Oprogramowanie

Koniec zwykłych systemów operacyjnych wieszczy prezes Red Hat

przeczytasz w 2 min.

Obecny prezes firmy Red Hat - Jim Whitehurst podczas jednej z prezentacji obywającej się na minionej już konferencji LinuxCon, która miała miejsce w Kanadyjskim Vancouver, wieszczył rychły schyłek a w konsekwencji upadek tradycyjnych systemów operacyjnych. whitehurst ceo red hat

Jim Whitehurst prezes (CEO) firmy Red Hat rozwijającej liczne Linuksowe systemy z rodziny Red Hat czy też Fedora, zapowiedział, iż w ciągu najbliższych pięciu lat upadną tradycyjne systemy operacyjne. Oczywiście pod tym słowem mamy na myśli schyłek ery systemów desktopowych. Zdaniem Whitehurst'a Linux nie ma przyszłości w desktopie, tak samo jak Windows czy Mac OS. Jego zdaniem przyszłość to nie tradycyjny "pulpit" lecz lekki klient połączony z potężną infrastrukturą znajdującą się w całości po stronie serwera. A więc popularna ostatnio "chmura".

Whitehurst zarządza firmą która koncentruje się głównie na rynku biznesowym, choć nie pomija darmowych rozwiązań dla domowych użytkowników. Zapewne z tego powodu w swoim przemówieniu miał na myśli głównie firmy, które wydają ogromne pieniądze na utrzymywanie ociężałych "desktopów". Ale również i zwykłych użytkowników. A jego zdaniem firmy powinny zastąpić je "chmurą", nawet tą zarządzaną lokalnie, usytuowaną nie w odległych serwerach lecz znajdujących się w firmie.

Oczywiście CEO ma na myśli swoje produkty "SPICE" które Red Hat ma zamiar wdrożyć w przyszłym roku. A mają one obejmować protokół wraz z serwerowym rozwiązaniem wirtualizacyjnym wykorzystującym KVM.
 

logo konferencji LinuxCon


Co ciekawe smaczku całej prezentacji nadaje stwierdzenie, iż system Google ChromeOS - wykorzystujący technologię "chmury" ma przed sobą przyszłość. A on sam ma zamiar w niedługim czasie odstawić komputer z systemem Fedora 15 (który tworzy jego firma) i spróbować korzystać z Chromebooka firmy Samsung.
 

Jim Whitehurst - prezes firmy Red Hat
Jim Whitehurst CEO Red Hat - zapowiada upadek systemów typu "desktop"
 

Oczywiście trudno się nie zgodzić z tą wizją, jednak ciągle pozostają nurtujące pytania i obawy odnośnie wspomnianej już "chmury". Czy to będzie bezpieczne i efektywne przy tak wielu użytkownikach? Czy zakłócenia w dostępie do sieci nie spowodują problemów?


Więcej o firmie Red Hat i jej produktach:

Źródło: Zdnet, OSnews, LinuxCon

Komentarze

128
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DustEater
  0
  wolę mieć swój system na swoim dysku niż gdzieś na niewiadomo gdzie położonym serwerze
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ja tam wolę obecne rozwiązania.
   • avatar
    zgf1a
    0
    Tak zwlaszcza jak ktos korzysta z kiepskiego netu lub wyjedzie na odludzie gdzie dostepu do sieci po prostu nie ma.
    • avatar
     wookash966
     0
     A jak ta chmura będzie miała awarię to nastanie kolejny kryzys czy już może wojna?
     • avatar
      DustEater
      0
      kiedyś te serwery wyłączą, tak jak się dzieje już z grami. nie można pograć w multi w starsze tytuły (do 2008) bo już serwery wyłączone są :/
      • avatar
       mszark
       0
       No sorry, mieszkam w mieście. Nie będę płacił 99zł za 10Mb/3Mb bo takie maks mogę dostać.
       • avatar
        Irrlicht
        0
        I efekt będzie taki, że zamiast normalnego blaszaka trzeba będzie sobie w domu postawić serwerek własnej "chmury" jakoś tam sprzężonej z innymi chmurami i wszelkie tablety, komórki, klaptopy i inszy sprzęt będzie korzystał z domowej chmury.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Żałosny pomysł, na pewno bym nie skorzystał z czegoś takiego.
         • avatar
          Numik
          0
          Hmh... czyli jak będzie jakaś awaria sieci telefonicznej, to nie tylko nie będę mógł przeglądać neta ale w ogóle nie załaduję systemu ? Faaaaajnie.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           hahaha mam gdzieś tą "chmurę" wystarczająco chmur mam na naszym polskim niebie, więcej mi nie trzeba.
           • avatar
            hex3n
            0
            Kolejny prorok wróży z fusów.....
            • avatar
             Skaza
             0
             System operacyjny pracujący w chmurze ? Nie, dziękuję.

