Laptopy

Laptop do pracy nie wystarczy. Praca zdalna nie będzie tania

przeczytasz w 1 min.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w przepisach dotyczące stanowisk pracy. Laptop od pracodawcy nie wystarczy.  

Ministerwso Rodziny zaproponowało zmiany w przepisach dotyczących pracy na stanowiskach pracy wyposażonych w laptopy.Wykorzystywanie ich także w pracy zdalnej będzie wymagało podstawek oraz dodatkowego monitora.

Proponowane zmiany na stanowiskach pracy

Opublikowany w dniu dzisiejszym projekt zmian dotyczy rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Obecnie nie jest ono stosowane dla systemów przenośnych, czyli coraz powszechniej wykorzystywanych laptopów. 

Propozycja nowelizacji usuwa z rozporządzenia następujący fragment: 

systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy

W ten sposób rozporządzenie stanie się obowiązujące dla stanowisk pracy wyposażonych w komputery przenośne, tablety itd. Dotyczy też pracy wykonywanej zdalenie. 

Wyposażenie stanowiska pracy z laptopem

Pracodawca, który przez co najmniej połowę czasu pracy wymaga od nas wykorzystania laptopa musi zapewnić nam nie tylko to urządzenie. Potrzebujemy też: 

 • monitora 
 • podstawki pod laptopa 
 • klawiatury 
 • myszy. 

Jest to istotna zmiana, ponieważ dotychczas pracodawcy zobowiązani byli tylko do dostarczenia laptopa, myszy i klawiatury.  

Powody zmian w przepisach

Ministerstwo Rodziny pomysł zmiany w przepisach powszechnym wykorzystaniem laptopów w pracach biurowych.  Ich celem jest zagwarantowanie pracownikom wyposażenia pozwalającego na umieszczanie monitora na wysokości oczu. 

Dotychczas jest to zaniedbywane, szczególnie w przypadkach pracy zdalnej. Wymóg dostarczenie podstawek oraz dodatkowego monitora nałożony na pracodawcę ma ograniczyć występowanie zespołu widzenia komputerowego (CSV) oraz dolegliwości ze strony układu mięśniowo - szkieletowego. 

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  4
  Angielski skrót tego schorzenia to CVS (Computer Vision Syndrom). Ale widać autor już ma ten syndrom i wszędzie widzi tylko odniesienia do komputerów. ;) CSV - Comma Separated Values files.
  • avatar
   oreonoreon
   3
   SKoro to praca w domu, to po co ograniczać się do urządzenia mobilnego? Nie lepiej normalny komputer mieć? Laptop to jednorazówka.
   • avatar
    Dexterr
    1
    Nie rozumiem tej sensacji, dodatkowy monitor do laptopa i podstawkę do niego miałem już w biurze. Przechodząc aa 100% pracy zdalnej zabrałem te rzeczy do domu. A nawet jak by pracodawca miał kupić to zwykły monitor 500 i podstawka 100, przy dzisiejszych cenach wszystkiego nie są to żadne pieniądze dla pracodawcy.
    W dzisiejszych czasach w auchan tyle można wydać na niecały wózek zakupów i to bez szaleństw...
    • avatar
     yureek
     1
     monitor to pikuś, podajcie wytyczne odnośnie bhp, wysokość krzesła, oparcie, lumeny na biurku, to jest dopiero komuna, w ministerstwach pisu pracują ludzie rodem z PRL'u...
     • avatar
      zack24
      1
      Regulacje i normalizowanie wszystkiego. A jak masz swoją działalność i pracujesz w domu, to możesz sobie siedzieć jak chcesz i przy czym chcesz.
      • avatar
       KENJI512
       -4
       Oni w tym ministerstwie to chyba nie wiedzą, że laptopy mają monitory xD

       I żeby też każdy kto pracuje zdalnie chciał taki monitor... niektórzy nie mają miejsca lub nie chcą sobie nim zagracać przestrzeni.