Ciekawostki

Kaspersky Lab: „zobaczcie, jesteśmy czyści”

przeczytasz w 1 min.

Firma Kaspersky Lab zamierza udowodnić wszystkim, że nie pomagała i nie pomaga żadnym służbom. Przekaże kody źródłowe do analizy.

Firma Kaspersky Lab jest oskarżana o to, że umożliwia rosyjskim służbom korzystanie z jej oprogramowania w celach cyberszpiegowskich. Z tego powodu Stany Zjednoczone zdecydowały się na całkowite wycofanie jej produktów z państwowej administracji. Samo przedsiębiorstwo twierdzi jednak, że zarzuty są bezpodstawne i chce to udowodnić.

Już wcześniej firma Kaspersky Lab wydała oświadczenie, w którym napisała: „nigdy nie pomagaliśmy i nie będziemy pomagać żadnemu rządowi w działaniach cyberszpiegowskich. W naszym oprogramowaniu nie ma żadnych tajnych funkcji czy backdoorów, bo byłyby one niezgodne z prawem i nieetyczne”. Teraz jednak zamierza dać na to dowody – by uspokoić właścicieli 400 milionów komputerów, na których zainstalowane są rosyjskie programy antywirusowe, a także tych, którzy dopiero zastanawiają się nad ich instalacją.

Rosjanie ogłosili, że są gotowi przekazać niezależnym podmiotom kody źródłowe wszystkich aktualnie dostępnych programów spod znaku Kaspersky, a nawet tych, które dopiero są tworzone. – „Chcemy pokazać, że jesteśmy całkowicie otwarci i transparentni w działaniach. Nie mamy niczego do ukrycia” – czytamy w oświadczeniu.

„Zaufanie to podstawa cyberbezpieczeństwa” – powiedział stojący na czele firmy Jewgienij Kaspierski i ogłosił, że się o to zaufanie postara. To, z jakim skutkiem, okaże się najpewniej w ciągu najbliższych miesięcy. Przy okazji zdecydowano się na zwiększenie nagród dla hakerów za wykrycie luk – nawet do 100 tysięcy dolarów.

Więcej na ten temat dowiesz się z newsa Afera z Kaspersky - o co tutaj chodzi?

Źródło: The Guardian, Kaspersky Lab

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PawelQ
  21
  Co by nie zrobili, to będzie tak:

  - Cześć Rysiek. Wiesz co, nie chcę, żebyś do nas więcej przychodził.
  - Jak to, co się stało?
  - Jak byłeś u nas ostatnio, to zginęło nam 150 złotych.
  - Chyba nie myślisz, że to ja?
  - No nie, pieniądze się znalazły, ale wiesz, niesmak pozostał
  • avatar
   wiktorn86
   5
   No i będzie tak samo jak bronią masowego rażenia w Iraku. To zwykła politycznie motywowana prowokacja. A swoją drogą, ciekawe czy taki Symantec udostępniłby swój kod źródłowy gdyby sytuacja dotyczyła Waszyngtonu?
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    To wyczyścimy kod i opublikujemy.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     "... kody źródłowe wszystkich AKTUALNIE DOSTĘPNYCH programów spod znaku Kaspersky..."

     A wersji z wczoraj? z przed pół roku?
     Każdy głupi może wyczyścić kod i mówić że "jest czysty i że może to udowodnić".
     • avatar
      Obsolete
      3
      Już to pisałem przy okazji tematu, jeśli izraelskie służby zwalczają Kaspersky'ego, to to jest najlepsza reklama dla tego programu. Pytanie, dlaczego izraelskim służbom nie przeszkadzają inne antywirusy. Odpowiedź jest prosta.
      • avatar
       Kenjiro
       2
       Po pierwsze, zastanawiam się, jakie służby mogły mieć cel w próbie utopienia Kasperskiego? Na myśl przychodzą mi tylko dwa państwa...

       Po drugie, czy jakikolwiek inny producent AV postąpi ponownie...

       Po trzecie, ten kod otrzymają wybrani, a nie wszyscy, więc znów można snuć teorie na temat doboru firm...

       Po czwarte, takie działania mogą być oczywiście tylko mydleniem oczu, które faktycznie nic nie da, bo kto będzie w stanie samemu skompilować kod AV?

       W efekcie, dopiero czas pokaże faktycznego winowajcę całego zamieszania.
       • avatar
        carbo888
        2
        "W naszym oprogramowaniu nie ma żadnych tajnych funkcji czy backdoorów," - słowo klucz "tajnych" ;)        • avatar
         wiktorn86
         2
         Rany boskie co z tą edycją komentarzy!
         • avatar
          Lister
          -7
          I co z tego, że pokażą kod, skoro po pierwsze, wszystkie "podejrzane" pliki lecą na ich serwer do analizy, a tam już można hulać do woli, jak wykazali Izraelscy hakerzy. A po drugie, kto im zabroni na sekundę zrobić upgrade, który po zainstalowaniu trojana wróci do poprzedniej, "grzecznej" wersji?
          No i jak chcecie wspierać zbrojenie Putinlandu, proszę bardzo, róbcie to... Macierewicze spiskowych teorii dziejów poproszą wtedy o podwyżkę wydatków na MON... O przepraszam, już dostali 2,5% PKB, a lekarzom i pielęgniarkom pokazują gest Kozakiewicza.