Internet

Java w przeglądarce - jej dni są policzone

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Przeglądarkowa wtyczka Java jest na najlepszej drodze do grobu. Chciałoby się powiedzieć: najwyższy czas.

Java

Pełna luk, spowalniająca pracę i ogólnie rzecz ujmując: przestarzała – o przeglądarkowej wtyczce Java można powiedzieć wiele. Dobra wiadomość jest taka, że dziś wystarczy powiedzieć jedno i co ciekawe, będzie to chyba najbardziej pozytywna informacja związana z tym oprogramowaniem w ostatnich latach. Panie i panowie, wtyczka Java jest na najlepszej drodze do grobu i najpóźniej we wrześniu firma Oracle definitywnie zakończy jej żywot.

Przygoda z Javą zaczęła się jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Jej pojawienie się w przeglądarkach pozwoliło na wprowadzanie ciekawych webowych aplikacji, za co winić jej twórców nie można, a nawet wypadałoby podziękować. Problem polega jednak na tym, że właściwie od samego początku wtyczka była pełna luk i powodowała ból głowy zarówno u administratorów, jak i użytkowników, ponieważ stanowiła ogromne zagrożenie. Po przejęciu Javy przez Oracle niewiele się zmieniło.

Wtyczkę próbowano łatać nie raz, ale za każdym razem ponoszono porażkę. Do tego potrafiła ona być bardzo zachłanna i pożerać zasoby jak mało co. W efekcie kolejni twórcy przeglądarek wycofywali wsparcie dla niej i dziś właściwie już tylko Internet Explorer oferuje pełną zgodność. Ta historia nie mogła więc skończyć się inaczej – od lat wszystko zmierzało do tego etapu: Oracle postanowiło, że we wrześniu wbity zostanie ostatni gwóźdź do trumny Javy. Spoczywaj w pokoju i nie nękaj nas więcej.

Źródło: The Verge, ZDNet, Oracle

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tymczas_dla_TSa
  Autor newsa gdyby miał na karku tak ze dwa razy więcej lat i swoją przygodę z komputerami zaczął odpowiednio wcześniej nie pisałby samych gorzkich słów na w/w temat.
  16
 • avatar
  Nareszcie.
  11
 • avatar
  mutissj
  [*] Java, Flash Player

  5
 • avatar
  piotr.potulski
  To nie Java idzie do piachu, tylko wtyczka do przeglądarki. Zdecydowana różnica. Applety nigdy nie były w modzie. Zanim pokazały się komputery sprawnie obsługujące tę technologię, to sama technologia stała się przestarzała.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Java i Flash - R.I.P.
  2
 • avatar
  Makar
  Sama Java ma się bardzo dobrze, nie wspominając o JVM, który ma parę języków godnych aby zastąpić jave np Scala.
 • avatar
  mszark
  Wtyczka nie umiera tylko przestaje być wspierana. Używana będzie jeszcze długo. Nawet już porządnych newsów nie możecie napisać?
 • avatar
  Konto usunięte
  Oracle nie ma z tego zysku. Po co ma łatać darmową wtyczkę. Gdyby udało im się zmusić do płacenia po 5$ za wtyczkę, to wtedy zastanawiali by się, jak przekonać do 10$. Przy poziomie 15$ zaczęli by się zastanawiać czy nie warto jej systematycznie łatać.