Internet

Linkowanie do pirackich treści jest OK

z dnia 08-04-2016
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Bo nie udostępniamy tych treści, tylko pomagamy je odnaleźć. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Udostępnianie nielegalnych treści w Internecie jest wedle obowiązującego prawa poważnym jego naruszeniem. Pomaganie w takim udostępnianiu jest jednak zupełnie w porządku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wklejanie linków prowadzących do plików chronionych prawem autorskim nie jest ani przestępstwem, ani nawet wykroczeniem. 

„Hiperłącza, które prowadzą, nawet pośrednio, do utworów chronionych prawem autorskim nie są publicznym »udostępnianiem«, jeżeli już wcześniej były one dostępne na innej stronie internetowej, lecz służą one wyłącznie ułatwieniu dojścia do nich” – czytamy w oświadczeniu rzecznika generalnego.

Obowiązujące na terenie Unii Europejskiej prawo autorskie zabrania zaś wyłącznie „publicznego udostępniania utworów” właśnie. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale z opinii wynika, że prawdopodobnie zostanie on utrzymany. Czy, według was, słusznie?

Źródło: Engadget, Reuters

Komentarze

17
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Logiczne. Tak jak o wskazanie drzwi do banku nie jest traktowane jako współudział w napadzie.
 • avatar
  I słusznie. Dlaczego osoby, które podsyłają linki miałyby być karane za to, że ktoś udostępni plik?
 • avatar
  Mała uwaga co do treści artykułu: Trybunał nie orzekł, bo jeszcze nie przystąpił do orzekania w tej konkretnej sprawie. Została jedynie zaprezentowana opinia rzecznika generalnego Trybunału - najczęściej Trybunał orzeka zgodnie z nią, ale nie nie jest to regułą i orzeczenia odwrotne do jej treści do czasu do czasu się zdarzają. Trzeba poczekać do oficjalnego wyroku, miejmy nadzieję, że zgodnego z wstępną opinią.
 • avatar
  To w takim razie nie rozumiem afery z np. "The Pirate Bay". Wychodzi więc na to, że wszystkie strony torrentowe są w 100% legalne. Nie udostępniają przecież pirackich treści, a jedynie małe pliczki torrent, które zawierają swego rodzaju link do treści.
  Zaloguj się
 • avatar
  Z drugiej strony w prawie karnym i prawie wykroczeń istnieje pojęcie pomocnictwa, pod które dość łatwo "podawanie dalej" linku do spiraconego zasobu można podciągnąć...
  Zaloguj się
 • avatar
  oj to dobrze że nie obowiązuje jeszcze umowa UE - USA bo jak zacznie to będzie już zbrodnia zagrożona wieloletnim więzieniem i miliardowymi karami...
 • avatar
  Niczego nie orzekł , nie wprowadzajcie ludzi w błąd
 • avatar
  Legalne ale nie Ok.
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  .