Internet

Wiemy, które sklepy internetowe ładują się najszybciej

przeczytasz w 2 min.

OLX najbardziej przyspieszył w 2020 roku, ale to nie jemu należy się miano najszybciej ładującej się platformy e-commerce w Polsce. Komu więc?

Który sklep internetowy ładuje się najszybciej?

Czas ładowania się strony można mierzyć według dwóch parametrów: First Visual Change (FVC) oznacza moment, w którym strona jest już użyteczna, ale nie wszystkie elementy są już wczytane. Z kolei Last Visual Change (LVC) oznacza w pełni załadowaną stronę. W tej pierwszej kategorii zwycięzcą – z wynikiem 0,3 sekundy – jest BonPrix. Pod tym drugim względem zaś najszybciej w pełni ładującym się sklepem jest RTV Euro AGD – na załadowanie wszystkich elementów potrzebuje jedynie 1,8 sekundy. 

A kogo mamy po drugiej stronie? Spośród 18 przebadanych platform najgorzej pod względem FVC wypadł Empik (osiągnął wynik 1,4 sekundy). W kategorii LVC natomiast najwolniejszy okazał się x-kom (z rezultatem 11,3 sekundy) – ten ostatni zresztą zaliczył największe spowolnienie w ciągu ostatniego roku (w 2019 na załadowanie wszystkich elementów potrzebował jedynie 2,2 sekundy). Tak jak już wspomniałem we wstępie, największe przyspieszenie z kolei odnotował OLX – z 5,5 do 3,1 sekundy. 

Najszybsze sklepy internetowe w Polsce – infografika

Wszystkie liczby podane w tym tekście pochodzą z badania przeprowadzonego przez spółkę Hostersi, w ramach którego przeprowadzono ponad 9000 pomiarów. Poniżej możesz zobaczyć pełne podsumowanie w formie infografiki: 

sklepy szybkość infografika

Dlaczego to ma znaczenie?

Mogłoby się wydawać, że w przypadku sklepów internetowych to zupełnie inne kwestie mają znaczenie – dostępność towarów, niskie ceny, atrakcyjne warunki sprzedaży, elastyczne formy dostawy, przejrzysty regulamin czy dobrze działająca wyszukiwarka. I oczywiście faktycznie tak jest, ale z drugiej strony warto być świadomym statystyk, według których ładowanie strony dłuższe niż 4 sekundy zwiększa prawdopodobieństwo jej wyłączenia przez użytkownika o 25%. Mało tego – badanie przeprowadzone przez Akamai wykazało, że ponad połowa internautów oczekuje ładowania strony w czasie krótszym niż 3 sekundy. 

Z tego samego badania wynika, że trzech na czterech klientów, którzy doświadczyli problemów z wydajnością strony, prawie nigdy na nią nie wraca. Około 44% z nich nie omieszka też wspomnieć o tym swoim znajomym, proszącym ich o opinię na temat tego lub innego sklepu internetowego. 

Źródło: Hostersi, informacja własna

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  21
  1. Grafika jest mega nieczytelna, lepiej by to pokazali w formie tabeli zamiast takie dziubdziolenie drobnym druczkiem.
  2. Doskonale widać to "przyspieszenie" - allegro wczytuje się 2x dłużej, a mediaexpert ponad 3x dłużej. Nie wiem tylko czemu x-kom.pl niby wczytuje się 12 sekund, u mnie są to 3s dla strony głównej i jakieś 2s dla listy produktów. Czasem tylko przy filtrowaniu coś przymuli i trzeba nawet 10s czekać. Ale faktem jest, że stary x-kom z prostym wyglądem chodził o niebo lepiej a filtrowanie było natychmiastowe. Ale cóż, teraz taka moda na eleganckie strony, gdzie każda wygląda tak samo i chodzi równie źle, a potem wmawia się ludziom, że potrzebują 5G albo światłowodu 1Gbps żeby w ogóle móc onet wczytać.
  • avatar
   KENJI512
   11
   Biały mikrotekst na żółtym słupku, moje oczy odmawiają.
   • avatar
    pongo
    4
    Zróbcie artykuł na temat który papier toaletowy jest najbardziej opłacalny.
    • avatar
     kitamo
     3
     Dajcie te grafiki w jeszcze nizszej rozdzielczosci zeby sie strona szybciej ładowała.
     • avatar
      zack24
      3
      Otwórz grafikę w nowym oknie i powiększ - zadziałało i mogłem przeczytać.
      Zestawienie nie zmieni moich preferencji. Będę kupował tam gdzie taniej i dobre warunki zwrotów czy reklamacji.
      • avatar
       greghostor
       1
       Sokół by miał problem to zobaczyć
       • avatar
        sn00p
        1
        Jak dla mnie to strony mogą się ładować nawet 5 minut. Ważne by była tam chociaż jedna ciekawa promocja. Z własnego doświadczenia wiem że googlowanie produktu wynajduje zawsze lepsze okazje niż sklep do którego trafiłem z reklamy.
        • avatar
         hovzi
         1
         Co to za artykuł i na co komu jest potrzebny to nie mam pojęcia XD
         • avatar
          Ahura
          0
          sponsorka żeby promować gówno sklepiki ^^