Wydarzenia

Mask-bot - robot z niezwykle ludzką, wirtualną twarzą

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium stworzyli Mask-bota, robota z wirtualną twarzą, która wyglądem jest zbliżona do ludzkiej fizjonomii.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium stworzyli Mask-bota, robota z wirtualną twarzą, która wyglądem jest zbliżona do ludzkiej fizjonomii. Trójwymiarowa wirtualna twarz wyświetlana jest na masce, stworzonej z przezroczystego tworzywa sztucznego.

Robot jest w stanie reagować na ton mówiącej do niego osoby. Zależnie od niego zmienia ekspresję swojej twarzy - może być zarówno smutny jak i szczęśliwy. Zdaniem twórców szczególną zaletą maszyny jest mimika niezwykle podobna do tej, jaką poszczycić mogą się jedynie ludzie. Dodatkowo robot syntetyzuje treści wpisywane przy pomocy klawiatury. Może używać zarówno męskiego jak i damskiego głosu.

Mask-bot

Jak podkreśla Gordon Cheng, lider zespołu odpowiedzialnego za stworzenie Mask-bota, wynalazek ten znacząco wpłynie na to, jak ludzie będą komunikowali się z robotami w przyszłości. Naukowcy wierzą, iż będą w stanie stworzyć repliki ludzi - realistyczne na tyle by mogły siedzieć przy jednym stole z prawdziwymi osobami i prowadzić konwersację.

Mask-bot to bez wątpienia kolejny krok na drodze do upodobnienia robotów do ludzi. Jednakże wydaje się mało prawdopodobne, iż znajdzie on praktyczne zastosowanie.

Koszt budowy pierwowzoru Mask-bota to 4100 $. Przewidywana cena drugiej, ulepszonej wersji robota to 550$. Nie wiadomo jednak kiedy zostanie ona wypuszczona na rynek.
 

Więcej o robotach:

Źródło: tom's style

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  dno z tej twarzy ; ]
  • avatar
   Wasek
   2
   Nazwa robocza pierwowzoru nosiła nazwę 'Zordon' i była wymyślona w latach '90.

   A tak na poważnie to jestem bardzo ciekawy jak daleko się posuną w produkcji sztucznej inteligencji.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Pomysł genialny w swojej prostocie, wyjdzie taniej niż robić w masce mechaniczne ścięgna od mimiki. Tylko jakość obrazu jest słaba, jak to poprawia to będzie super.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Bez sensu, już lepsza byłaby animacja na ekranie.
     • avatar
      OlejPL
      1
      "Zdaniem twórców szczególną zaletą maszyny jest mimika niezwykle podobna do tej, jaką poszczycić mogą się jedynie ludzie."

      :) to zdanie po obejrzeniu filmiku na prawdę poprawiło mi humor :D dawno się tak nie uśmiałem
      • avatar
       jackas95
       1
       Tragicznie to wygląda...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Pozostawiając już kwestię sztywnej mimiki... W filmach sci-fi widujemy prototypy robotów (które następnie przejmują bądź próbują przejąć władzę nad światem) jako całość. natomiast w realnym świecie można spotkać w różnych częściach świata różne "odpowiedniki" ludzkich aspektów - poruszania się (roboty poruszające się jak ludzie), mowy, gestów, wykonywania nieskomplikowanych zadań czy próbę stworzenia elektronicznego procesora ze zdolnością uczenia się. Ciekawe w tym wszystkim jest to, że gdyby zebrać w grupę naukowców pracujących nad tymi wszystkimi rzeczami i dać im popracować, to prawdopodobnie stworzyliby coś na wzór "androida".
        Ale nikt ich jeszcze nie zbierał... Ach te patentowanie wynalazków... Opóźnia rozwój/apokalipsę (niepotrzebne skreślić). :D