             Moim zdaniem jest to kampania mająca na celu zwiększenie dochodów producentów oprogramowania, ponieważ z pewnością zostanie wprowadzony abonament za korzystanie z chmury (chyba nie sądzicie, że działanie serwerowni jest darmowe), która tak naprawdę nie przynosi żadnych korzyści użytkownikom komputerów domowych.

             Obecnie kupujemy system operacyjny i na tym kończą się nasze wydatki związane z tym elementem, taka sytuacja mi odpowiada. Mogę samodzielnie decydować o pracy online lub offline. Natomiast w przypadku awarii łącza nadal dysponuję w pełni sprawnym systemem, a awarie jednak czasami zdarzają się, prawda ? Zupełnie inną kwestią jest zachowanie prywatności oraz koszta jeśli używamy "internetu mobilnego".

             A skoro mowa o prywatności... Nie podoba mi się to, że wszelkie pliki użytkownika w tak naprawdę niekontrolowany sposób wysyłane są do chmury. Nie wiemy również co nasz komputer z chmury otrzymuje. Zatem mamy ograniczoną kontrolę nad czymś, co jest naszą własnością.

             Nie zgadzam się na takie rozwiązanie, więc nie skorzystam ;)

             • avatar
              NomadDemon
              0
              to wtedy instalujesz sobie linuxa na sprzecie jako awaryjny system i tyle. on na kazdym sprzecie wstanie
              • avatar
               jacy4
               0
               Koniec PC jest zwiastowany co rok, teraz jeszcze zaczynają pieprzyć na temat chmury. Chmura jest niebezpieczna, nieopłacalna i niewygodna. Hacker włamie się do takiej serwerowni i miliony danych ma w zasięgu ręki. Internet ci padnie i nic nie będziesz mógł zrobić bo wszystko będziesz mieć na chmurze.
               • avatar
                KamilSTI
                0
                W domu trzymam swoje dane i system za darmo (nie licząc prądu gdy komputer jest włączony) w za taka chmurę etc. trzeba będzie opłacać abonament, więc także podziękuje ;)
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Chyba go pojebalo hahahah
                 • avatar
                  gehaes
                  0
                  Nostradamus też wieszczył, równie poważnie należy traktować w/w Panów
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Chmura? KIJEM nie tykam.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    +1
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     A przepraszam - jaki internet ma być do tego używany?
                     Widzę sprzeczność - do tego M U S I być internet stacjonarny to jest jedno, a przecie laptopy są po to aby być mobilnym i je zabierać ze sobą... Więc internet mobilny z pakietem danych, wykorzystany po 2 dniach? :)

