Komputery

Rosjanie chwalą się nowym komputerem. Twój telefon jest wydajniejszy

przeczytasz w 2 min.

Rosjanie opracowali komputer Elbrus MP21, który ma stanowić konkurencję dla zachodniego modelu Raspberry Pi. Projektant zapowiada seryjną produkcję sprzętu, jednak jak na razie nikt go nie widział.

Po agresji Rosji na Ukrainę, zachodnie państwa wprowadziły surowe sankcje ograniczające dostęp do zaawansowanych technologii. W rezultacie Rosjanie zaczęli intensywnie rozwijać własne technologie – jednym z takich przykładów ma być komputer jednopłytkowy Elbrus MP21. Urządzenie pod niektórymi względami ma przewyższać możliwości zachodniego modelu Raspberry Pi 5.

Rosyjska odpowiedź na Raspberry Pi

Elbrus MP21 wykorzystuje procesor MCST Elbrus-2S3 (16 nm), który bazuje na autorskiej architekturze opracowanej przez rosyjskich inżynierów. Układ został wyposażony w dwa rdzenie MCST Elbrus ogólnego przeznaczenia, jeden rdzeń MCST MGA dla akceleratora grafiki 2D oraz sześć rdzeni dla akceleratora grafiki 3D. Moc obliczeniowa na poziomie 0,18 TFLOPS sugeruje, że nie jest to najpotężniejsza jednostka – zapewne będzie to sprzęt, który wydajnością dorówna dobrym smartfonom.

Elbrus - procesory
Porównanie specyfikacji procesorów Elbrus (3DNews.ru)

Do dyspozycji oddano 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2), a także dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-2400 ECC. Układ oferuje 16 linii PCI-Express 3.1, cztery kanały SATA 3.0, obsługę czterech portów USB 3.0/2.0/1.0, a także parę kontrolerów sieciowych 2.5GBase-T/ 1000Base-T. Zintegrowana grafika pozwala na obsługę trzech monitorów o rozdzielczości do 4096x2160 px 60 Hz).

Na płytce drukowanej () zainstalowano jeszcze 8 GB pamięci RAM, a do tego przewidziano miejsce na montaż dysku SSD o pojemności od 60 do 480 GB (czyli więcej niż w przypadku zachodniego Raspberry Pi 5).

Zapowiedzi masowej produkcji

Przedstawiciele państwowej korporacji Rostec zapowiedzieli, że komputerek Elbrus MP21 niebawem trafi do masowej produkcji. Sprzęt ma trafić do systemów o podwyższonych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa.

Rosyjski serwis CNews poprosił producenta o zdjęcia sprzętu, ale ten odmówił ich udostępnienia. Według oficjalnych informacji, do tej pory wypuszczono tylko niewielką partię sprzętu. W planach jest jednak produkcja idąca w tysiące egzemplarzy.

Tutaj nasuwa się pytanie: czy komputer Elbrus MP21 w ogóle istnieje? Warto bowiem wspomnieć, że w 2022 roku Rosjanie zostali odcięci od zaawansowanych fabryk mikroprocesorów i nie mają możliwości produkować swojego sprzętu. Mimo wszystko producent zapewnia, że dysponuje dużym zapasem procesorów Elbrus-2S3. Ciekawe tylko, dlaczego od zapowiedzi w 2021 roku na rynku nie można dostać sprzętu z takim układem...

Źródło: CNews, 3DNews, Elbrus

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maluszek88
  2
  Do takich prockow nie potrzeba im uv jak u intela i ddr 5 jak u amd.
  Obejdą sie tez bez maszyn z holandii.
  Choc to technologiczna zapasc jak w czasach zwiazku radzieckiego
  • avatar
   digitmaster
   2
   Jak na chów wsobny to całkiem nieźle. Ale sprzęt to jedno, a platforma go wykorzystująca to zupełnie inna para kaloszy. Nie bez kozery Raspberry jest topowym produktem, bo poza sprzętem producent oferuje soft który jest zarówno dopracowany jak i elastyczny na modyfikacje oraz rozwiązania firm trzecich w postaci HAT. Dlatego też klony nie mają łatwego życia.
   • avatar
    MokryN
    -1
    A jakim procesorem mogą pochwalić się Polacy?
    • avatar
     GejzerJara
     0
     @Paweł, jak zwykle wtopa, brak najważniejszych informacji.

     podstawowe pytanie, kto będzie robił litografię tych chipów? kto będzie robił ich pakowanie?
     nie jest żadną tajemnicą, że rosjanie tnąc koszty, starają się robić pakowanie samodzielnie. problem w tym, że kiepsko im to wychodzi i jest dużo odrzutów. więc ekonomicznie jest tak sobie.

     czy ty naprawdę potrafisz tylko copy&paste ?

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login