Oprogramowanie

Linus Torvalds: mocne słowa krytyki pod adresem firmy NVIDIA

przeczytasz w 3 min.

Torvalds słynie z ciętego języka

Linus Torvalds - twórca jądra Linux znany jest ze swojego ciętego języka i mówienia tego co myśli oraz czynienia licznych uszczypliwości w stronę tego co uważa za złe. Nie inaczej było również podczas wykładu w Aalto Center for Entrepreneurship w Otaniemi w Finlandii, gdzie z ust Torvaldsa padły mocne słowa pod adresem NVIDIA.

Linus Torvalds ma już na koncie ostre słowa zarówno pod adresem twórców Linuksowych dystrybucji jak chociażby Marka Shuttlewortha i jego fundacji Canonical za dystrybucję Ubuntu czy też twórców środowisk graficznych jak KDE w wersji 4.0 po którym Torvalds zaczął korzystać z Gnome 2.X, które po wydaniu nowej wersji 3.0 również mocno skrytykował i przeniósł się na środowisko Xfce.

Linus nie ograniczał się również przy krytyce innych firm i osób niezwiązanych bezpośrednio z GNU/Linux i Open Source jak chociażby Apple i Steve Jobs. Jednak zdarzają się sytuacje zgoła odmienne jak pochlebne wypowiedzi n.in. o systemie Google Chrome OS.

Linus Torvald twórca jądro linux
Linus Torvalds twórca jądra Linux

Linus po prawie godzinnym wykładzie odpowiadał na zadawane przez słuchaczy pytania, na jedno z nich udzielił kontrowersyjnej odpowiedzi. Jedna ze studentek pokrótce opowiedziała swoją przygodę związaną z użytkowaniem notebooka wyposażonego zarówno w dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce jak i zintegrowany w procesorze Intela układ graficzny. Używany przez nią laptop pracował z system GNU/Linux jednak nie mogła ona komfortowo na nim pracować ponieważ obsługa technologii sprawiała ogromne, prawie nie do przebrnięcia problemy, a sama NVIDIA odmówiła zapewnienia obsługi technicznej.

Technologia Optimus od dawna sprawia wiele trudności posiadaczom Linuksa, którzy muszą do przełączenia się pomiędzy zintegrowanym układem graficznym a dedykowaną kartą wykorzystywać otwarte oprogramowanie Bumblebee, które jednak nie zapewnia takich możliwości jak własnościowa technologia i nie działa w pełni stabilnie.

wygląd sterowniki graficzne NVIDIA ForceWare Linux x server settings

NVIDIA jednak do dnia dzisiejszego nie udostępniła swoich własnościowych sterowników dla technologii Optimus dla Linuksa, ani nawet nie wspierała twórców Bumblebee w tworzeniu otwartej implementacji, nie udostępniając im nawet podstawowej dokumentacji.

Co prawda podczas Ubuntu Developer Summit 2012 padły stwierdzenia, że Optimus jest obecnie największą bolączką Linuksa, a NVIDIA przy okazji opracowania technologi łączenia układów Tegra, GeForce i Quadro może udostępnić sterowniki również dla Linuksa.

linus torvalds wykad

Wracając jednak do tematu wykładu, na opowiedzianą historie jednej ze studentek, Linus odpowiedział, że firma NVIDIA jest najgorszą firmą z jaką systemy Linuksowe miały do czynienia. Stwierdził również, że NVIDIA w żaden sposób nie chce obsługiwać tego systemu, a jest to o tyle dziwne, że NVIDIA projektuje układy Tegra współpracujące właśnie z Androidem, który jest jednym z Linuksów.


Cały wykład Linusa, właściwa część o NVIDIA rozpoczyna się od 48 minuty

Torvalds dodał, że jest szczęśliwy mogąc publicznie podać elementy zapalne i ich problemy, mimo wszystko uważa, że NVIDIA raczej przejdzie obok tej sprawy do porządku dziennego, nie robiąc praktycznie nic dla sterowników open source dla Linuksa i nie udostępniając własnościowych sterowników dla Optimus.

Na koniec Linus Torvalds zwrócił się w kierunku jednej z kamer i wyraźnie pod wpływem dużych emocji wypowiedział po angielsku niecenzuralny zwrot "Fu*k you NVIDIA", pokazując chwilę później do kamery środkowy palec.

linus torvalds wykład słowa nvidia fu you gest środkowy palec

Po chwili Torvalds dodał, że inni producenci nie są doskonali, ale kiedy zachodzi taka konieczność i trzeba coś zrobić stają na wysokości zadania. Według nieco NVIDIA nie jest regułą a raczej jedynie wyjątkiem od reguły.

