Technologie i Firma

Jak skutecznie usuwać dane?

przeczytasz w 1 min.

Wiele osób uważa, że sformatowanie dysku oznacza skuteczne usunięcie znajdujących się na nim danych. W rzeczywistości nie jest tak pięknie.

format

Wiele osób (szczególnie tych niezbyt zaznajomionych z nowymi technologiami) uważa, że sformatowanie dysku oznacza skuteczne usunięcie znajdujących się na nim danych. W rzeczywistości nie jest tak pięknie. Sprzedając lub wyrzucając (a nawet oddając do serwisu) komputer po „formacie” użytkownik naraża prywatne dane (także hasła), które mogą trafić w niepowołane ręce. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo warto pomyśleć o trwałym usunięciu danych – dotyczy to zarówno przedsiębiorstw różnej wielkości, jak i użytkowników domowych. 

Podstawową metodą usuwania danych z dysku jest skorzystanie z programu formatującego, który czyści zawartość, po czym kilka razy ją nadpisuje losowymi wartościami. Są płatne i darmowe narzędzia tego typu, które różnią się przede wszystkim złożonością algorytmów i liczbą powtórzeń całej czynności. Wśród nich znajdują się między innymi Eraser, Darik’s Boot And Nuke czy Roadkill’s Disk Wipe. Skuteczność w przypadku szczególnie tych bardziej zaawansowanych programów jest całkiem duża, ale profesjonaliści w wielu przypadkach i tak są w stanie odzyskać część plików.

Są również bardziej zaawansowane aplikacje, które stosuje się przede wszystkim w przypadku napędów SSD. Chodzi tutaj mianowicie o Secure Erase – zestaw instrukcji zawarty w oprogramowaniu podzespołu. Zasada działania jest bardzo podobna: kluczem jest wyczyszczenie zawartości wszystkich bloków, także tych serwisowych. Co ciekawe, narzędzie to umożliwia również przywrócenie początkowej, wysokiej wydajności SSD. Oprócz aplikacji dołączanych przez producentów są również niezależne programy, takie jak HDDErase czy Parted Magic. W przypadku tych rozwiązań odzyskanie plików jest teoretycznie niemożliwe, ale bardzo zawzięte firmy są w stanie sporymi nakładami odzyskać część danych.

W przypadku użytkowników domowych nie ma raczej obaw – zwykłe programowe rozwiązania powinny okazać się w stu procentach wystarczające. Dyski firmowe, na których znajdują się pliki, które kategorycznie nie mogą „wycieknąć”, mogą być permanentnie zniszczone tylko w jeden sposób – sprzętowo. To droga operacja, która polega na niszczeniu poszczególnych elementów dysku za pomocą narzędzi mechanicznych, substancji chemicznych, materiałów wybuchowych i radioaktywnych oraz obróbki termicznej. Był dysk, nie ma dysku.

Źródło: WĘC PR

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  4
  Dziwny news. Morał z niego taki że, w sumie to się da ale chyba.... nie tak do końca :)
  • avatar
   kitamo
   -3
   Zajmuje sie niszczeniem takich dysków, czesto policja dostarcza takie do niszczenia. Jakos nie rozumiem tych kosztów związanych z mechanicznym i trwalym zniszczeniem dysków.

   • avatar
    MichaelD
    -9
    "napędów SSD"?? Od kiedy SSD to napęd ???
    • avatar
     Kenjiro
     0
     Secure Erase najczęściej działa w najprostszy możliwy sposób:
     a) usuwa tablicę alokacji,
     b) zmienia klucz szyfrujący dane na kościach flash.
     Tym sposobem dane są nie do odzyskania normalnymi metodami (ktoś musiałby mieć poprzedni klucz i możliwość ręcznego odczytu kości).

     Sprawa się komplikuje z urządzeniami, które nie posiadają szyfrowania danych, tam faktycznie trzeba wyczyścić wszystkie bloki.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      " To droga operacja, która polega na niszczeniu poszczególnych elementów dysku za pomocą narzędzi mechanicznych, substancji chemicznych, materiałów wybuchowych i radioaktywnych oraz obróbki termicznej."

      Te metody, to chyba po to są aby na koszty naciągać nieświadomych klientów.
      Talerz dysku potraktowany zwykłym papierem ściernym po wierzchniej warstwie i dane są nie do odzyskania, bo nie ma ich z czego odzyskać. :P