                     Nic z tego nie będzie drodzy Panowie...
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Wszystko ładnie pięknie ale to jak na razie czysta fantazja wymienionego tu w artykule Pana. Ot co kolejna przepowiednia ala wróżka z gazety. Zarówno w systemach lokalnych jak i w chmurach występują podobne problemy faktem jest ,że awaryjność takich systemów jeśli chodzi o stronę sprzętową jest mniejsza ale zagrożenia wirusami itp juz nie. Z mojego punktu widzenia ciekawszym celem będzie atak na chmurę gdzie będzie podłączonych kilka milionów user-ów niż wyszukiwanie pojedynczych ciekawych ofiar jedno udane włamanie na chmurę i wysysamy hurtową ilość danych wszelkiej maści. jest tez tu inna strona tego by jak najszybciej wróżyć upadek desktopowych systemów. Bo w chmurze można kontrolować w 100% wszelkie aspekty sytemu inwigilować i prostować wszystko to co maja klienci zainstalowane a najlepsze na koniec zapewne dostęp do takiego system będzie się opierał na podstawie abonamentu w różnych wariantach i za wszelkie dodatkowe opcje typu menu kontekstowe z pod prawego klawisza to już będzie ekstra dopłata nie wspominając już o przestrzeni dyskowej na serwerze + większą prędkość przesyłu danych płatne opcje można mnożyć bez końca. Abonament to jest to dodatkowe ziarnko goryczy wrzucają tu nasi dostawcy netu niby płace za 25Mb ale często gęsto w porywach mam 5Mb a ostatnio nawet 1,4Mb ale sprytnie zorganizowana umowa o maksymalnym transferze a nie gwarantowanym zamyka wszelkie drogi negocjacji. Zdalny pulpit nawet u mnie w firmie dział różnie a używam ciągle.
                      • avatar
                       Chiny_X
                       0
                       Już to widzę jak trzydziestu klientów podłącza się do serwera i gra
                       np w metro na full detalach...
                       Ciekawe co to będą za serwery i ile będzie używanie ich kosztować, bo napewno nie będzie to jednorazowa opłata a stały abonament.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        I to wszystko przepowiada właściciel systemu serwerowego + desktopowego którego prawie nikt nie używa. Na pewno z desktopowymi systemami ma duże doświadczenie.
                        • avatar
                         mgkiler
                         0
                         Sami ludzie sie pchaja by byc UZALEZNIENI od wielkich organizacji. Ja tam wole miec dane na swoim komputerze i nie byc zalezny. W kazdej chwili moga odciac mi dostep do danych, podwyzszyc oplaty za dostep do moim wlasnych danych, albo poprostu szpiegowac.
                         Sami ludzie z siebie niewolnikow robia.
                         • avatar
                          mgkiler
                          0
                          Sami ludzie sie pchaja by byc UZALEZNIENI od wielkich organizacji. Ja tam wole miec dane na swoim komputerze i nie byc zalezny. W kazdej chwili moga odciac mi dostep do danych, podwyzszyc oplaty za dostep do moim wlasnych danych, albo poprostu szpiegowac.
                          Sami ludzie z siebie niewolnikow robia.
                          • avatar
                           Skaza
                           0

                           Kwestionuj autorytety...

                           Myśl samodzielnie...

                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            chmury niech spadają wolę słońce ;P

                            a na poważnie co oni z tymi chmurami mają, czy każda nowa technologia musi być wciskana wszędzie na siłę. Jak ktoś już we wcześniejszych komentach wspomniał. Co gdy mamy neta z limitem pobierania (Era, 3 mobile, 02, Orange etc?), co gdy ktoś zaatakuje serwer (łatwiej zaatakować jeden serwer niż 1000 osób, które mają swój normalny system w domu), co gdy dostawca neta będzie miał chwilową awarię, co z bezpieczeństwem takiego systemu (jaką mamy pewność, że właściciel serwera nie wprowadza własnych zmian w "naszym systemie" - choć naszym bym go już nie nazywał raczej ;P). To może jeszcze będzie niby za darmo, wątpię. Utrzymanie serwera kosztuje więc dojdzie pewnie miesięczny abonament za korzystanie z systemu!! Do tego lagi, połączenie z serwerem systemu + połączenie z serwerem gry i sobie co najwyżej w "film poklatkowy" pogramy ;P

                            Chmura ma swoje zalety, ale niech nie wciskają jej wszędzie, bo to się mija z celem. To tak jakby producent terenówek wciskał je na wyścigi F1 i wszędzie gdzie to możliwe. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i dlatego system w chmurze się nie sprawdzi.

