Internet

Do trzech razy sztuka - Kim Dotcom zapowiada nową platformę hostingową

przeczytasz w 1 min.

W rozmowie z Wired Dotcom opisuje ją jako „nową, open-source’ową, darmową, nielimitowaną i szyfrowaną usługę chmurową”.

Kim Dotcom
foto: Kim Dotcom

Kim Dotcom to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w światku Internetu i technologii. Oprócz bycia bohaterem wielu wzbudzających niemałe kontrowersje akcji powinniśmy go kojarzyć jako założyciela i właściciela serwisu hostingowego MegaUpload oraz jego następcy: MEGA. Ten pierwszy był niezwykle popularny, ale musiał zostać zamknięty. Drugi zaś jakoś nie mógł się przebić, a od ubiegłego tygodnia biznesmen nie jest już częścią nawet rozwijającego go zespołu. Teraz Dotcom zapowiedział, że planuje uruchomić trzecią platformę przechowywania i udostępniania plików. Tym razem jednak zmieniło się podejście – ma to być bowiem projekt non-profit.

Kim Dotcom wycofał się z projektu MEGA, ponieważ, jak stwierdził, stracił wiarę w bezpieczeństwo i prywatność witryny, a dane użytkowników nie są już tam zupełnie bezpieczne. Inaczej ma być w przypadku nowej platformy, którą biznesmen chce utworzyć, tym razem na zasadach non-profit. W rozmowie z Wired Dotcom opisuje ją jako „nową, open-source’ową, darmową, nielimitowaną i szyfrowaną usługę chmurową”. W jej ramach, podobnie jak w przypadku MEGA, działać ma serwis hostingowy, usługa czatu oraz poczta e-mail. Nazwa – nieznana. Przybliżona data premiery także. Najprawdopodobniej jednak przyjdzie nam na debiut platformy sporo poczekać, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt istnienia umowy antykonkurencyjnej z MEGA.

W tym samym wywiadzie Kim Dotcom przyznał, że pomysły na tę platformę rodziły się w jego głowie przez ostatnie dwa lata. Dodał też, że ma nadzieję, że uda mu się zebrać zespół programistów i ekspertów od kryptografii do pracy nad nową usługą. Dotcom zapewnia też, że tym razem nie dojdzie do dziwnych ruchów ze strony udziałowców (a to właśnie spotkało platformę MEGA), ponieważ „ta strona będzie należeć do was, do naszych użytkowników”. Z czego zatem nowa usługa będzie się utrzymywać? Dotcom proponuje system dobrowolnych wpłat, podobny do tego, z jakim mamy do czynienia w przypadku Wikipedii. Co o tym myślicie?

Źródło: SlashGear, Wired

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  t800mm
  15
  Wieprz, nie wieprz ale inicjatywy społeczne warto wspierać. Nie przeszkadza mi "wpadka" z Mega bo wiem że łatwo stracić swoją firmę jak ma się inwestorów za którymi stoją ogromne pieniądze i tabuny świetnych prawników... Trzymam kciuki
  • avatar
   krynka
   0
   Jak będzie klient na linuxa to czemu nie
   • avatar
    HardCorak
    -2
    Czytałem o tym info dobre kilka dni temu a teraz benchmark bezczelnie kopiuje to info z innych portali. To jest po prostu śmieszne, mniejsze strony dodają nowsze informacje a czasami nawet więcej. Żegnaj benchmark.
    • avatar
     Fiona
     -2
     Tłumaczę lemingom na polski:

     "Mój poprzedni pomysł na zarobienie ciężkiej kasy i nie trafienia do pierdla okazał się klapą...

     Nie pytajcie dlaczego

     mam nowy, chodzicie ???? "

     Koniec darmowego (!!!) tłumaczenia lemingom...
     • avatar
      Snack3rS7X
      -8
      Znowu ten wieprz :D