Mobile

Masz stary telefon? Niebawem przestanie działać

przeczytasz w 1 min.

Abonenci sieci Orange, którzy korzystają ze starych urządzeń, mogą się poważnie zdziwić. Operator przypomina, że trwa wyłączanie sieci 3G na terenie kraju, co może wiązać się z koniecznością wymiany urządzenia. Podano nowe lokalizacje, gdzie sieć zostanie wyłączona.

Orange poinformował o dalszym wyłączaniu sieci w technologii 3G na terenie Polski. Najbliższe wygaszenia będą miały miejsce w maju i dotkną terenów w okolicy Słupska i Koszalina. Osoby, które korzystają ze starych kart SIM i starych telefonów komorkowych, będą zmuszone do ich wymiany, ponieważ w innym wypadku stracą możliwość komunikowania się.

Wyłączanie sieci 3G ma uwolnić pasmo 900 MHz, w którym uruchomiona zostanie sieć LTE. Proces ten nazywa się refarmingiem i ma na celu poprawę jakości usług oraz zwiększenie zasięgu sieci LTE. Najbliższe wyłączenia odbędą się w maju. Poniżej prezentujemy ich harmonogram:

 • 06-10 maja – powiaty: słupski, w tym miasto Słupsk (powiat miejski), lęborski, sławieński, bytowski,
 • 13-17 maja – powiaty: koszaliński, w tym miasto Koszalin (powiat miejski), człuchowski, szczecinecki,
 • 20-24 maja – powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski.

Wyłączenie 3G – co dalej?

Orange oferuje swoim klientom wygodny sposób na pozyskanie informacji, dotyczących postępowania w związku z wyłączaniem sieci 3G. Mogą oni wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. W odpowiedzi operator prześle informację na temat tego co należy zrobić i czy w ogóle istnieje taka potrzeba. Usługa dostępna jest dla użytkowników sieci nju mobile i Orange. Ci klienci, którzy korzystają z Orange Flex, mogą sprawdzić kartę i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu.

Wyłączenie sieci 3G w Orange ma zostać zrealizowane do końca 2025 r. Refarming i włączenie sieci LTE w paśmie 900 MHz wiąże się z możliwością przesyłania większej ilości danych – jak podaje Orange, zmiana z 3G na LTE pozwala na podwojenie transferu. Obserwowana jest też poprawa jakości oferowanych usług, dzięki korzystaniu z technologii VoLTE, która zapewnia wyższą jakość dźwięku.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  18
  Nie stracą rozmów głosowych, bo cały czas działa łączność 2G. Jedyne co stracą, to połączenia internetowe, ale w przypadków starych telefonów, to jest najmniejszy problem.
  Poza tym nie gloryfikowałbym LTE, bo w budynkach w centrach miast, jak również na odległej wsi bywa tragiczne, a niektóre telefony na siłę próbują łączyć za pomocą 4G i co chwilę przerywa.
  • avatar
   biuro74
   15
   Nie przestaną działać, szkoła click-baitów ma się dobrze, jak widać.
   • avatar
    Janisz
    10
    Na psy schodzicie coraz bardziej i siejcie dezinformacje... 2G ciągle - i jeszcze DŁUGO będzie działać... Może w ramach udowodnienia że do końca nie staliście się technologicznym pudelkiem jakieś sprostowanie do arta?
    • avatar
     assistant
     4
     Autorze... artykuł gówno i do tego oszustwo. Wprowadzasz ludzi w błąd. Tragedia.
     • avatar
      piomiq
      2
      Kłamliwy tytuł, bo nie stracą połączeń głosowych!

      "Osoby, które korzystają ze starych kart SIM i starych telefonów komorkowych, będą zmuszone do ich wymiany, ponieważ w innym wypadku stracą możliwość komunikowania się."
      I w tekście kolejne kłamstwo. Nie, nie stracą drogi "autorze", będą mogli komunikować się głosowo.

      Aha. I autor "zapomniał", lub jest nieświadomy, że T-Mobile decyzję o wyłączeniu 3G podjęło wcześniej, i tam wcześniej zaczęto wyłączać obsługę 3G.
      • avatar
       Lord of Orb
       1
       Przeniósł się kłamczuch z dp na benchmark i tu zaczął siać swoje farmazony
       • avatar
        marcadir
        1
        W mojej lokalizacji 3km do centrum miasta, 3G działa jak na 3G szybko bez przycinek, na LTE co kilka dni problemy z łącznością, problem zgłoszony do Orange i przez nich potwierdzony, ale nie naprawili... 5G to na razie yeti podobno jest ale u mnie nie działa.
        • avatar
         pawluto
         0
         Ale bzdety - Przestanie działać internet - rozmowy będą działać tak samo.
         • avatar
          DezMond
          0
          nie ma co sie dziwić co do jakosci artykulu cale to wp jest na tym samym poziomie co pudelek/o2 itp podobne, szurają po dnie od dawna!
          • avatar
           Wenezo
           0
           A co z 1G? z wielkim G