                            Pzdr.
                            • avatar
                             ElFi_
                             0
                             Nie chciało mi się czytać wszystkich komentów ale te co czytałem to zrzędzenie ludzi, dla których oferta nie jest kierowana - czyli jak zwykle. Oczywiście, że chmura u Kowalskiego (czyli w kraju trzeciego świata) to nieporozumienie, ale weźcie pod uwagę firmę posiadającą 1000 stanowisk i niech to będzie coś w rodzaju dużej redakcji jakiegoś pisma. Ludzie i tak muszą mieć łączność między sobą czyli jakas sieć musi być. Musi być kilku informatyków aby czuwać nad tym. Każdy z kompów musi mieć dysk, zeby z niego zbotować i trzymać jakieś dane. W takim przypadku chmura ma wiele zalet, łączność między ludźmi będzie szybsza, składowanie danych bardziej posegregowane, niższe koszty sprzętu (np: brak dysków, lub jakieś zintegrowane terminale zamiast komputerów), mniej ludzi czuwających na pracą sieci. Chmura jest dobra, ale nie dla wszystkich...
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Chmura??? - Jestem na NIE... Lubię być niezależny. Nie podobają mi się takie koncepcje i to bardzo. Dopóki jest to mozliwe będę siedział na PC stacjonarnym, który jest u mnie w domu i działa bez względu na to czy mam neta czy jest awaria na sieci.

                              I tak...
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               Wpierw upadną systemy operacyjne a zaraz potem PC! Haha :P
                               • avatar
                                Ziuta
                                0
                                A teraz pomyślcie o wszystkich plikach które posiadacie, część pewnie nielegalna (filmy, gry, programy). w takiej chmurze nie będzie już takiej możliwości, zablokują wam dostęp do tego i tyle, albo zapłacicie albo nie pogracie lub nie obejrzycie filmu.

                                I odnośnie bezpieczeństwa... według mnie będzie tyle ataków na tą "chmurę" że twórcy będą szybko kombinować nad normalnym systemem bo umiejętności hackerów nie znają granic i na pewno po ataku tak szybko nie uruchomimy komputera, a gniew użytkowników zacznie narastać i zapewne jakby jakiś konkurent wydał normalny system to ponad połowa użytkowników w mgnieniu oka porzuciłaby tą "chmurę" i zeszła na ziemię.
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 0
                                 kiedyś też był jeden wielki Mainframe i popodłączane do niego terminale :)
                                 • avatar
                                  Nietrol
                                  0
                                  Bohater artykulu oczywiscie wyrazil swoje zdanie/zyczenie zwiazane z dzialalnoscia ktora prowadzi. Oczywiscie ze chmura nigdy nie wyprze calkowicie tradycyjnych rozwiazan, beda one istniec rownolegle. Firma w ktorej pracuje przechowuje maile na serwerze w chmurze i jest to rozwiazanie wygodne poniewaz umozliwia dostep do niej wszedzie tam gdzie jest internet. I taka chmura juz od dosyc dawna istnieje. Natomiast nie ma potrzeby wysylania do chmury czy tworzenia w chmurze faktur i dokumentow, jest to niewygodne i niepotrzebne.
                                  Nie uwierze nigdy w to ze praca korporacyjna bedzie wykonywana w chmurze, sadze iz nastapi ewolucja chmury i pojawia sie rozwiazania (o ile juz nie istnieja) pozwalajace korporacji utworzyc wlasna chmurę - w tej postaci odpada zaleznosc od podmiotow trzecich, czy kwestie bezpieczenstwa.
                                  • avatar
                                   Konto usunięte
                                   0
                                   Przypomnę tylko że o chmure mówiono już głośno pod koniec lat 80-tych. I co, jaki jest tego efekt? Ano żaden, bo do tego czasu jakoś niewiele z tego wyszło. Żeby udało się ten system wdrożyć w sposób sensowny do życia minie jeszcze z 50 lat, jak nie więcej. Tak naprawdę chmura ma sens tylko z perspektywy finansowej dla usługodawców, użytkownik (a szczególnie ten zaawansowany) nie odniesie korzyści z tego rozwiązania.
                                   • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    chmuar i programy w chmurze tak, ale w polsce za jakieś 5-8 lat, jak wszędzie będzie można skorzystać z szybkiego bezprzewodowego(i w miarę taniego) internetu...
                                    • avatar
                                     phillosoff
                                     0
                                     Historia lubi zataczać koła. To samo tylko trochę inaczej. Kiedyś zanim wymyślono komputer osobisty, a przeciętny komputer miał wielkość hali fabrycznej ludzie używali go, poprzez przyłączone do niego terminale dostępowe. Następnie wymyślono komputer osobisty, i każdy mógł mieć pełnowartościowy komputer w domu, a nie jedynie korzystać z terminali w firmie. Potem zaczęto te komputery łączyć w sieć, bo noszenie pracy z firmy do domu i z powrotem na dyskietce, czy płytce to jednak mało wygodne. Teraz nagle się okazuje, że znowu wracamy do koncepcji jednego centrum obliczeniowego i łączenia się z nim za pomocą prostych sprzętowo i tanich terminali. Tylko skala inna. Za pomocą internetu pradziadek chmury "wylazł" z hali fabrycznej i rozlał się na cały świat ;-)
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Tak sie sklada ze wiekszosc pracy wykonuje sie lokalnie wiec po co te uslugi wykonywac gdzies w chmurze? Co chmura oferuje dodatkowego? Wiekszosc ludzie nie potrzebuje mozliwosci pracy z kilku stanowisk na tym samym dokumencie, nie potrzebuje mozliwosci pracy wielu uzytkownikow na tym samym dokumencie wiec chmura jest im zupelnie zbedna. Dodatkowo wystarczy popatrzec jak czasami youtube sie zacina i mozna sobie wyobrazic komfort pracy...
                                      • avatar
                                       Brudka
                                       0
                                       Touldie

