Ciekawostki

Absurd! Komisja Europejska uderza w jeden z głównych filarów kryptowalut

przeczytasz w 1 min.

Kryptowaluty już nie będą anonimowe? To bardzo możliwe, bo Komisja Europejska, przegłosowała kontrowersyjne prawo, które może podważyć sens istnienia wirtualnych walut.

Jedną z głównych zalet kryptowalut jest anonimowość transakcji. Oznacza to, ze postronne osoby nie mogą się dowiedzieć kto i komu przelewa wirtualne środki. Niedługo sytuacja może ulec zmianie, bo Komisja Europejska przegłosowała kontrowersyjne prawo dotyczące transferów kryptowalutami.

Komisja Europejska nie chce anonimowości kryptowalut

Zgodnie z nowym prawem, giełdy kryptowalut, a nawet posiadacze zwykłych portfeli, muszą uzyskiwać, przechowywać i przekazywać informacje o osobach zaangażowanych w transfery wirtualnymi walutami. Pomysłodawcy argumentują, że nowe regulacje ułatwią identyfikowanie i zgłaszanie podejrzanych transakcji i ewentualne "zamrażanie" cyfrowych zasobów.

Początkowo prawo miało dotyczyć transakcji przekraczających wartość 1000 euro, ale ostatecznie zasada została zniesiona (argumentowano to możliwością łatwego ominięcia zasad poprzez tworzenie dużej liczby przelewów na małe kwoty).

Dodatkowo nowe prawo zakłada utworzenie unijnej listy dostawców usług kryptograficznych wysokiego ryzyka lub niezgodnych z przepisami.

Kryptowaluty

Cios w jeden z filarów kryptowalut. Kurs Bitcoina mocno w dół

Obecnie kraje Unii Europejskiej prowadzą ustalenia na temat ostatecznej wersji ustawy. Nie jest jednak tajemnicą, że będzie ona ograniczała anonimowość, a więc jeden z głównych filarów kryptowalut. Chodzi o zmniejszenie przestępczości, która często jest finansowana właśnie wirtualnymi walutami. Z drugiej strony takie prawo może poważnie wpłynąć na sens posługiwania się wirtualnymi środkami i uderzyć w zwykłych obywateli.

Już teraz eksperci bardzo krytykują nowy pomysł. Giełda kryptowalut Coinbase (która czerpie zysk z obrotu kryptowalutami) ostrzegła, że nowe prawo niejako wprowadza system nadzoru, który tłumi innowacje wprowadzane przez technologię wirtualnych walut.

Kurs Bitcoin
W ostatnich dniach kurs Bitcoina spadł aż o 15% (wykres: tradingview)

Na nowe prawo zareagował też rynek. Kurs Bitcoina od przegłosowania nowego prawa poszybował w dół z 47 tys dolarów do 40 tys dolarów (mówimy zatem o spadku o 15% w kilkanaście dni!).

Jakie będą dalsze efekty kontrowersyjnego prawa? Cóż, czas pokaże...

Źródło: Forbes

Komentarze

52
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  34
  Autor pisze „Absurd!”, ja piszę CUDO!. To ta cała „anonimowość” jest w kryptowalutach kontrowersyjna.
  • avatar
   K8v8M
   24
   I bardzo dobrze, choć tak naprawdę kryptowaluty powinny być całkowicie zakazane. W przytłaczającej większości przypadków służą działaniom przestępczym, machlojkom finansowym, szkodliwej spekulacji, zużywają przy tym ogromne ilości zasobów. To rak.
   • avatar
    mariusz_k
    21
    Zaorać te krypowaluty w pizdu!
    • avatar
     Kenjiro
     9
     Ależ autor pisze bzdury. Zdanie "Jedną z głównych zalet kryptowalut jest anonimowość transakcji" jest mocną nieprawdą, tylko nieliczne z kryptowalut zapewniają anonimowość transakcji, jak np. Monero, największe jak Bitcoin czy Ethereum mają pełną jawność transakcji.

