Telewizory

Telewizory miniLED - LG i Samsung mają je w swoich planach

przeczytasz w 2 min.

Zarówno Samsung, jak i LG planują już w przyszłym roku wprowadzić do sprzedaży telewizory miniLED. Jeden producent na większą skalę, drugi na znacznie mniejszą.

Telewizory miniLED w (najbliższych) planach LG i Samsunga

Po LG spodziewamy się nowej generacji OLED-ów, a po Samsungu – OLED-ów z kropkami kwantowymi. Wygląda jednak na to, że obaj południowokoreańscy giganci planują na przyszły rok wprowadzenie telewizorów z technologią miniLED, które będą najprawdopodobniej jednymi z topowych modelów. 

W technologii miniLED widzi się poważną kandydatkę do kolejnej rewolucji na rynku telewizorów – na miarę wspomnianych już OLED-ów i kropek kwantowych. Przyszłoroczne telewizory Samsunga i LG nie będą jednak pierwszymi, które ją wykorzystają. W styczniu mieliśmy okazję przetestować TCL X10 – pierwsze na świecie urządzenie tego rodzaju – i zdecydowanie podobało nam się to, co zobaczyliśmy. 

TCL X10
TCL X10 – pierwszy telewizor miniLED na rynku. 

Co to jest miniLED? Lepsze od „zwykłego” LED, ale czy lepsze od OLED?

Na czym w ogóle polega technologia miniLED? Jest to rozwinięcie koncepcji zaproponowanej przy okazji LCD-ków – z tą różnicą, że LED-owe chipy podświetlające ekran są zdecydowanie mniejsze (mają około 100-200 mikrometrów, a nie 300 mikrometrów, jak w przypadku tradycyjnych konstrukcji – i to tych lepszych, nie krawędziowych). To pozwala na swego rodzaju podzielenie panelu na więcej stref i tym samym osiągnięcie znacznie wyższego kontrastu – zbliżonego do tego oferowanego przez OLED-y. Z drugiej strony jest to rozwiązanie znacznie tańsze od tych ostatnich. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by technologia miniLED była wykorzystywana równocześnie z NanoCell czy Quantum Dot – tak zresztą wyglądało to już w przypadku TCL X10. Można się więc spodziewać, że LG i Samsung połączą te rozwiązania, aby zapewnić nie tylko wysoki kontrast, ale też żywe i wiernie odwzorowane kolory. 

miniLED info
Przykładowa konstrukcja miniLED z kropkami kwantowymi (od TCL).

Z nieoficjalnych źródeł – przedstawiony przez THE ELEC – wynika, że Samsung zaoferuje w przyszłym roku 55-, 65-, 75- i 85-calowe telewizory miniLED, a LG planuje jedynie „eksperyment” w postaci 70-calowego modelu. Ten drugi wciąż chce bowiem najmocniej koncentrować się na urządzeniach z panelami OLED. 

Źródło: HDTVtest, Gizmochina, THE ELEC, informacja własna. Foto na wejście: TCL

Czytaj dalej o telewizorach: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mordgird
  3
  Ale moment, przecież OLED/QLED i kropki kwantowe też nimały dawać IDEALne odwzorowanie kontrakstu, czerni , kolorów i dynamiki, HDR10/HDR20. HDR1Melon!!....jak czerń ma być jeszcze czarniejsza albo kontrast bardziej kontrastowy, albo kolor bardziej naturalny. Kolejna marketingowa szpulka do nawijania ludzi wookol palca...a jak już ten biedny człowiek wdepnie do tego sklepu żeby na żywca zobaczyć to cudo, to oniemieje z zachwytu jaką piękna animacje mu puscili, z jeszcze bardziej jaskrawymi kolorami , ktore po za kupie i tak zredukujemy bo inaczej wyjdziemy z bólem głowy i zmeczeniem oczu. Wszytkie TV lataja na Ad Mode w sklepach, potem i tak mało kto tego używa. Raz się już zapytałem, gdzie jest jakikolwiek test porównawczy kilku marek i ich technologii, postawionych obok siebie z tym samym materiałem video. Pozdrawiam
  • avatar
   gormar
   2
   Ja chciałem zauważyć, że to mikroLED ma być następcą OLED. miniLED to bardziej dopieszczone podświetlanie strefowe.