Internet

Komputery i Internet to czarna magia dla ponad połowy Polaków

przeczytasz w 1 min.

Mniej niż połowa Polaków potrafi korzystać z aplikacji internetowych czy tworzyć kopie zapasowe. Tak wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Czy potrafisz korzystać z narzędzi biurowych? Czy potrafisz odbierać i wysyłać wiadomości e-mail? Czy potrafisz rozmawiać za pomocą komunikatora internetowego? Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że 56 proc. Polaków odpowiada na te pytania przecząco.

W najnowszej odsłonie aktualizowanego co rok indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Polacy zajmują 23. miejsce pod względem rozwoju technologii cyfrowych. Coraz więcej mieszkańców naszego kraju korzysta z Internetu (już 70 proc. z nas), ale tylko 44 proc. ma podstawowe umiejętności cyfrowe.

Podstawowe umiejętności cyfrowe według Europass to między innymi korzystanie z narzędzi biurowych i aplikacji internetowych, tworzenie kopii zapasowych czy zabezpieczanie dostępu za pomocą hasła. Innymi słowy, dla ponad połowy Polaków komputery i Internet to czarna magia.

Co jednak ciekawe, choć spora część z nas nie ma podstawowej wiedzy, większość Polaków chętnie korzysta z usług internetowych. Wiadomości w sieci przegląda 79 proc. internautów, gra, ogląda filmy lub słucha muzyki – 68 proc., korzysta z portali społecznościowych – 60 proc., robi zakupy – 56 proc., a z bankowości internetowej korzysta nieco ponad połowa. Małym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się zaś usługi wideo na życzenie (6 proc.).

Ogólnie pod tym względem plasujemy się nieco poniżej europejskiej średniej. Z kolei zdecydowanie gorzej wypadamy w zakresie integracji technologii cyfrowej w przedsiębiorstwach. Dla przykładu: informacje w sieci udostępnia 21 proc. polskich firm (36 proc. w UE), aktywnie działa w mediach społecznościowych 9 proc. (20 proc. w UE), a z chmury korzysta 5 proc. (13 proc. w UE).

Niemniej wskaźniki rosną. To oznacza, że konieczne jest szkolenie pracowników w zakresie podstawowych umiejętności cyfrowych. Jak bowiem tłumaczy Piotr Kałuża z firmy DAGMA: „pracownik, któremu brakuje wiedzy na temat prawidłowego i bezpiecznego korzystania z Internetu czy poczty, staje się swego rodzaju oknem, przez które może wejść cyberprzestępca, by przeprowadzić atak”.

My też powinniśmy zadbać o to, by nasze dzieci, rodzeństwo, znajomi, jak i rodzice posiedli umiejętności, które dziś są właściwie jednym z fundamentów codziennego życia.

Źródło: DAGMA, DESI. Foto: Unsplash/Pixabay

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  chrisplbw
  8
  Szkoda, że nie danych o wieku ankietowanych - wiele by to wyjaśniło.
  • avatar
   mesjan
   8
   Przypomniało mi się jak kumpel (~27 lat) który posiada niezły sprzęt i gra w wiele gier, zadzwonił do mnie bym mu naprawił komputer bo internet mu przepadł. Nie chciało mi się ale namówił mnie czteropakiem zimnego piwka. Zachodzę a on mi pokazuje pulpit i że nie ma neta. Okazało się że jedyne co muszę zrobić to przywrócić ikonę opery na pulpicie. Zatkało mnie, jedyne co powiedziałem to dawaj browar i poszedłem :)
   • avatar
    killerek132
    4
    Ja pamiętam jak siedziałem jeszcze w domu i po znajomości naprawiałem komputery (nic zaawansowanego), składanie, czyszczenie, stawianie systemu i takie tam duperele, nie pracowałem w delegacji więc miałem troszkę czasu.
    W większości to byli znajomy, ale kiedyś kobitka przyniosła mi stacjonarkę, pytam się jej, co jest z komputerem nie tak ?

    Odpowiada że nie działa, nie chce się włączyć. Dobra mówię niech Pani zostawi numer telefonu, zerknę jak dam radę to naprawię jak nie to znam uczciwych chłopaków R&R.
    Miałem wieczorem troszkę czasu więc podłączam kompa i próbuję odpalić, no nie ma zasilania, obracam kompa patrzę a tam zasilacz wyłączony :D.

    Byłem uczciwy i nie wziąłem ani złotówki, chociaż później i tak przyniosła mi czteropaka. Jak bym był frajer, to kupił bym zasilacz, nowy powinął, stary zostawaił i kazał zapłacić za robotę i zasilacz. Nie uważam jednak że każdy musi się znać na komputerach, mam kolegę który nie ogarnia kompa, ma problem nawet z zainstalowaniem antywirusa ale zna się za to bardzo dobrze na samochodach, zawsze do niego jeżdżę i zawsze ogarnie mi samochód.

    Jeden umie to drugi tamto :)
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Mnie to nie dziwi. Moja mama miała ogromne problemy, żeby wysłać nawet e-maila. Trochę nerwów mnie kosztowało, żeby to ogarnęła.
     • avatar
      taki jeden
      3
      Mam wrażenie, że nasze firmy wolą zawiesić szmatę na płocie jako tzw. reklamę niż reklamować się w sieci. Przez co nasz kraj wygląda jak turecki bazar.
      • avatar
       Dudzio993
       2
       Ostatnio dostałem nawet z "Allegro" link do pobrania :). Na prawdę nie mam pojęcia jak ludzie się łapią na maile, które służą do niecnych celów hakerów..
       • avatar
        blebleble
        1
        Moja nauczycielka informatyki pytała się kolegi jak zminimalizować okienko.