     PS. Do tego autor chyba nie zrozumiał swojego wcześniejszego akapitu, bo brak anonimowości na giełdach kryptowalut nijak się ma do anonimowości kryptowalut jako takich. To tak jakby istniejący obowiązek zachowania wystawionych faktur gotówkowych wpływał na anonimowość obrotu gotówkowego...
     • avatar
      janex2
      7
      Może chociaż w środowisko przy okazji trochę zyska ;)
      • avatar
       Revenant
       6
       Absurd? Bardzo dobrze. Popieram.
       Koniec prania brudnych pieniędzy i unikania opodatkowania. :)
       • avatar
        -SnR3-
        6
        A co w tym nowego? Wiekszosc gield crypto od dawna ma swoje KYC (know your customer) I Bez tego czlowiek jest bardzo ograniczony w tym co moze robic
        • avatar
         -SnR3-
         6
         No I bardzo dobrze. Powinno to wplynac pozytywnie na ceny, uspokoic inwestorow, odseparowac szemrane tranzakcje
         • avatar
          pablo11
          5
          Kryptowaluty nigdy nie były do końca anonimowy. Każdy token jest przecież podpisany i w sieci znana jest historia transakcji... Anonimowe teoretycznie są protfele, ale większość portfeli trzymane jest na giełdach, które mają dane ich włascicieli...
          A o tym, że Kryptowaluty, będą ubijane przez zachodnie rządy, było się można domyślić już jakiś czas temu. Przecież Rosjanie je skupowali po rozpoczęciu wojny, by móc nadal robić przelewy...
          • avatar
           theng
           4
           I bardzo dobrze. Może to pozwoli ograniczyć handel ludźmi opłacany kryptowalutami. Ja bym zdelegalizował ten twór.
           • avatar
            Solarsend
            4
            Dlaczego piszecie, że to absurd?!? Przecież to bardzo dobry krok! Zamiast się cieszyć, że wreszcie ktoś zaczyna z tym robić porządek to piszecie, że to absurd.... no massakra jakaś przecież... Dostałem kiedyś maila od jakiegoś gnoja który jakimś cudem wykradł hasło do logowania do win i zażądał ode mnie płatności w krypto. Co za kretyński artykuł...
            • avatar
             Janisz
             2
             Tak - to jest główna zaleta - dla bandytów, szantażystów, złodziei, handlarzy prochami, ludźmi, organami, lewą bronią i pralni pieniędzy. I BARDZO DOBRZE że te biurwy się w końcu za coś POZYTECZNEGO (dla odmiany) wzięły... Ten szit w zasadzie powinien być w ogóle zakazany a dokonywanie transakcji ścigane.
             • avatar
              kombajn
              2
              Żadko mi się zdaża pochwalić prawo wprowadzające nadzór ale w tym wypadku jestem całkowicie za! Utopiści i starzy korwinowcy zaraz na mnie psy powieszą ale uważam że to doskonała informacja.
              • avatar
               Konto usunięte
               -1
               jednak władze muszą (bo się uduszą) mieć kontrolę nad przepływem kapitału. znowu wróci wożenie w walizkach diamentów i innych kamieni szlachetnych.
               anonimowość to nie tylko ukrywanie się przestępców. zresztą oni i tak ominą jawność kryptowalut. anonimowość to przede wszystkim obrona przed różnymi dziwacznymi opłatami wymyślanymi przez rządy różnych państw.
               • avatar
                Tu_Szczecin
                -1
                Jedna jedyna sensowna decyzja UE! Z tej "innowacji" korzystają przestępcy, w tym ci najgroźniejsi, i garsteczka zidiociałych snobów. Nie używam takich rzeczy i nie polecam ich.
                • avatar
                 piterk2006
                 -2
                 No tak. Bo przecież monitorowanie każdego przelewu w banku powstrzymało terroryzm. I teraz monitorowanie przelewu krypto powstrzyma go jeszcze bardziej. Ech... Wczoraj info o centralnym systemie rozpoznawania twarzy pomimo tego, że rok temu sami zabronili rozwijania takich systemów, a teraz to...
                 • avatar
                  Trim23
                  -2
                  Co to za akt prawny? Nie ma nazwy ani linku do niego. Od kiedy będzie obowiązywać?
                  • avatar
                   Mavis
                   -4
                   A niech będzie w pełni śledzony, może w końcu US zacznie akceptować i nie ciągać się po sądach ludzi którzy kupili koparki i wrzucili je w koszty uzyskania przychodu z kryptowalut.
                   • avatar
                    xxx.514
                    -6
                    Coś z w stylu "Masz samochód? Masz jeździć bez kół"
                    • avatar
                     anemusek
                     -8
                     Pomijając całkowicie ocenę samych kryptowalut to putinizacja
                     UE następuje zastraszająco szybko. Centralna baza danych o obywatelach, obowiązek instalowania czegoś w rodzaju pegazusa na smartfonach sprzedawanych w UE, prawo o rynku cyfrowym wprowadzające cenzurę i blokowanie LEGALNYCH ale nieprawomyślnych treści bez sądu, teraz kwestia kryptowalut itd. it. UE w swoim totalitaryzmie zawstydziła Chiny.
                     • avatar
                      BariGT
                      -9
                      To jest tak kiedy banda ignoarantow, ktorzy nie umieja sobie podpiac myszki bierze sie sie za regulacje internetow XD
                      • avatar
                       Tiko83
                       -11
                       Hahahahahahahahaha!
                       • avatar
                        michael85
                        -18
                        Dodajmy że faszystowsko-komunistyczna KE. Ta sama faszystowsko-komunistyczna KE nie chce ujawnić treści maili i umów podpisanych z Pfizerem który już w przeszłości miał procesy za korumpowanie polityków. Wnioski nasuwają się same. A przejrzystość ma być tylko w jedną, wiadomą stronę - oni nas ale nie my ich! Tak działa MAFIA!
                        • avatar
                         OpusDei
                         -20
                         Proszę sobie przeczytać lub video obejrzeć.
                         Przemowa Klausa Schwanz'a o projekcie „czwarta rewolucja przemysłowa”.

                         https://www.thelastamericanvagabond.com/while-you-were-distracted-by-will-smith-the-international-elite-met-at-the-world-government-summit/

                         Przeczytajcie co on pierydoli. własnym oczom i uszom też nie uwierzycie?
                         ..cyfrowy nadzór jest wszechobecny
                         ..wykorzystuje technologię cyfrową ..jak Internet Rzeczy, Internet Ciał, Internet Ludzi i Internet Zmysłów, będzie zasilany przez technologię 5G i 6G.
                         4IR będzie do centralnego planowania i odgórnej kontroli. Celem jest śledzenie społeczeństwa, w którym wszystkie transakcje są rejestrowane, każda osoba ma cyfrowy identyfikator, który można śledzić, a malkontenci społecznościowi są blokowani ze społeczeństwa za pomocą społecznej oceny kredytowej."

                         Przecież to jest świat, w którym nie da się żyć -bo to na pewno nie jest życie.
                         Zaraz będzie też liczne bydło twierdzić, że świetnie wszystko jest komu się nie podoba to głupi i zacofany i pewnie sens szczepień preparatami z doopy neguje.

                         Gdzie jest Anonymous?
                         • avatar
                          qrek1
                          0
                          Ja tam nie widzę żadnego mocno w dół....