona?
        • avatar
         ECRYGIGS
         -2
         Ja już dawno przestałem dzielić dyski na partycje, bo jest mi to zbędne. Lepiej dokupić dysk i nie bawić się tym.
         • avatar
          jeomax.co.uk
          -4
          Nie wiem, jakie wydziały uczelni rolniczych kończyli tłumacze polskiego oddziału Microsoftu, ale chyba nauki mieli dużo, bo na poprawne tłumaczenia czasu (i pomyślunku) brakło. Ciągnie się teraz, jak smród za koniem "pięknie" powtarzany "dysk" zamiast "napęd", łamany "wolumin" zamiast "wolumenu" i podobne kwiatki. Najgorsze jest to, że pamiętam wszystkie te momenty powstawania tych tłumaczeń, a dodatkowo wtopę intelektualną z Officem i ichnią listą numerowaną, co w mediach natychmiast przełożyło się na stawianie idiotycznych kropek po liczbach (które to media korzystały przecież do celów prezentacyjnych z produktów Microsoftu, że też nikt nie zauważył błędu, tylko przyjął, jakby Microsoft ustalał wytyczne polskiej pisowni) trwające do dziś, przy okazji mające głęboko gdzieś zasadę, że po kropce zaczyna się pisać nowe zdanie dużą literą.
          • avatar
           Konto usunięte
           -5
           To się zgadza. Po co tak dzielić na partycje? Akurat NTFS radzi sobie z dużymi partycjami, więc ...... po co?
           Jeśli ktoś chce sobie zrobić dual boota i dorzucić linuxa, to już dawno wie co z tym zrobić.

           Jeszcze co do zmniejszania partycji. Na dyskach SSD jest to świetna sprawa, ale po zmniejszeniu należy zrobić TRIM na nieużywanym miejscu, aby wróciło to jako wolne do kontrolera w dysku SSD. Wtedy dysk sobie sprawniej wszystko rozrzuca, bo wolny blok od strony logicznej jest spójny i duży, i wtedy SSD tak nie spowalnia. poza tym wzrasta mu odporność na zapchanie partycji danymi :)

           Jeszcze jedna sprawa. Bardzo często się zdarza że windows nie chce zmniejszyć partycji poniżej pewnego progu, nawet jak jest pełno wolnego miejsca. Robi tak wtedy, kiedy trafi na jakiś zajęty blok, z którego przesunięciem sobie nie radzi. Wtedy można spróbować albo niezależnego narzędzia działającego w trybie offline, albo podłączyć ten dysk do innego kompa i tam zmniejszyć, a jak i to nie pomoże to spróbować defragmentacji. Jeśli i to nie pomoże, to trzeba usunąć wszystkie punkty przywracania (jeśli nasza instalka działa prawidłowo), i założyć jeden nowy punkt. warto też wywalić (wyczyścić) nieużywane pliki itp, aby "nieprzesuwalne" bloki zostały albo zwolnione, albo przesunięte z końca dysku gdzieś wcześniej na początek. w ostateczności na czas zmniejszania trzeba by wywalić swapa i hibernację. Pawle, zapomniałeś o tym wszystkim? ech .........


           Jak napisałeś o łączeniu partycji, pomyślałem sobie ....... no tak, drugi dysk, volumen dynamiczny i łączenie tych volumentów w jeden system plikowy. no niezbyt bezpieczne, i nie do zastosowania na desktopach, chyba że zakombinujemy :) tylko po co?

           ale na windowsach PRO, mając dwa dyski, możemy zmontować partycję drugiego dysku w katalogu partycji na pierwszym. w razie krachu, dane z ocalałego dysku są nadal spójne i bezpieczne. działa to podobnie jak montowanie pod linuxem. wtedy nie musimy się bawić w nadmiar literek.

           warto też wywalić swapa na osobną partycję. szkoda że tak się nie da z plikiem hibernacji. ale foldery domowe użytkowników też da się łatwo wywalić na osobną partycję czy dysk.

           o czymś zapomniałem? aha. w wersjach desktopowych windowsa nie ma oczywiście żadnego raidowania :) oraz w żadnej wersji windowsa nie ma odpowiednika LVM, a szkoda. ewentualnie zostają nam jakieś proste pseudo raidy, tzw. soft raidy wspomagane przez UEFI/BIOS,
           • avatar
            lafepu
            0
            To jak już dzielimy to może jakieś wskazówki przy dzieleniu i tworzeniu pod Linuksa oraz czy kolejność położenie ma znaczenie?
            Temat bardzo pobieżny i zbyt rozlewnie opisany bez dość istotnych informacji.
            • avatar
             kokosnh
             0
             za dużo ważnych rzeczy pominiętych i braku ostrzeżeń, aby to jakoś skomentować w mojej ocenie (np. ważne jest gdzie dana partycja się znajduje, względem usuwanej, aby móc ją rozszerzyć tym sposobem, oraz z usuwanej partycji żadnych plików dodatkowo usuwać nie musimy, jedynie warto pamiętać, że z usunięciem tej partycji, tracimy również pliki które na niej są (da się je łatwo odzyskać, jeśli ich nie nadpiszemy)). Instrukcja ma być "szkodnikoodporna"...
             • avatar
              cocolino
              0
              Czy taki artykuł jak ten jest jeszcze dzisiaj potrzebny? Tak szczerze. Wiem, że jest wiele osób, które się na tym nie znają, ale to nie jest naprawdę trudne. Każdy kto ma choć trochę logicznego myślenia poradzi sobie z tym zagadnieniem, nawet jeśli nie jest znawcą tematyki i nigdy tego nie robił. Trochę chęci i samozaparcia :)
              • avatar
               sergio3950
               0
               A jak podzielić hdd zewnętrzny, tj. przenośny?