Oprogramowanie

Już niedługo Firefox będzie tak szybki jak Chrome

przeczytasz w 1 min.

Na początku czerwca bieżącego roku Mozilla oświadczyła, że rozpoczyna prac nad nowym projektem o nazwie MemShrink, który miał rozwiązać największy problem Firefoksa, czyli apetyt na pamięć RAM i jego „ociężałość” - powolne uruchamianie się przeglądarki.

Wydawało się, że na owoce pracy projektu MemShrink poczekamy sobie jeszcze długo, a okazało się, że programistom z Mozilli już udało się sporo zrobić. Zapowiedzią zmian na lepsze ma być już Firefox 7, w którym zauważymy mniejsze zapotrzebowanie na pamięć RAM nawet o 30%.
 

przeglądarka Firefox 8 Nightly
Firefox 8

Prawdziwym przełomem w zakresie wydajności jest "nocna" wersja Firefox 8. Wersja ta ma dużo mniejszy apetyt na RAM i jest w stanie lepiej nią zarządzać, niż miało to miejsce w poprzednich wersjach. Na dodatek Firefox 8 działa dużo szybciej, szybkością zaczął dorównywać jeszcze rozwojowemu Chrome’owi 14. Względem Firefoksa 5.0.1 wersja 8 przyspieszyła pod każdym względem od szybkości uruchamiania przez przywracanie sesji, JavaScript oraz 3D WebGL działa szybciej aż o 20%. My czekamy na pełną wersję, a Wy?
 

Więcej o:

Źródło: Businessinsider, nightly.mozilla.org

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Trantigne
  0
  Pożyjemy, zobaczymy. FF od wersji 3.6 wg mnie chodził bardzo szybko i sprawnie, a mam tylko 1GB pamięci. Skoro może chodzić jeszcze szybciej to czemu nie ? ;)

  Problemem w tym przypadku nie jest jednak sama przeglądarka, a flash który potrafi nieźle zatkać nawet w miarę szybki komputer.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Naprawdę ostro to będzie kiedy zakończą projekt Electrolysis z tym, że na to podobno jeszcze długo poczekamy... Ale i tak widać zmiany na dobre, ostatnio w Nightly dodali animowane karty, można powiedzieć, że w ekspresowym tempie nadrabiają zaległości.
   • avatar
    jacy4
    0
    A ja mam firefoxa 4 i nie aktualizuje już dalej bo coraz gorzej wygląda firefox. Wolałem normalny interfejs, ten zgapiony od google chrome mi ani trochę nie pasuje.
    • avatar
     Bartek Żak
     0
     Czy tylko ja mam wrażenie, że gdyby nie nagły atak Chrome'a, dzisiejsze przeglądarki wyglądały i pracowałyby nieco inaczej?
     • avatar
      SowaSS
      0
      Zaraz i tak Chrome wyprzedzi cho cho cho ff.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Musze przyznac, ze tytuł mnie rozbawił. Zapomnieliście jedynie dodać, ze zanim nastąpi NIEDŁUGO to chrome znów przyspieszy.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ta kobyla ma byc lekka? Bez zartow, nie wierze.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         innymi słowy firefox oficjalnie się przyznał że pod względem prędkości jest gorszy od chroma :)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Kolejna ściema, najpierw numeracja, a później to. Trzeba by od nowa przepisać całą przeglądarkę.
          • avatar
           NomadDemon
           0
           dobra zamknij jadaczke evil, poprawiaja soft a Ty dalej plujesz jadem. wyjdz na dwor przewietrz sie
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Od pierwszych wydań 3 wersji Firefoksa testuję tą przeglądarkę pod kątem pracy na wielu kartach z uruchomionym skryptami w tle. Praca wykonywana przeróżna, manipulacja DOM, zmiany CSS, manipulacja pikselami na Canvas itd.

            Powiem tak, Chrome robi wszystko szybciej. Zawsze robił wszystko szybciej. Oczywiście na bieżąco testuję też Nightly FX i lipton, rewelki nie ma. Ta przeglądarka ma dziwną tendencję do zamulania interfejsu jeśli chodzi wiele kart w długim czasie.