                                       A ty to jesteś jakiś płatny cichy wysłannik Red Hata ?

                                       Że tak namiętnie promujesz te chmurzaste rozwiązania , co ? ;)

                                       Jw. chmura jest dobra ale nie w Polsce i tyle.
                                       Zresztą jak to mówią racja jest jak d.pa, każdy ma swoją a ja juz kolejnego flamea nie będę rozpoczynał - bo niezależnie co powiem i tak skwitujesz, że wszystkie wymienione wady akurat tobie odpowiadają.

                                       he he he
                                       • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        chmura nie jest dobra i dobra nie bedzie. sluzy tylko do inwigilacji przez panstwo i wielkie korporacje. juz widze jak pod naciskiem wielkich korporacji wlasciciele serwerow beda usuwac mp3 z chmurek. Ktos pisze padnie CI system odpalasz to samo z innego kompa. Czy to duza roznica jak ktos ma dwa komputery w domu i w czasie gdy mu sie pospuje jeden korzysta z drugiego??? przeciez dane moze sobie podpiac a w miedzy czasie postawic system od nowa??? czy tylko dla tej wygody warto jest oddawac swoja prywatnosc???
                                        • avatar
                                         Konto usunięte
                                         0
                                         nie wiem dlaczego jest pogrubione:) system wszedzie . ok ja sie zapytam kto w cafejce internetowej zrobi przelew bankowy??
                                         • avatar
                                          empty
                                          0
                                          Nie ma nic bardziej wkurzającego jak wciskanie nam czegoś co zupełnie nam nie jest potrzebne, po za tym nie wyobrażam sobie jak by to miało wyglądać w Polsce?! Pewnie głównym celem jest to żeby mieć dostęp do plików użytkowników i żeby dużo kasy jeszcze im za to płacić ja nigdy się nie dam przekonać...
                                          • avatar
                                           arekdbz
                                           0
                                           YYY, nie. Może za 10-15 lat, kiedy szybki internet będzie dostępny nawet na bezludnych wyspach i będzie bardzo tani. Ale i tak mi się to nie podoba, ponieważ to kolejne ułatwienie kontroli obywateli.