Tak mocne słowa nie padły już dawno pod adresem NVIDIA, może wywołana burza przez Torvaldsa podziała mobilizująco na firmę która niedawno dołączyła właśnie do fundacji Linuksa? W końcu negatywna prasa nie sprzyja budowaniu dobrego wizerunku marketingowego. Nie pomagają tutaj również dobrej jakość własnościowe sterowniki do kart graficznych dla Linuksa, które są uważane za jedne z najlepszych.   


Linus Torvalds podczas wykładu - część dotycząca firmy NVIDIA

Wiele osób uważa zamknięte sterowniki ForceWare dla Linuksa za znacznie lepsze niż konkurencyjne AMD Catalyst, jednak jednego nie można odmówić konkurencji, starającej się na bieżąco dodawać nowe funkcjonalności i obsługę nowych technologii. NVIDIA jednak ogranicza się jedynie do wydawania nowych wersji sterowników dla samych kart graficznych, nie myśląc w ogóle o obsłudze nowych technologii.

Może słowa Linusa podziałają? A może potrzebna jest interwencja jednej z międzynarodowych komisji ds. handlu, które mogłyby nałożyć na producentów sprzętu obowiązek zapewnienia należytego oprogramowania również dla alternatywnych względem Windows systemów operacyjnych pod groźbą kar finansowych?


Więcej o Linux Foundation:

Źródło: Phoronix, PCInpact, Engadget, OSWold

Komentarze

106
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Dobrze powiedział i się z tym nie krył, szacunek i polać mu !
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Ten środkowy paluszek i te słynne: "Fu*k you (...)" To również do was - Morgi, błyskawice, gtx460...

   Powiedział to człowiek, który w przeciwieństwie do was, ma narząd zwany mózgiem :] No i gdzie nagle podziała się wasza elokwencja?

   Na chwile obecną tylko fanboy "błyskawica" się odezwał - no i od razu kompromitacja :D


   Who's next? ?
   • avatar
    hideo
    6
    nie można na siłę zmuszać firmy do udzielania wsparcia, firma prywatna to nie służba publiczna - nie jest utrzymywana z podatków, jeśli nie pasuje to się nie kupuje produktów tej firmy szczególnie jeśli brakuje wsparcia, niektórym firmom zwyczajnie nie opłaca się wspierać Linuksa ze względu na zbyt małą popularność Linuxa (i nie mam na myśli serwerów linuksowych), sterowniki kart graficznych nvidii dla Linuksa są dobre ale na te od AMD też nie narzekam (choć chciałbym by AMD trochę rzeczy dorzuciło do sterowników linuksowych), Linus w tym wywiadzie wyraźnie jest czymś poddenerwowany i musiał wyładować złość ale i tak spoko z niego gość :-)
    • avatar
     bvcxz
     5
     Nvidia:
     -udostępnia zamknięte stery, ale bez wsparcia Optimusa (czyli Geforce w lapciu nigdy się nie włącza), PhysX, stereoskopii 3D itd.
     -nie udostępnia żadnej dokumentacji na otwartych sterów,
     -zamknięte stery są wrzodem na tyłku twórców dystrybucji - uniemożliwiają usuwanie bugów (ostatni głośny przypadek z permanentnym crashowaniem podczas odtwarzania Flasha), są luką w bezpieczeństwie, a nawet uniemożliwiają wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań jak Wayland

     AMD:
     -udostępnia zamknięte stery,
     -ale też udostępnia dokumentację i zatrudnia dodatkowych pracowników do pisania otwartych sterowników, a te nawet jeśli pod niektórymi względami gorsze niż Catalyst (zarządzanie energią, brak UVD), to są mega stabilne i doskonale zintegrowane z dystrybucją. Dwa parę lat temu otwarte były 10-15 razy wolniejsze od zamkniętych, teraz na starszych kartach (R300-R500) już są równie szybkie. Obecnie tylko wsparcie najnowszych Radeonów 7000 jest słabe i tu trzeba się trzymać zamkniętych Catalystów.

     Intel:
     -pracuje wyłącznie nad otwartymi sterownikami.

     • avatar
      Konto usunięte
      3

      Genialny Gosc.

      Tym gestem nalezy mu sie juz podwojny szacunek.