            Testy syntetyczne ładnie wyglądają w teorii, w praktyce nie jest tak różowa. Oczywiście spostrzeżenia piszę w przypadku FX 3.6.x vs najnowsze (do 8 włącznie). Maszyna stara, mało RAM-u i brak wsparcia od GPU, dlatego z mojego punktu widzenia szału nie ma. Aczkolwiek nie wykluczam, że na czymś nowszym byłoby zdecydowanie lepiej.

            Co mnie trzyma przy Lisie? Dodatki, ogólnie baza dla dodatków, środowisko oferuje największe możliwości. Nie da się przepisać rozbudowanych dodatków w 100% na inne przeglądarki, ponieważ ich API jest niewystarczające. Dlatego rezygnuję nieco z szybkości (Chrome) na rzecz funkcjonalności (Firefox), jakiś kompromis należy zawrzeć.

            Chciałbym, żeby Lis faktycznie odżył, nabrał responsywności, jest to świetna platforma, troszkę zapuszczona przez długi system wydań. Na dzień dzisiejszy wszystko idzie w dobrym kierunku. Oczywiście do zadań specjalnych zawsze pod ręką mam coś z Chrome i Opery w wersjach portable.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Poszaleli z tą wojną przeglądarek ;)

             Teraz cepy idą na stock a FF do OC żeby przebić Chrome...za przeproszeniem "posrane" to trochę
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Firefox się niestety kończy, strategia Google była świetna i teraz przynosi efekty, a Firefoxa (numeracja, niby szybkość) takie ściemy nie uratują.
              • avatar
               Slammer88
               0
               Firefox 8 ?!?! Pogłupieli z tą numeracją ?Jeszcze parę miesięcy temu była wersja 4 ,teraz jest 5 a oni już o 8 myślą zamiast na 6 się skupić ? To po co tą 6 i 7 wypuszczają właściwie ? Jak tak dalej pójdzie to jeszcze ws tym roku będzie wersja 10 a za kolejne parę lat będą to numery dwucyfrowe a po co ? Skoro zmiany są kosmetyczne i równocześnie zamiast wypuszczać firefox 5 mogli mu dać numer 4.1 czy któryś tam w miarach aktualizacji przeglądarki zamiast wypuszczać nową wersję którą musisz sobie sam ściągnąć i zainstalować by zobaczyć że nie am żadnych dla oka zmian.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Dla mnie najlepszy był FF 2.0.Teraz nie wyobrażam sobie pracy na innej przeglądarce niż chrome.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Nie da się ukryć, że chrome działa szybciej ale po za tym misie nie podoba. Tym bardziej, że mam już opanowane dodatki do liska i nie mam zamiaru kombinować drugi raz żeby konfigurować nowe paści do kolejnej przeglądarki, tym bardziej że międzymordzie ff można bardziej pozmieniać niż w chrome. No i mam 8GB RAM więc to czy przeglądarka zabiera więcej pamięci mnie śmiga...
                 • avatar
                  piotrek84g
                  0
                  Może i Firefox przyspieszy, ale pewnie potem będzie zwalniać, tak jak było w poprzednich wersjach Mozilli Suite i Firefoksa.
                  • avatar
                   GunarDAN
                   0
                   A mnie wali, która przeglądarka jest najszybsza w testach, najszybciej się odpala i najmniej zżera ramu. Dla mnie najwygodniej użytkuje się FF. I o dziwo najszybciej wczytuje mi strony. Reszta to gusta i puste tabelki.
                   • avatar
                    NextGen1987
                    0
                    Firefox 4 wogóle mi nie działał, siedzę teraz na becie 6 i jakoś hula na win7 x64
                    • avatar
                     jacy4
                     0
                     Zainstalowałem wersję 6 i jest nieporównywalnie szybsza. Przywracanie sesji jest takie szybkie jak otwieranie nowych kart :P