Ciekawostki

Karty MasterCard z czytnikiem linii papilarnych

przeczytasz w 1 min.

Wygodne jak standardowe karty zbliżeniowe, a jednocześnie znacznie bardziej bezpieczne.

MasterCard biometryczna karta wygląd

W taki czy inny sposób, ale na pewno forma dokonywania płatności wkrótce się zmieni. Podczas gdy, na przykład, Apple całkowicie rezygnuje z kart, inni – jak MasterCard – uważają, że klienci wolą jednak mieć ten „kawałek plastiku” przy sobie. Za cel wzięto sobie zatem udoskonalenie obecnych kart i sprawienie, by korzystanie z nich było dla nas bezpieczniejsze. Oto efekt – MaserCard oraz Zwipe oficjalnie ogłosiły, że ich najnowsze zbliżeniowe karty płatnicze zostaną wyposażone w zabezpieczenia biometryczne, a konkretnie – zostaną wyposażone w czytniki linii papilarnych.

Obecne karty zbliżeniowe umożliwiają osobom dokonywanie płatności poprzez samo dotknięcie terminalu. Eliminuje to tym samym konieczność wprowadzania kodu PIN, co z jednej strony zwiększa wygodę użytkownika, a z drugiej, mniej pozytywnej, sprawia, że po kradzieży takiej karty, dokonywanie nieautoryzowanych zakupów jest właściwie bezproblemowe. Owszem, często wprowadzane są limity (na przykład brak autoryzacji tylko do kwoty 50 zł) – mimo to, takie zabezpieczenie nie gwarantuje, że po niedługim czasie nasze konto nie zostanie „wyczyszczone”.

Nowe zbliżeniowe karty płatnicze MasterCard mają ten problem wyeliminować, a jednocześnie nie odbierać komfortu użytkowania. Zasada działania jest prosta – wystarczy, że podczas dokonywania transakcji będziemy trzymać kciuk nad czytnikiem linii papilarnych, który to umieszczony zostanie w wygodnym miejscu. Co więcej – dane posiadacza przechowywane są bezpośrednio na karcie, a nie w zewnętrznej bazie danych, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa naszych środków.

Rozmiary karty nie ulegną zmianie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kolejnego ciekawego rozwiązania. Otóż czytnik linii papilarnych nie będzie zasilany z wewnętrznego akumulatora, lecz z terminala płatniczego – energia zostanie przekazana w momencie przesuwania karty. Trzeba też dodać, że nowe karty są również kompatybilne ze standardem EMV.

MasterCard biometryczna karta technologia

Pierwsze testy nowej technologii zakończyły się pomyślnie i już w przyszłym roku nowy standard będzie wdrażany na całym świecie.

Źródło: TechSpot, Zwipe

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  kłócicie się o PIN, a zbliżeniówki autoryzują płatności do 50pln bez pinu! w terminalach offline można taką kartą spokojnie 50tkami nastukać nawet 5k pln. naprawdę nie wiem co za idiota dopuścił tak niebezpieczny "instrument płatniczy" i u nas w polsce, i na świecie. wystarczy w googlach wpisać "pay pass jak kraść", i jest całe mnóstwo przykładów jak, wraz z relacjami z rzeczywistych kradzieży. po prostu żenada. jedyny sposób to uszkodzić kartę aby stykowo działała, a radiowo nie. banki ściemniają że wyłączają to elektronicznie. to ściema. wyłączenie jest już po stronie autoryzacji, w dodatku za granicą to nie działa. dlatego jak ktoś ma kumpla za granicą, to odczytuje u nas przez NFC dane kart, przesyła kumplowi za granicą, a ten smartfonem może nakupić różnych bzdur czyszcząc nam konto. nawet jak na koncie nie ma kasy, to zejdą z 5k pln do debetu. po prostu zarąbista "technologia". zaczęli wpychać RIFD wszędzie gdzie się da bez pojęcia, a to miało służyć do identyfikacji towarów, a nie do płatności.
  • avatar
   yendrek
   2
   Nie, nie i jeszcze raz nie. Dlaczego ? Zapytajcie wuja Googla "jak oszukać czytnik linii papilarnych". Podstawą wielu metod jest uzyskanie odcisku palca - a na karcie płatniczej/kredytowej jest ich w cholere i ciut ciut, trzeba tylko wybrać najlepszy.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    na początek wystarczy zwykły przycisk "teraz chcę płacić". niestety karty go nie mają, i może je odczytać kto chce, kiedy chce, w zasadzie czymkolwiek, jakimś NFC. jedna z durniejszych technologii ostatnich lat.
    • avatar
     Dragonik
     -2
     Bezpieczniejsze sąpieniądze prawdziwe a nie na jakiejś karcie, ale jak kto woli.
     • avatar
      Deadlyblonde
      0
      Do tego skaner siatkówki i analiza krwi i zabezpieczenie jak ta lala.