Ciekawostki

Co tam 5G, czas na 6G! Samsung przygotowuje się do działania

przeczytasz w 1 min.

„Choć komercjalizacja 5G znajduje się dopiero w początkowej fazie, to nie jest za wcześnie, by rozpocząć przygotowania do 6G” – powiedział Sunghyun Choi z samsungowego Advanced Communications Research Center.

Samsung chce 6G w 2028 roku

Podczas gdy powoli zaczynamy korzystać z superszybkiego 5G, Samsung już myśli nad siecią mobilną szóstej generacji. Południowokoreański gigant spodziewa się komercjalizacji 6G w 2028 roku i ogólnej dostępności dwa lata później. Konkretna wizja zaś ma się pojawić już w przyszłym roku, ale pierwsze zapowiedzi możliwości otrzymaliśmy już teraz.

Jakie będą możliwości 6G?

W wizji Samsunga widzimy łączność 6G zapewniającą przepływność sięgającą 1000 gigabitów na sekundę przy opóźnieniach nieprzekraczających 100 mikrosekund (czyli 0,1 ms) – to 50 razy większa prędkość w porównaniu do maksymalnych możliwości 5G. W praktyce na naszych urządzeniach mielibyśmy móc liczyć w takim przypadku na prędkości rzędu 1 Gb/s, dla większości z nas nieosiągalnego nawet przy połączeniu przewodowym.

6G Samsung możliwości

Łączność 6G ma być również bardziej energooszczędna i niezawodna. Na 1 kilometrze kwadratowym obsłużonych będzie mogło być 10 milionów urządzeń (a nie 1 milion – jak w przypadku 5G), co jest szczególnie ważne ze względu na rosnącą liczbę gadżetów i akcesoriów smart home. To wszystko ma być możliwe, dzięki skalowalnym technologiom, użyciu pasm terahercowych (THz), zoptymalizowanemu projektowaniu sieci oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji od samego początku. 

Najwyższy czas, by zacząć działać

Samsung rozpoczyna prace nad 6G już teraz, ponieważ – jak słusznie zauważył – znacząco skrócił się czas przechodzenia na kolejne generacje łączności bezprzewodowej. O ile transformacja z 3G na 4G trwała 15 lat, to już od ery 4G do 5G minęło tylko 8 lat. 

Źródło: Samsung, ZDNet, Gizmochina, informacja własna

Czytaj dalej o łączności mobilnej: 

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Juan Sanchez Villa-Lobos Ramir
  8
  Co tam 6g lepiej mah 3 i jesteś ogolony!
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   ja poczekam na 13G :)
   • avatar
    Kapitan Nocz
    1
    no to jak kretyni teraz palą maszty 5G, to co będzie się działo z 6G ? :)
    Inna sprawa, że to zwiększenie przepustowości łącza w 5G jest jak się okazuje, raczej teoretyczne. Każda nawet błaha przeszkoda powoduje ogromy spadek przepustowości i nie ma mowy tu o betonowych ścianach ale o brezentowych plandekach straganów :) jak ktoś nie wieży to polecam filmik z Linusem stojącym zaraz pod przekaźnikiem i testujący tą technologię.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     W telefonie do stream-ingu video 1080p nawet nie fatyguje się aby włączać 4G-LTE, spokojnie wystarcza 3G który ma lepszy zasięg i stabilniejszy sygnał. Na guano mi 5G które smaży mi ciało jak mikrofalówka? Dania i Szwajcaria wstrzymały 5G bo uznały technologie za niebezpieczną, trzeba dłuższych badań na wpływ na organizmy żywe zamiast rzucać się jak bezmózg na każdą nowinkę serwowaną przez rządy i korporacje.
     • avatar
      MokryN
      -10
      Idiotyzm z tym "postępem". Mój plan daje mi 40Mbit i do wszystkiego mi starcza: mapy, email, przeglądanie internetu, YouTube etc. 6g pogięło ich?
      • avatar
       Satoru
       0
       Już niedługo protesty ludzi w foliowych czapkach się nasilą :)