Ciekawostki

Materiał, z którego zadrapania usuwa światło

przeczytasz w 2 min.

Opracowano ciekawy rodzaj polimerów, które są w stanie samodzielnie regenerować uszkodzenia w swojej strukturze, wykorzystując promienie ultrafioletowe.

Światło leczy. To sformułowanie niejednokrotnie przywoływane jest przez lekarzy i producentów różnych cudownych narzędzi do poprawy kondycji naszej skóry i organizmu. Jest w tym zapewne wiele prawdy, jednak tym razem te słowa odnosza się do opracowanego przez Amerykańsko-Szwajcarski zespół naukowców materiału, a dokładniej mówiąc polimeru (z rodzaju metallo-supramolecular).

Warto przeczytać:
Podróż w czasie w super rozdzielczości

Dlaczego ten materiał jest tak interesujący? Okazuje się, że gdy uszkodzimy jego strukturę, na przykład poprzez zadrapanie, powstałe zagłębienia można łatwo usunąć. Wystarczy na około minutę wystawić takie zadrapanie na działanie silnego światła ultrafioletowego (UV). Regularna struktura polimeru zostanie pod wpływem światła zniszczona - polimer się roztopi, jednak po ustaniu działania światła samodzielnie odbuduje się jednocześnie regenerując uszkodzenie poprzez przywrócenie pierwotnej struktury materiału.

Stosowanie światła a nie ciepła stanowi zaletę, gdyż umożliwia ograniczenie się z regeneracją do miejsca gdzie wystąpiło uszkodzenie.


Omawiany polimer zbudowany jest ze znacznie krótszych cząsteczek niż standardowo,
dzięki czemu jego naprawa jest znacznie prostsza

Produkt nie jest jeszcze gotowy do komercyjnej produkcji, jednak już można przewidzieć jedno z jego zastosowań. Jako powłoka ochronna na obudowie urządzenia czy wyświetlaczu, która jest w dużym stopniu odporna na zadrapania. Zaletą opisywanego polimeru według jego wynalazców jest duża zdolność do regeneracji uszkodzeń powtarzanych w jednym miejscu.

Opisany przez nas polimer nie jest pierwszym tego typu produktem nad którym pracuja naukowcy. Samonaprawiające się materiały zawsze były w polu ich zainteresowań, na przykład taki, który można przestrzelić pociskiem bez pozostawiania w nim otworu.

Źródło: ScienceDaily

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  specialboy
  0
  I za to Nobla!
  • avatar
   0
   To chyba podobnie jak CD-RW...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Telefon z klapka i ekranik bez zarysowan
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Nooo w komórkach to rewelacja, powłoki LCD itd.
     • avatar
      Szymon331
      0
      Koniec z lappingiem! ;)
      • avatar
       gloryseeker
       0
       eee... to już miało być (czy jest???) kilka lat temu w lakierach marki lexus...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        aaa tam materiały samonaprawiające już sa od dawna ;p przykładowo są stosowane w zbiornikach paliwa bojowych smigłowców czy samolotów