Telewizory

LG wbija ostatni gwóźdź do trumny plazmowych TV

przeczytasz w 1 min.

„Chcieliśmy utrzymać ten sektor tak długo jak tylko mogliśmy”. Dłużej się jednak nie dało.

LG TV plazmowy

Telewizory plazmowe wciąż mają swoich zwolenników, którzy twierdzą, że to one właśnie oferują najlepszą możliwą jakość obrazu. Jednak ze względu na między innymi nieopłacalną produkcję, większe zużycie energii, duże gabaryty oraz ograniczenia techniczne musiały uznać wyższość LCD. 

Panasonic dawno już się wycofał, a Samsung oficjalnie zakończy swoja przygodę z plazmami 30 listopada bieżącego roku. Agencja Reuters poinformowała, że firma LG postanowiła (a ściślej rzecz ujmując – została do tego zmuszona) wbić ostatni gwóźdź do trumny, w której spoczywa ta technologia – oto, niestety, koniec pewnej ery.

LG wytrzymało najdłużej – jako ostatni wielki gracz definitywnie zrezygnowało z dalszej produkcji telewizorów plazmowych. Jak zapewnił rzecznik firmy, Ken Hong – „chcieliśmy utrzymać ten sektor tak długo jak tylko mogliśmy”

Firma LG, która produkuje swoje własne panele plazmowe nie ukrywa jednak, że ani tworzenie takich telewizorów nie przynosi już zysków, ani nawet nie ma popytu na tego typu ekrany ze strony innych firm. Decyzja zatem inna być po prostu nie mogła.

LG – podobnie jak Samsung – skoncentruje się zatem teraz wyłącznie na panelach LED oraz OLED. Szczególnie ta ostatnia technologia może się w przyszłości opłacić – tym bardziej, że opracowano już odpowiednie rozwiązania umożliwiające zmniejszenie kosztów produkcji.

A co z plazmami? Wygląda na to, że musimy się z nimi oficjalnie pożegnać. Jeśli więc planujecie zakup takiego telewizora, powinniście się pospieszyć – być może okres świąteczny będzie dobrą okazją. Nie znacie bowiem dnia ani godziny.

Źródło: Reuters, Engadget

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  freyu77
  20
  Szkoda, szkoda. Nadzieja w OLED.
  • avatar
   duzers
   10
   Przecież OLED miał być o wiele tańszy w produkcji niż LCD, a oni ciągle bredzą coś o znalezieniu sposobu na obniżenie wysokich kosztów produkcji tychże tanich OLEDów.
   • avatar
    ShFil
    3
    W końcu trzeba jakoś sprzedać te zalegające led'y.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Ja mam plazmę Panasonica, i to nie jakaś mega super hi end, ale P42S10E i...bije na głowę jakością obrazu i podświetleniem wiele dzisiejszych tv. Jedyne czego mi w niej brakuje to brak 3d
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      OLED jest jeszcze dość drogi ale z czasem będzie taniał, to technologia przyszłości, choć plazma miała lepszą jakość niż zwykly LED. Rzeczywiście na święta LG z plazmą możę być tańsze i zastanawiam się nad kupnem bo LG jako jedyne miało najlepsze plazmy.
      • avatar
       Łukaszek
       -1
       A co z prawdziwą czernią?
       Mam dosyć nowoczesny z końcówki 2013r. tv i czarny w nim to siwy. Czy w oledach ten defekt jest wyeliminowany jak w plazmach?
       • avatar
        Konto usunięte
        -8
        Całkiem ładna dziewczyna, chociaż za chuda. Mam nadzieję, że LG również do jej trumny ostatniego gwóździa nie wbije i będzie jej m.in. dobrze płacił.
        • avatar
         Franz
         0
         Większe zużycie energii - to nieistotny powód,
         nieopłacalna produkcja - z jakiego powodu?? przecież mogli podnieść ceny plazm skoro za LCD biorą takią wielką kasę!!,
         duże gabaryty - bzdura, wielkość plazm jest identyczna jak LCD, tylko trochę grubsze są, ale to znowu nieistotna cecha - kogo obchodzi czy TV jest o 1-2 cm grubszy,
         ograbiczenia techniczne - jakie??, czy istniały ograniczenia powodujące, że plazmy były gorsze od LCD - nie sądzę.