Tablety

Klawiatura ekranowa KALQ przyspieszy o 34% pisanie na tabletach i smartfonach

przeczytasz w 1 min.

Nowy układ KALQ dzieli stare QWERTY na dwie grupy przycisków, które są osadzone bliżej kciuków.

KALQ klawiatura

Nie jest żadną tajemnicą, że klawiatura QWERTY nie została stworzona z myślą o dotykowych urządzeniach mobilnych, a właściwie o sposobie wprowadzania na nich tekstu – samymi kciukami. Pisanie trwa wówczas znacznie dłużej niż na fizycznej, pełnowymiarowej klawiaturze. Projektanci od dłuższego czasu próbują znaleźć nową alternatywę – najnowszy pomysł to układ KALQ.

Za projekt klawiatury KALQ odpowiadają naukowcy z trzech instytutów – Maksa Plancka w Niemczech, Montana Tech w Stanach Zjednoczonych i University of St Andrews w Wielkiej Brytanii. Nowy układ dzieli stare QWERTY na dwie grupy przycisków, które są osadzone bliżej kciuków.

Po przetestowaniu wielu różnych wariantów, na podstawie badań ruchów kciuka i za pomocą technik optymalizacji, projektanci doszli w końcu do wniosku, że najlepszy możliwy układ to:

KALQ klawiatura układ

Wyniki testów skuteczności nowej klawiatury są bardzo zachęcające. Jak podają bowiem projektanci – układ KALQ umożliwia o 34 procent szybsze pisanie kciukami niż tradycyjny QWERTY. Badani przyznali także ponoć, że do nowego układu można się bardzo szybko przyzwyczaić.

Antti Oulasvirta, jeden z naukowców powiedział – „Kluczem do optymalizacji klawiatury do dwóch kciuków jest zminimalizowanie występowania długich sekwencji wpisywanych jednym kciukiem. Chcieliśmy również umieścić najczęściej używane znaki blisko siebie. Doświadczeni użytkownicy przemieszczają kciuki jednocześnie: chociaż jeden pisze, drugi już zbliża się nad następny cel”.

Układ KALQ już wkrótce ma być dostępny w sklepie Google Play, jako darmowa aplikacja dla urządzeń z systemem Android.

Źródło: VR-Zone, BusinessInsider

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aendrju
  15
  Szkoda że nie wymyślą wyświetlacza na który patrzy sie 47% szybciej i czyta 72% więcej niż na zwykłym. Skąd oni biorą te %?
  • avatar
   Jozio
   10
   Kto jest przyzwyczajony do QWERTY to z tego nie bedzie korzystał.
   • avatar
    Konto usunięte
    9
    No dobra, ale chyba w każdym języku częstotliwości używania poszczególnych znaków są różne, prawda? Co mi po tym, że umieścili daną literkę blisko kciuka dlatego, że w języku angielskim często się ją klika?
    • avatar
     danieloslaw1
     5
     Czekamy na telepatie, 100% szybkości i102% zbłażnienia sie tym co myslimy :)
     • avatar
      Skaza
      3

      Popularność układu QWERTY jest tak ogromna, że przesiadka na zupełnie nowe ułożenie klawiszy spowoduje znaczące zmniejszenie prędkości pisania. Może rozsądniejszym oraz wygodniejszym rozwiązaniem będzie rozdzielenie tradycyjnego układu na dwie grupy, które można obsługiwać przy pomocy kciuków. Bo właściwie na tym opiera się KALQ.

      Zastanawiam się również w jaki sposób obliczono wydajność KALQ. Z pewnością nie badano nowego ułożenia klawiszy na osobach bez wcześniejszego przygotowania względem tego produktu. Zatem takie wyniki można podważyć. Bowiem przeciętny użytkownik również może intensywniej poćwiczyć i tym samym zwiększyć prędkość pisania na klawiaturze QWERTY o X procent.

      • avatar
       Konto usunięte
       3
       Była klawiatura Dvorak i nie zrobiła rewolucji, to tez nie zrobi.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        wzrokowo jak tak patrze to niesamowicie intuicyjnie rozstawione litery, te 34% zapewne nie kłamie
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Kiedyś tu pisano o jakimś polskim programie, który miał przyśpieszyć pisanie na smartfonach i tez niby miał być rewolucją i jak widać słuch po nim zaginął. Tak jak o polskim szyfrze nie do złamania. Nazwali to nawet Polską enigmą.
         Miały też być super hiper wytrzymałe akumulatory, na których smartfony miały działać kilkanaście razy dłużej i też z tego nic nie wyszło.
         Ten wynalazek, tak jak tamte, jest tylko ciekawostką. Za kilka dni już nikt o nim nie będzie pamiętał i zostanie tak jak teraz.
         • avatar
          Warmonger
          0
          Nareszcie. Pytanie tylko, czy rozwiązanie się przyjmie powszechnie. Jeśli taka klawiatura będzie dostępna tylko w jednym modelu urządzenia, to raczej się nie skuszę :P
          • avatar
           pg123
           -1
           Klawiatura dla półgłówków, którzy piszą wszystko małymi literami, bez interpunkcji, znaków diakrytycznych itp. Czyli większości jak widać na wielu forach. No i zoptymalizowana do j. angielskiego. Oczywistym rozwiązaniem jest utworzenie układów dla każdego języka. Potem trzeba dołożyć nawiasy, znaki interpunkcyjne, przełącznik dużych/małych liter, cyfry, inne znaki specjalne (@*%#+-=\) i
           .... nowy, rewelacyjny "standard" szlag trafił.
           Koniec pieśni. Nie ma o czym pisać.
           • avatar
            raffal81
            0
            Teraz wez sie przestaw na taka klawiature z QWERTY, jednak przyzwyczajenie zostaje, odruchowo piszac wiesz gdzie jaka litera sie znajduje a tutaj ??? hmmm
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Klawiatura jest podzielona pod kciuki, także na pewno będzie się pisać na niej szybciej. Nie będziesz szukał jednym palcem po całym ekranie.