Internet

Kaspersky Lab: nie podajemy swoich danych osobowych na portalach społecznościowych

przeczytasz w 1 min.

Boimy się istniejących zagrożeń

Portale społecznością cieszą się obecnie ogromną popularnością i coraz więcej osób właśnie za ich pośrednictwem komunikuje się ze znajomymi. Jak się okazuje większość z nich ma świadomość tego, jakie zagrożenia się z tym wiążą.

Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Kaspersky Lab przez Harris Interactive. W okresie luty-marzec 2012 przebadano grupę 9 000 osób z USA, Europy i Rosji. Rezultaty są tak samo interesujące, co napawające nadzieją na zwiększającą się świadomość użytkowników.

portale społecznościowe użytkownicy zagrożenia

Wedle opublikowanych wyników, aż 56% osób korzystających z Internetu regularnie odwiedza portale społecznościowe. Jednocześnie aż 27 % z nich wyznało, iż otrzymało podejrzane odsyłacze oraz załączniki w wiadomościach wysłanych za pośrednictwem samych portali i poczty e-mail.

Na szczęście spora część użytkowników jest świadoma zagrożeń, jakie mogą wiązać się z portalami społecznościowymi. 55% respondentów potwierdziło, że zdaje sobie sprawę z tego problemu. Niemal taki sam odsetek użytkowników (56%) nie publikuje istotnych danych osobowych, takich jak numer telefonu czy adres domowy, na swoich stronach w portalach społecznościowych.

badania Kaspersky Lab portle społecznościowe dane osobowe

Większość osób dostęp do portali uzyskuje za pośrednictwem komputerów. Rosnąca popularność smartfonów i tabletów nie pozostaje jednak bez echa i także te urządzenia coraz częściej wykorzystywane są do komunikacji na portalach.

Najważniejsze, że rośnie świadomość użytkowników w zakresie bezpieczeństwa. Oby przy następnych tego typu badaniach odsetek osób zdających sobie sprawę z zagrożeń był jeszcze większy.

Pełny raport dotyczący badania znajduje się na stronie firmy Kaspersky Lab.
 

Więcej o Internecie:

Źródło: inf. prasowa Kaspersky Lab, geeky-gadgets

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  barst
  1
  1. Na benchmarku podałeś swoje dane :-P
  2. Podając zmyślone dane na FB łamiesz regulamin :O
  ;-)
  • avatar
   KMyL13
   0
   Heh- dużo osób mówi o prywatności a na tych portalach często nawet dokładny dzień opiszą: gdzie są, co jedzą, co będą oglądać i co sobie by kupili w sklepie... Obecnie tam jest pociągający "skarbiec ze złotem".
   Jak mnie tą naszą-klasą podjarali znajomi- ok, założyłem tam konto i sprzedałem swoje dane. Ale teraz- na FB wszystko siedzi: konto z "anonimowymi" danymi (kretoszczur szczurowaty ^_^) sobie zrobiłem, i można jakoś z tego FB'a korzystać: nie żyję nim, ale korzystać można !)
   • avatar
    miedzianek
    0
    Podaj na FB adres zamieszkania-zamiesc niepochlebna opinie-dostan w pi**e:D