Monitory

Kabel USB 3.0 zamiast HDMI i DVI

przeczytasz w 1 min.

Superszybki port USB 3.0 wkrótce zyska nowe zastosowanie. Będzie to funkcja przesyłania obrazu z karty graficznej do monitora.

 Warto przeczytać:
 

Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu, firma SMSC, specjalizująca się w rozwiązaniach komunikacji komputerowej, stworzyła technologię ViewSpan 5G, która umożliwia przesyłanie wygenerowanego przez kartę graficzną obrazu poprzez łącze USB 3.0 na ekran monitora. Dzięki oferowanej przez SuperSpeed USB prędkości przesyłu danych na poziomie 4,8 Gb/s (600 MB/s) możliwa jest transmisja filmów HD (1080p) bez potrzeby kompresji danych. Ponadto dodatkowe algorytmy zwiększają maksymalną obsługiwaną rozdzielczość obrazu do 2048 x 1152 pikseli.

Będzie również możliwość przesyłania grafiki poprzez kabel USB 2.0 - taką funkcje będzie zapewniać "zwykłe" ViewSpan. Niestety, na razie opracowana technologią pozwala na podłączanie tylko dodatkowych monitorów (brak możliwości podłączenia pierwszego, głównego ekranu). Według EETimes jest to spowodowane brakiem odpowiedniej kompresji oraz problemami z systemowym BIOSem. Technologia ViewSpan zostanie zaprezentowana podczas Intel Developers Forum (IDF) 2010, które rozpocznie się już 13 września.

Źródło: SMCS

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek! Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Akker
  0
  USB coraz lepiej się żyje. Po co zatem było DVI i HDMI? Milion patentów, milion złotych?
  • avatar
   kopczenko
   0
   hmm
   1080 zdjecie 32bit zajmuje 7,9mb.
   a 2048 x 1152 to 9mb.
   to nam daje 75fps dla fhd i nieco ponad 60fps w drugim przypadku.
   Wiec USB wydaje sie rozsądne,
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    to ja czekam na monitory usb, które są jednocześnie zasilane przez usb. Jak by się postarali to chyba jest możliwe zrobić monitor 17 cali pobierający 5W. Nie mówię tu o jakiejś super jasności no ale
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Bardzo dobrze - HDMI 1.3, HDMI 1.4, DisplayPort, Mini DisplayPort, DVI, VGA... to chyba już wszystkie sposoby łączenia z kompem :)

     USB rozwiązałoby wszystkie te problemy, tak jak to zrobiono w ładowarkach telefonów komórkowych.

     Teraz tylko trzeba sprawić, by Eyefinity i 3D Surround działały :)
     • avatar
      suntzu
      0
      marzcie dalej... USB obciąża przecież CPU :)
      • avatar
       Adam1
       0
       A jakie są opóźnienia?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Akurat HDMI zycze jak najlepiej. Jest standard który w wersji 1.4 umozliwia przesyl rozdzialek ponad HD 4096×2160 i to w 3D, do tego dzwięku klasy HD, ma funkcje przydatne typu ARC oraz mozna nim puścic Ethernet, przepustowość kabla to 10Gbit wiec duzo wiecej niż w USB. Moim zdaniem nie ma konkurencji i USB powinno zostać tam gdzie jest teraz. Prosze! Nie pchajcie USB do obrazu!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Gdy ta technologia ujrzy światło dzienne i dobrze się przyjmie, będzie w dużym stopniu spopularyzowana to za jakiś czas może USB stać się uniwersalna, w każdym znaczeniu.

         "brak możliwości podłączenia pierwszego, głównego ekranu"

         Pewnego dnia... Kto wie.