Oprogramowanie

Język programowania Java z akceleracją GPU - fenomenalne przyspieszenie operacji

przeczytasz w 1 min.

Akceleracja Javy jest jednym ze skutków powołania konsorcjum OpenPOWER, które wykorzystuję siłę otwartych rynków.

Java język programowania logo

John Duimovich, dyrektor generalny działu Java w koncernie IBM, zapowiedział podczas konferencji JavaOne 2013 w San Francisco, że akceleracja GPU trafia do języka Java. Podkreślił on, że procesory graficzne dysponują niesamowitą mocą obliczeniową i wykorzystanie ich potencjału w zadaniach realizowanych w tym języku może znacznie przyspieszyć złożone obliczenia, wykorzystujące duże ilości danych.

Wykorzystanie aplikacji Java akcelerowanych przez procesory graficzne jest praktycznie nieograniczone – mogą one znaleźć zastosowanie począwszy od systemów wysokiej wydajności wykorzystywanych do analiz finansowych, przez obliczenia związane z przetwarzaniem obrazu, a na nowoczesnych aplikacjach naukowych skończywszy.

Duimovich zaprezentował przykład akceleracji z wykorzystaniem procesorów graficznych, sortując dane przy użyciu już dostępnych standardowych bibliotek Nvidia CUDA. Zadanie zostało wykonane od 2x do 48x szybciej - przyspieszenie jest więc naprawdę spore. Nowa funkcjonalność ta jest już dostępna w pakiecie Java JDK 8, wykorzystującym istniejące biblioteki CUDA do przyspieszenia działania bibliotek Java w operacjach równoległych.

JavaOne 2013 język programowania akceleracja GPU wykres

Ponadto wspomniał on również o niedawno powołanej inicjatywie OpenPOWER, która jest ekosystemem zbudowanym wokół architektury IBM POWER, wnoszącej do platformy szereg innowacji, wykorzystując siłę otwartych rynków oraz takich partnerów jak Nvidia. Obsługa języka Java przez akceleratory graficzne jest właśnie jednym ze skutków powołania konsorcjum OpenPOWER.

Źródło: JavaOne, Nvidia

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Viperus
  9
  To minecraft będzie szybciej działał na słabych cpu ?
  • avatar
   Hello
   2
   Ja tego crapu ściągającego wirusy już nie instaluję.

   Najbardziej rozśmieszające że do oficjalnego instalatora RLE dla końcowych szarych użytkowników dołączany jest spyware/adware.

   Zostawisz takiemu Kowalskiemu zainstalowane to albo nie zaktualizuje 80% przypadków i zawirusuje system przy następnym 0day expojcie (średnio po tygodniu) albo będzie klikał next next next i spyware zainstalowane które ściąga następne podmienia stronę startową wyszukiwarkę tak że po 3 dniach gościu ma system do reinstalacji itd.

   Ścierwo JAVIE mówię stanowczo NIE!
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    nice try, but no thanks ;p
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Minecraft!
     • avatar
      Damian Szymański
      0
      Nieźle, ciekawe czy trafi też do OpenJDK? :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       O tak test sortowania tablicy o długości 700kk na pewno podniesie wydajność w minecrafcie o taki sam %

       Java przegrywa na rzecz C# bo mono dobrze zadomowiło się na linuxach.
       • avatar
        projectdarkstar
        0
        Super.
        A wszystkie luki w już załataliście?