Ciekawostki

Jeszcze piękniejszy i funkcjonalniejszy. GNOME 44 nadciąga

przeczytasz w 2 min.

Bardzo dobrze obserwuje się to, jak rozwijane jest środowisko graficzne GNOME. Z wydania na wydanie rzeczywiście pięknieje, a równocześnie staje się zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Już w przyszłym miesiącu zadebiutuje GNOME 44 i także jest to premiera, na którą warto czekać.

Jak podaje Joe Sneddon z OMG! Linux pierwsze zmiany w GNOME 44 zauważymy już na etapie logowania. Awatar użytkownika będzie zdecydowanie większy, a po zablokowaniu zobaczymy wyraźnie większy zegar. To, co najlepsze, czeka na nas jednak dopiero po zalogowaniu… 

Menu szybkich ustawień w GNOME – coraz lepsze

Jedną z największych nowinek jest nowa sekcja „Aplikacje w tle”, która pojawi się w menu szybkich ustawień. Jako że 1) wiele aplikacji linuksowych może działać w tle i 2) GNOME nie ma jako tako systemowego „traya”, jest to duża zmiana, ułatwiająca podejrzenie, co działa w tle i – w razie takiej potrzeby – zamknięcie tego. 

GNOME 44 tray

W menu szybkich ustawień pojawi się też bardziej rozbudowana sekcja Bluetootha. Zarezerwowany dla niej przycisk nie tylko pozwoli włączyć i wyłączyć moduł bezprzewodowy, ale też umożliwi nawiązanie połączenia z konkretnym urządzeniem albo szybkie przejście do ustawień. Niby mała rzecz, ale bez wątpienia praktyczna. 

GNOME 44 BT

Na przyciskach w tym miejscu pojawią się ponadto podpisy (dzięki temu od razu będziemy na przykład widzieć nazwę sieci Wi-Fi, z którą się łączymy albo aktywny tryb zarządzania energią). 

GNOME 44 z nowinkami w Ustawieniach i menedżerze plików

Kolejne nowinki czekają na nas w Ustawieniach. Sekcja poświęcona sieciom ułatwia zarządzanie połączeniami Wireguard VPN, sekcja dostępności została przeorganizowana, by ułatwić konfigurację, przeprojektowana została również sekcja przeznaczona do zmiany ustawień myszki i touchpada, a w sekcji dźwięku pojawiło się kilka nowych opcji. 

Z kolei gdy włączymy menedżera plików, to warto wcisnąć prawy przycisk myszy, by zobaczyć nowe funkcje, takie jak „zamknij wszystkie karty”, „przywróć zamkniętą kartę” czy „przenieś kartę do nowego okna”. 

GNOME 44 eksplorator

Premiera GNOME 44 już w marcu

Oczywiście to jeszcze nie wszystkie nowinki, ale więcej na ich temat będzie można powiedzieć, gdy GNOME 44 faktycznie ujrzy światło dzienne. Premiera tej wersji została zaplanowana na 22 marca, a z czasem trafić ma ona do popularnych dystrybucji, takich jak Fedora 38 czy Ubuntu 23.04.

Źródło: OMG! Linux, GNOME

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  4
  "GNOME 42 z nowinkami w Ustawieniach "
  Chyba autorowi chodzilo o GNOME 44

  I tak przy okazji. Premierę miało też KDE/Plasma 5.27 (będzie to wersja LTS). I wydaje się to ostatnim wydaniem przed wielkim 6.0.
  Dodam też, że zmiany jakie pojawiają się w najnowszym GNOME 44, wydają się dość biedne w porównaniu z tym co dostajemy z najnowszym KDE/Plasma. Nowy tryb zaznaczania plików w menadżerze plików (Dolphin) jest po prostu bardzo fajny i funkcjonalny.
  • avatar
   pawluto
   1
   Może ktoś wie jak zainstalować coś na debianie a potem to uruchomić...
   Mnie się nie udało - ma na końcu "unable"...
   • avatar
    HD4870
    -1
    Wiele razy instalowałem Ubuntu i za każdym razem po paru dniach szło na śmietnik. Aż jednego dnia postawiłem Kubuntu. Mam do dzisiaj na 2 komputerach. Gnome jest po prostu katastrofalne, KDE powinno być podstawowym środowiskiem.

    Jedną z wielu głupot w Gnome jest nieusuwalny pasek na górze ekranu. Każdy widzi że zerżnęli to z MacOS, ale tam przynajmniej menu aktywnej aplikacji pojawia się w tym pasku i nie zajmuje więcej miejsca. W Gnome mamy i pasek i menu w okienku aplikacji - idealne jeżeli ktoś uwielbia marnować miejsce na ekranie.
    • avatar
     biuro74
     0
     Świetnie. Teraz już wiem, co będę zastępował instalując kolejne linuchy z Mate i Compizem :)
     • avatar
      tulika
      0
      Cóż, trochę mi żal... Jeszcze piękniejszy, ale wciąż nie piękny...Ale może kiedyś...
      • avatar
       Pyth0n
       0
       Społeczność developerów Gnome4 mnie fascynuje... Prawie organizują konferencje prasowe, żeby ogłosić, że dla dobra użytkowników wprowadzają nowe funkcjonalności — które tak naprawdę sami usunęli w czasach Gnome3, a które od zawsze są w innych środowiskach... User Experience na nowych Gnome jest dla mnie nieakceptowalne, zwłaszcza jak przy systemie mam spędzać ponad 8 godzin dziennie... Ja nie mówię Plasma, ale nawet "głupie" XFCE jest tutaj przyjaźniejsze...

       Większość pluginów do Gnome to 5% kodu implementującego brakującą funkcjonalność i 95% kodu próbującego wyłączyć potworka, który ją miał ją zastąpić.

       G4 to trochę jak maszynka do golenia zaprojektowana przez Salvadora Dali. Piękna, ale bałbym się do twarzy zbliżyć.
       • avatar
        max95100
        0
        Zawsze byłem zwolennikiem KDE, ale problemy z autologowaniem na skype sprawiły że przesiadłem się na fedorę i muszę przyznać że całkiem fajnie chodzi ten systemik z gnome. Od wersji 34 nie zmieniam wcale systemu dostaje 2 duże aktualizacje w roku (obecnie fedora 37) i śmiga aż miło na niewspieranym macbooku air z 2012r.