Bezpieczeństwo

LastPass: usługa zabezpieczająca hasła została zhakowana

przeczytasz w 1 min.

Dzisiaj nikt nie może powiedzieć, że jest całkowicie zabezpieczony przed cyberatakami – nawet firmy, które oferują zabezpieczające przed nimi usługi.

LastPass

Dzisiaj nikt nie może powiedzieć, że jest całkowicie zabezpieczony przed cyberatakami – nawet firmy, które oferują zabezpieczające przed nimi usługi. W ubiegłym tygodniu doszło do włamania w Kaspersky Lab, a teraz cyberprzestępcy dali się we znaki LastPass – firmie, która zajmuje się zabezpieczaniem naszych haseł.

LastPass to usługa, która działa jako przechowalnia ważnych haseł do serwisów internetowych. Zasada jest prosta: użytkownik, zakładając konto wymyśla jedno hasło, które strzeże dostępu do wszystkich pozostałych. Dzięki temu musi zapamiętać tylko to jedno, zwiększając – przynajmniej w teorii – bezpieczeństwo swoich danych.

W teorii, bo tak łakomemu kąskowi nie mogli oprzeć się cyberprzestępcy. W miniony weekend udało się im włamać na serwery LastPass i jak informują właściciele usługi: „adresy e-mail, hasła i kody uwierzytelniające zostały naruszone”.

Usługa wykorzystuje jednak bardzo silne szyfrowanie, co oznacza, że dane użytkowników są raczej bezpieczne. Cyberprzestępcy będą musieli poświęcić sporo czasu i energii, aby złamać te zabezpieczenia. Do tego czasu wszyscy użytkownicy LastPass powinni zmienić swoje hasła główne. Jak najszybciej, oczywiście.

Tego typu wiadomości nigdy nie są przyjemne, dobrze jednak widzieć, że LastPass szybko powiadomiło swoich użytkowników o włamaniu i że stosowane przez firmę szyfrowanie najpewniej dają nam trochę dodatkowego czasu na zmianę hasła. Do tego ostatniego zresztą gorąco zachęcamy.

Źródło: BGR

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sebastianzola
  3
  Ja mam wszystkie loginy oraz hasła w głowie nawet te bankowe. Papier można zgubić a zapisywać hasła w komputerze lub korzystać z powyższych usług jest niebezpieczne. Można zapisywać hasła na papierze jednakże można je zaszyfrować tzn. jest hasło Nemo19as5. Zapisujemy je w postaci memo19as4( i mamy oto mały szyfr ) :)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   A ja głupi niepostępowy użytkownik używam KeePass z plikiem na dysku i leję na hackowanie lastpassa
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A ja tam nie zmieniam tego hasła - LastPass dodał nowe zabezpieczenie - potwierdzenie miejsca logowania przez email ;>
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "Zasada jest prosta: użytkownik, zakładając konto wymyśla jedno hasło, które strzeże dostępu do wszystkich pozostałych."

     1 centralny kod dostępu zamiast wielu ma podnieść bezpieczeństwo?