      Tak trzymac, my tez nie bojmy sie powiedziec F**ck NV !!!.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Nvidia ma za przeproszeniem w dupie mały rynek komputerów z Linuxem i robi stery na winde.
       Jak zobaczą znaczący rynek linuxa to będą robić stery teraz im się nie chce wyrzucac forsy
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Takie zachowanie nie przystoi poważnemu człowiekowi, cokolwiek myśli zachował się jak ostatni prostak ponieważ jako osoba publiczna i powszechnie szanowana w świecie informatyki powinna wykazać się odrobiną taktu w publicznych wypowiedziach. Ot moje zdanie.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Zaraz, zaraz Nvidia została obrażona! Gdzie jest Morgi?
         • avatar
          michael85
          1
          Ma szczęście że żyje w Finlandii. U nas za takie słowa pod adresem premiera lub "kluczyka" poniósł by karę w postaci śmierci. Oczywiście oficjalnie popełniłby samobójstwo!
          • avatar
           Fenio
           1
           Jak leci kapusta od MS do Nvidi to oczywiste że pewne sprawy mogą nie iść tak jak powinny w przypadku linuxów.
           • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Karwasz Twarz Barabasz!!!Linux próję się do NV.To tak jak KFC do Mcdonalda:)
            • avatar
             Konto usunięte
             -2
             na co komu optimus jak komp zjada za dużo baterii to mu się ją zabiera :) jak nie będzie miał baterii to i jej nie zużyje - proste?
             • avatar
              Konto usunięte
              -3
              nie ma co się oszukiwać, czas tego pana się już skończył. miał swoje 5 minut, które zresztą zaprzepaścił. Od czasu do czasu przypomina się populistycznymi hasełkami, zwłaszcza w sytuacji marginalizacji biznesowej otwartego oprogramowania.
              Ma mniej więcej taki wpływa na rozwój nowoczesnych OS jak Pażytnow/Carmack.
              Może sobie siedzieć w gabinecie i przystawiać pieczątki "zgodne z Linusem" ;) (ciekawe ile to kosztuje takiego np. RedHat czy )
              Poza tym jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi albo o seks, pieniądze albo seks i pieniądze - Nvidia nie należy do gold klubu miłośników Linusa i nie odpala mu takiej działy, tak jak taki AMD (czyli 100000 zielonych rocznie). Prawdopodobnie niebawem Nokia zwinie się z interesu pana Linusa i też będzie "fck u Nokia".
              • avatar
               raffal81
               -4
               Pamietam ze na AMD mialem problemy ze sterownikami pod LINUXA ale to bylo ladny czas temu ;] za pewne duzo sie zmienilo od tego czasu, ale pod nvidia nigdy nie mialem problmu ;]

               A ten srodkowy palec nie przystaje, zachowanie prosto z podstawowki ;]
               PANIE LINUS ;]]]]]]] nie wypada ;]]]]]]]]]
               • avatar
                Konto usunięte
                -7
                linksa ma bardzo mały odsetek ludzi na świecie i się zwyczajnie nie opłaca nvidii tego robić
                • avatar
                 Konto usunięte
                 -9
                 To było 2 dni temu na pc labie: (..)
                 • avatar
                  zielarz
                  -28
                  Linux, kto tego w ogóle używa? F** you Linus..
                  • avatar
                   Lightning
                   -32
                   To teraz proste pytanie - jakie technologie udostępnia AMD w sterownikach do linuxow i to w mobilnych kartach? Gdy robiłem format w swoim laptopie z Radeonem HD 5730M to na próbę wgrałem też Ubuntu 9.10 i... byłem tak "zaskoczony" że... nigdy więcej nie zrobie tego błędu. Nie będę opisywał "atrakcji" związanych z użytkowaniem, bo musiałbym zrobić miniRecenzję, ale powiem tylko, że bateria była POŁYKANA.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    -38
                    Nie zależy mu na pracy ????
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     A o to odpowiedz nVidia na słowa krytyki Linusa.
                     http://osworld.pl/nvidia-odpowiada-na-ostre-slowa-linusa-torvaldsa/
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      "jednak jednego nie można odmówić konkurencji, starającej się na bieżąco dodawać nowe funkcjonalności i obsługę nowych technologii. NVIDIA jednak ogranicza się jedyni"

                      2 razy jednak + "jedynie" ktorego nie uzywamy razem z "jednak".

                      Moze i news dobry ale niechlujnie napisany. Poprawcie to
                      • avatar
                       idzpro100
                       0
                       te słowa obrażają morgiego!