Ciekawostki

Komputer z DNA - umie pierwiastkować do 15

Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Wykorzystujący 74 nici DNA układ obliczeniowy jest najbardziej skomplikowanym, jaki dotąd zbudowano. Do działania wykorzystuje zjawisko replikacji i łączenia się ciągów DNA.

Gdy mowa o niezwykłych konstrukcjach, których moc obliczeniowa pozwoli stawić czoła najbardziej skomplikowanym zagadnieniom, zazwyczaj myślimy o komputerach kwantowych. Tymczasem w laboratoriach powstają jeszcze bardziej egzotyczne konstrukcje, jak tytułowy komputer złożony z DNA. Badania na takimi układami obliczeniowymi prowadzone są już od kilkunastu lat.

DNA kojarzy nam się jako nośnik informacji o budowie organizmów. Można jednak wykorzystać go do skonstruowania bramek logicznych, a także jako nośnik sygnału, spełniający podobną rolę jak elektrony w zwykłych tranzystorach. Ciąg obliczeń jest w rzeczywistości ciągiem reakcji chemicznych, jakie zachodzą pomiędzy nićmi DNA.

Schemat połączeniowy komputera z DNA
Schemat połączeniowy obwodu obliczeniowego bazującego na molekułach DNA

Najbardziej skomplikowany dotąd komputer, a w zasadzie układ liczący, wykorzystujący DNA, który skonstruowali naukowcy z Caltechu - Erika Winfree i Lulu Qiuan, nie zachwyci nas swoimi osiągami. Potrafi liczyć do 15, a w zasadzie obliczać pierwiastek kwadratowy z każdej z liczb w tym zakresie, podając wynik zaokrąglony do liczby całkowitej. A więc nie jest zbyt mądry, z naszego punktu widzenia. Nie jest również jak na razie zbyt szybki, wykonanie obliczenia zajmuje mu - uwaga - nawet dziesięć godzin. Można powiedzieć, że Windows na komputerze z procesorem zbudowanym z DNA uruchamiałby się do końca wszechświata. Mimo to pewne cechy technologii wykorzystującej DNA są na tyle ciekawe, że warto się nią poważniej zainteresować.

Chodzi o możliwość zintegrowania bramek logicznych z układami biologicznymi, co pozwoliłoby na kontrolowanie i sterowanie przebiem zjawisk biochemicznych, które wpływają na zachowanie się układów. Całość odbywałaby się na poziomie komórkowym przy wykorzystaniu jedynie zjawisk chemicznych.

Dla wytrwałych 12 minutowa opowieść o podstawach działania opisywanego urządzenia.


Więcej o niezwykłych urżądzeniach:


Źródło: Popsci
 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  wystarczy żeby SI się zbuntowało i mamy dzień sądu
 • avatar
  wildthink
  0
  A do komputera będziemy wlewać sól fizjologiczną, żeby go nakarmić.
 • avatar
  czapelka21
  0
  Samo DNA to nic. Niech dorzucą mu jeszcze palce to szybciej będzie liczył.
 • avatar
  onegumas
  0
  A może można by wypić taki komputer i mieć go jako komputer pasożytniczy, korzystający z DNA hosta? :)
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Brzmi co ciekawie i tak też wygląda.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  to predzej juz beda komputery kwantowe niz to,
  my i tak sie nie doczekamy ani tego anie tego
 • avatar
  Obiektor
  0
  za kilka tysi lat rozwina to tak ze powstanie swiat matrixa dzieki twojemu dna bedziesz mogl wejsc w siec w wirtualny swiat :)
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jak na razie to Ja wybiegam w przyszłość z pytaniem kiedy będzie nowy AMD Bulldozer ! ! ! To mnie bardziej ciekawi, matrixa już oglądałem kilka razy i starczy mi już, teraz potrzeba wrócić do przyziemnych rzeczy, kiedy będzie nowy AMD i kiedy będzie wychodzić DDR4? :D