Karty graficzne

Karty Intela oszukują w 3DMarku? Realna wydajność jest wyraźnie niższa

przeczytasz w 2 min.

Nowa karta graficzna Intel Arc A380 nie imponuje osiągami w grach, ale w benchmarku 3DMark wypada naprawdę nieźle. Okazuje się, że dobre osiągi mają być efektem zastosowania niedozwolonej technologii.

Od chińskiej premiery karty graficznej Intel Arc A380 minęło już trochę czasu. W międzyczasie poznaliśmy specyfikację, wyniki wydajności i cenę akceleratora.

Pierwsze testy wydajności nie wyglądają zbyt optymistycznie – o ile w testach syntetycznych 3DMark jest naprawdę nieźle, tak w grach nowy model wypada tragicznie słabo.

Intel Arc A380 oszukuje w benchmarkach?

Okazuje się, że nowa karta graficzna Intela korzysta z technologii „Advanced Performance Optimizations”, która pozwala zoptymalizować wydajność w testach syntetycznych (na ten moment nie wiadomo jak działa ten mechanizm).

Jak bardzo technologia wpływa na wydajność karty? Użytkownik 0x22h z Twittera sprawdził to w benchmarku 3DMark.

Intel Arc A380 - wydajność w benchmarku 3DMark Time Spy

Intel Arc A380 - wydajność w benchmarku 3DMark Time Spy z technologią Advanced Performance Optimizations
Intel Arc A380 - wydajność w benchmarku 3DMark Time Spy z w trybie standardowym (u góry) i z aktywną technologią Advanced Performance Optimizations (na dole)

W teście 3DMark Time Spy różnica jest całkiem spora – karta Arc A380 z aktywną technologią Advanced Performance Optimizations zyskuje jakieś 18%.

Intel Arc A380 - wydajność w benchmarku 3DMark Port Royal

Intel Arc A380 - wydajność w benchmarku 3DMark Port Royal z technologią Advanced Performance Optimizations
Intel Arc A380 - wydajność w benchmarku 3DMark Port Royal z w trybie standardowym (u góry) i z aktywną technologią Advanced Performance Optimizations (na dole)

W teście Port Royal różnica jest dużo mniejsza, bo włączenie funkcji Advanced Performance Optimizations pozwala poprawić osiągi o jakieś 4%.

Okazuje się, że sprawą zainteresowała się firma UL Solutions odpowiedzialna za benchmarki 3DMark. Producent początkowo zbanował używanie kart Intel Arc A380, powołując się na niedozwolone optymalizacje wydajności, ale ostatecznie dopuścił stosowanie najnowszego sterownika Intel Arc Graphics Driver 30.0.101.1743 BETA pod warunkiem, że funkcja Advanced Performance Optimizations będzie wyłączona.

Sterownik Intel Arc Graphics Driver 30.0.101.1743 BETA jest teraz zatwierdzony do użytwania z 3DMark tylko wtedy, gdy określone optymalizacje dla 3DMark Time Spy i 3DMark Port Royal są wyłączone. Jest to domyślne działanie tego sterownika.

Automatyczne wykrywanie i weryfikowanie ustawień sterownika na podstawie przesłanych wyników w przyszłości będzie wymagało aktualizacji SystemInfo i 3DMark, więc walidacja wyników z zatwierdzonego sterownika jeszcze nie jest obsługiwana przez 3DMark.com lub klienta 3DMark.

Na razie wyniki uzyskane przy użyciu tego sterownika nadal będą wyświetlać ostrzeżenie "sterownik graficzny nie jest zatwierdzony" (graphics driver is not approved) w 3DMark i na stronie internetowej 3DMark. Wyniki kart Intel Arc również nie pojawią się w wynikach wyszukiwania 3DMark.com, ponieważ indeksowanie obejmuje tylko zweryfikowane wyniki.

Wygląda więc na to, że sterownik do kart Intel Arc oszukuje benchmarki i zawyża wydajność układu graficznego. Czyżby Intel chciał w nieuczciwy sposób pokonać konkurencję?

Źródło: VideoCardz, Twitter @ 0x22h

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  -SnR3-
  30
  Szok I niedowierzanie. Przeciez to pierwszy raz w dziejach jak intel co innego obiecuje na wykresach w prezentacji sprzetu a co innego dostaja klienci.
  • avatar
   _Ciekawski_
   17
   No kto by się tego spodziewał po tej firmie? XD
   • avatar
    Silver
    13
    Klasyka. W smarkach magia liczb w realu dno.
    • avatar
     marianesti
     11
     Przynajmniej w 3d marka można popykać na poziomie.
     • avatar
      zack24
      9
      No to się bardzo chamsko pchają na podium. Klienci powinni zbojkotować tego typu działania i ostentacyjnie nie kupować tego g..na. Chociaż to niebieskich i tak wiele nie nauczy...
      • avatar
       pawluto
       6
       Ale Intel upada na samo dno !!!
       • avatar
        zeniu
        6
        Intel już nieraz stosował brudne sztuczki.
        • avatar
         Cezarr
         3
         Nigdy przy zakupie karty nie sugeruję się liczbami w benchmarkach tylko z gier, także po co coś takiego?
         • avatar
          K0NIAK
          1
          Pierwsze słyszę żeby Intel oszukiwał. Albo to jest jakiś ficzer albo błąd 3dMarka, innej opcji nie widzę xD
          • avatar
           PerfectDAY
           1
           Widać bardzo ich boli bycie daleko za konkurencją. He he
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            hehe, coś takiego jak niemieccy producenci samochodów, gdzie na testowej bieżni spalanie i emisje spalin mieściły się w normach, a na ulicy to już nie :)

            a tak na serio, czepiliście się tego intela jak rzepy. kto wam każe te cudaki kupować? to jest pierwsza iteracja. nie oczekujcie cudów. zresztą sprzedaż też jest limitowana po regionach. jednocześnie AMD i Nvidia muszą ostudzić swoje zapały z powodu cen krypto walut, ale jeszcze bardziej bo krypto przechodzą z modelu PoW na PoS , ten drugi nie wymaga GPU.
            • avatar
             qrek1
             0
             Jak zastosują tą niedozwoloną technologię w grach to będzie katastrofa. Gry będą nielegalnie działały szybciej na kartach intela. Szok i niedowierzanie!
             • avatar
              kitamo
              0
              No ok ale niech ktos powie co robi to APO tak naprawde?
              Nigdzie nie pokusili się o napisanie na czym to cos polega.
              • avatar
               PerSTOLARZO
               0
               Przecież to jest normą . . . Nic nowego nic starego każdy wyniki pokazuje inaczej od rzeczywistego