Ciekawostki

Kaspersky Lab: „zobaczcie, jesteśmy czyści”

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Kaspersky Lab zamierza udowodnić wszystkim, że nie pomagała i nie pomaga żadnym służbom. Przekaże kody źródłowe do analizy.

Firma Kaspersky Lab jest oskarżana o to, że umożliwia rosyjskim służbom korzystanie z jej oprogramowania w celach cyberszpiegowskich. Z tego powodu Stany Zjednoczone zdecydowały się na całkowite wycofanie jej produktów z państwowej administracji. Samo przedsiębiorstwo twierdzi jednak, że zarzuty są bezpodstawne i chce to udowodnić.

Już wcześniej firma Kaspersky Lab wydała oświadczenie, w którym napisała: „nigdy nie pomagaliśmy i nie będziemy pomagać żadnemu rządowi w działaniach cyberszpiegowskich. W naszym oprogramowaniu nie ma żadnych tajnych funkcji czy backdoorów, bo byłyby one niezgodne z prawem i nieetyczne”. Teraz jednak zamierza dać na to dowody – by uspokoić właścicieli 400 milionów komputerów, na których zainstalowane są rosyjskie programy antywirusowe, a także tych, którzy dopiero zastanawiają się nad ich instalacją.

Rosjanie ogłosili, że są gotowi przekazać niezależnym podmiotom kody źródłowe wszystkich aktualnie dostępnych programów spod znaku Kaspersky, a nawet tych, które dopiero są tworzone. – „Chcemy pokazać, że jesteśmy całkowicie otwarci i transparentni w działaniach. Nie mamy niczego do ukrycia” – czytamy w oświadczeniu.

„Zaufanie to podstawa cyberbezpieczeństwa” – powiedział stojący na czele firmy Jewgienij Kaspierski i ogłosił, że się o to zaufanie postara. To, z jakim skutkiem, okaże się najpewniej w ciągu najbliższych miesięcy. Przy okazji zdecydowano się na zwiększenie nagród dla hakerów za wykrycie luk – nawet do 100 tysięcy dolarów.

Więcej na ten temat dowiesz się z newsa Afera z Kaspersky - o co tutaj chodzi?

Źródło: The Guardian, Kaspersky Lab

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PawelQ
  Co by nie zrobili, to będzie tak:

  - Cześć Rysiek. Wiesz co, nie chcę, żebyś do nas więcej przychodził.
  - Jak to, co się stało?
  - Jak byłeś u nas ostatnio, to zginęło nam 150 złotych.
  - Chyba nie myślisz, że to ja?
  - No nie, pieniądze się znalazły, ale wiesz, niesmak pozostał
  21
 • avatar
  wiktorn86
  No i będzie tak samo jak bronią masowego rażenia w Iraku. To zwykła politycznie motywowana prowokacja. A swoją drogą, ciekawe czy taki Symantec udostępniłby swój kod źródłowy gdyby sytuacja dotyczyła Waszyngtonu?
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  To wyczyścimy kod i opublikujemy.
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  "... kody źródłowe wszystkich AKTUALNIE DOSTĘPNYCH programów spod znaku Kaspersky..."

  A wersji z wczoraj? z przed pół roku?
  Każdy głupi może wyczyścić kod i mówić że "jest czysty i że może to udowodnić".
  4
 • avatar
  Obsolete
  Już to pisałem przy okazji tematu, jeśli izraelskie służby zwalczają Kaspersky'ego, to to jest najlepsza reklama dla tego programu. Pytanie, dlaczego izraelskim służbom nie przeszkadzają inne antywirusy. Odpowiedź jest prosta.
  3
 • avatar
  Kenjiro
  Po pierwsze, zastanawiam się, jakie służby mogły mieć cel w próbie utopienia Kasperskiego? Na myśl przychodzą mi tylko dwa państwa...

  Po drugie, czy jakikolwiek inny producent AV postąpi ponownie...

  Po trzecie, ten kod otrzymają wybrani, a nie wszyscy, więc znów można snuć teorie na temat doboru firm...

  Po czwarte, takie działania mogą być oczywiście tylko mydleniem oczu, które faktycznie nic nie da, bo kto będzie w stanie samemu skompilować kod AV?

  W efekcie, dopiero czas pokaże faktycznego winowajcę całego zamieszania.
  2
 • avatar
  carbo888
  "W naszym oprogramowaniu nie ma żadnych tajnych funkcji czy backdoorów," - słowo klucz "tajnych" ;)  2
 • avatar
  wiktorn86
  Rany boskie co z tą edycją komentarzy!
  2
 • avatar
  Lister
  I co z tego, że pokażą kod, skoro po pierwsze, wszystkie "podejrzane" pliki lecą na ich serwer do analizy, a tam już można hulać do woli, jak wykazali Izraelscy hakerzy. A po drugie, kto im zabroni na sekundę zrobić upgrade, który po zainstalowaniu trojana wróci do poprzedniej, "grzecznej" wersji?
  No i jak chcecie wspierać zbrojenie Putinlandu, proszę bardzo, róbcie to... Macierewicze spiskowych teorii dziejów poproszą wtedy o podwyżkę wydatków na MON... O przepraszam, już dostali 2,5% PKB, a lekarzom i pielęgniarkom pokazują gest Kozakiewicza.
  -7