Technologie i Firma

Kasy fiskalne online od października - projekt ustawy przyjęty przez rząd

przeczytasz w 1 min.

Centrum Informacyjne Rządu wydało komunikat, z którego wynika, że Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy o  zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Krótko mówiąc: czas przygotować się na kasy fiskalne online.

Jaka kasa fiskalna na rok 2018 będzie najlepsza? Odpowiedź jest krótka: online. Rząd przyjął bowiem projekt ustawy, która ostatecznie ma doprowadzić do eliminacji z rynku kas fiskalnych starego typu i zastąpienia ich takimi, które automatycznie będą przesyłać informacje o transakcjach do centralnej bazy.

Przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie VAT-u. Zamiast lub oprócz papierowego paragonu pojawi się tzw. e-paragon, czyli potwierdzenie transakcji w formie cyfrowej.

Wszystkie dane zarejestrowane przez kasę fiskalną online trafią automatycznie i w czasie rzeczywistym do Centralnego Repozytorium Kas na czele z szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Podobnie jak ich papierowe odpowiedniki, e-paragony nie będą zawierać informacji pozwalających zidentyfikować nabywcę.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 października 2018 roku. Wówczas zacząć ma się rozłożony w czasie proces wymiany starych kas na nowe. Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, „kasy rejestrujące z [papierowym i elektronicznym] zapisem kopi będą stopniowo wycofywane z rynku, jako rozwiązania, które nie spełniają wymogów nowego systemu kas. Wycofywanie to będzie odbywało się w sposób ewolucyjny i zróżnicowany w zależności od rodzaju kasy”.

Wymaga podkreślenia fakt, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na refundację kosztów związanych z zakupem kas online – maksymalnie 90 proc. ceny zakupu, ale nie więcej niż 700 złotych.

Szczegółowe informacje na temat zmian można znaleźć w komunikacie na stronie CIR oraz w dokumencie stanowiącym uzasadnienie.

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu. Foto: Pexels/Pixabay (CC0)

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bandyto3xx
  9
  W tym roku przedsiębiorcy będą musieli 2 razy wymienić kasy... Nasze ministerstwo robi sobie jaja (refundacja 700zł to też żart - kasa kosztuje 2-3 tysiace, a niektórzy mają ich kilka). Polskie MŚP jest już od dłuższego czasu pod ostrzałem. Rząd gniecie wszystkich jak się da.

  A wystarczyłaby aplikacja na tablet/telefon - kod odczyta, aplikacja im by wysłała te dane do inwigilacji ludzi - byłoby taniej.

  JPK to też żart - już zmieniany 3-krotnie, a ile jest na rynku... I każdy ma kupić nowy soft / a firmy IT nie nadążają za sraczką przepisów.
  • avatar
   Robsonik
   7
   700 zł to niech sobie wsadzą tam gdzie światło nie dochodzi ... a za rok znowu coś wymyślą banda niedorozwiniętych i niedouczonych darmozjadów....
   • avatar
    force
    3
    JEśli ta banda pajacy z cyrku na wiejskiej jednocześnie nie pozwoli na dostarczanie paragonów do klienta drogą elekroniczną to są skończonymi idiotami.